Prezydent Duda na kieleckich targach przemysłu obronnego

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda odwiedził XXVI edycję Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

− Chciałbym, żeby nasz przemysł zbrojeniowy rozwijał się coraz dynamiczniej. Chciałbym, żeby polscy inżynierowie pracowali, żebyśmy mieli coraz nowocześniejsze wyposażenie, żebyśmy mieli wyposażenie na światowym poziomie − mówił Prezydent Andrzej Duda podczas XXVI edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. To najważniejsze wydarzenie branży zbrojeniowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Tematem wiodącym tegorocznej edycji jest 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Prezydent zaznaczył, że „nie jest tak, że jesteśmy w stanie zakupić całe wyposażenie polskiej armii tylko i wyłącznie od producentów krajowych”. – Jest oczywiste, że będziemy nabywali także poza granicami naszego kraju – dodał. Jako bardzo ważny cel określił w tym kontekście odnowienie wyposażenia polskiej Marynarki Wojennej. – Niestety, dzisiaj polska Marynarka Wojenna operuje nawet na 40-letnich jednostkach. To się musi zmienić. Musimy nabyć nowe wyposażenie dla polskiej Marynarki Wojennej, w tym m.in. i okręty podwodne – mówił Prezydent.

W zainaugurowanych we wtorek targach bierze udział ponad 600 wystawców z 31 krajów.

Swoje produkty prezentują światowi producenci branży obronnej. MSPO towarzyszy kilkadziesiąt konferencji na temat obronności, w których uczestnicza naukowcy, dyplomaci i przedstawiciele firm zbrojeniowych.

W trakcie targów prezentowane są rozwiązania przeznaczone dla sił zbrojnych, a także szeroko pojętych służb mundurowych – od pojazdów bojowych, przez elementy uzbrojenia, systemy celownicze, po urządzenia wspomagające szkolenie czy systemy wsparcia zarządzania informacjami. Partnerem strategicznym obecnej edycji targów jest Polska Grupa Zbrojeniowa.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to najważniejsze wydarzenie branży zbrojeniowej w Europie Środkowo-Wschodniej i trzecie co do wielkości po Paryżu i Londynie na Starym Kontynencie. Wśród zwiedzających są głowy państw, oficjalne delegacje, w tym przedstawiciele ambasad, ministerstw obrony, wyższych sztabów armii oraz resortów obrony zarówno z Polski jak i zagranicy.
(KPRP)

Exit mobile version