15 lat temu Polska została przyjęta do Unii Europejskiej.
18 kwietnia prezydenci polskich miast rozpoczęli w Łodzi ogólnopolską kampanię #dziękUEmy, prezentującą zmiany, które zaszły w naszym kraju dzięki wsparciu środków unijnych.
1 maja 2019 roku będziemy świętować 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przez te wszystkie lata, dzięki współpracy, wymianie doświadczeń, środkom europejskim oraz zaangażowaniu lokalnych społeczności wokół europejskich wartości, Polska przeszła prawdziwą metamorfozę.
– Wspólnie z miastami całego kraju, pod egidą Związku Miast Polskich, rozpoczynamy kampanię, która przypomni wszystkim Polakom, jak bardzo zmienił się nasz kraj, nasze miasta i gminy, w tym również Łódź przez 15 lat naszego członkostwa w Unii Europejskiej – powiedziała prezydent Hanna Zdanowska w EC1, na konferencji inaugurującej kampanię ZMP, którą rozpoczęło odśpiewanie „Ody do radości” przez Chór Miasta Łodzi.
15 lat Polski w Unii Europejskiej to nie tylko nowa infrastruktura, zrewitalizowana przestrzeń publiczna, czy nowe obiekty sportowe i kulturalne. To również wspólny rynek, swoboda podróżowania, komunikowania się, wymiana kulturalna, edukacja, czy wspólne wartości, co podkreślali przybyli do Łodzi goście: prezydent Gliwic i prezes ZMP Zygmunt Frankiewicz, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
Dlatego tak ważne są wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 26 maja br.
Wspólna samorządowa kampania europejska Związku Miast Polskich, zainaugurowana w Łodzi ma nadać wszystkim planowanym w miastach wydarzeniom, związanym z rocznicą jednolity ogólnopolski charakter, na który składają się: wspólna grafika plakatu, spot wideo (cztery 15 sekundowe i jeden 2 minutowy spot pokazujący różnorodne korzyści z naszego członkostwa w UE) oraz działania w mediach społecznościowych. W Sosnowcu i w Gdańsku zaplanowano koncert z udziałem Zbigniewa Hołdysa, Macieja Maleńczuka, Grzegorza Turnaua oraz innych gwiazd pod hasłem „Zjednoczeni w różnorodności”, a wspólnym akcentem obchodów 1 maja ma być odśpiewanie w samo południe „Ody do radości”, które w Łodzi zaplanowano w pasażu Schillera.
Warto wspomnieć, że Łódź znajduje się na drugim miejscu po Warszawie, jeśli chodzi o wielkość i skuteczność wykorzystania funduszy z UE. Przez 15 lat dobrze wykorzystała ponad 7,2 mld zł, które przyczyniły się do zmiany w wizerunku miasta, a inwestycje z udziałem środków unijnych widać na każdym niemal kroku we wszystkich miastach i gminach w całym kraju. W sumie było to 220 mld zł. Równie ważne są pozostałe wartości jak demokracja, integracja europejska, współpraca międzynarodowa, co podkreślali goście konferencji, zachęcając do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego 26 maja br.
(UMŁ)