Prezydenci uczestniczący w szczycie Grupy Arraiolos spotkali się wieczorem 10 października w Kopalni Soli w Wieliczce.
Oficjalne rozmowy zostaną zainaugurowane w piątek rano na Zamku na Wawelu, historycznej siedzibie królów Polski.
Gości powitali w Wieliczce prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą.
Głównym tematem obrad będzie zacieśnianie relacji transatlantyckich w obliczu globalnych wyzwań.
– Polska – mając szczególne relacje z Amerykanami, będąc ważnym państwem UE – widzi siebie i naszą prezydencję w roli strażnika i adwokata tych relacji, które wymagają pielęgnowania i pogłębiania – podkreślił szef BPM Mieszko Pawlak.
Minister zapowiedział, że Prezydenci będą poruszać także inne ważne problemy z zakresu priorytetów polskiej prezydencji, w szczególności rozszerzenia Unii Europejskiej o nowe kraje: Ukrainę, Mołdawię oraz Gruzję, a także państwa Bałkanów Zachodnich.
Szczyt przywódców państw Arraiolos to największe wydarzenie z zakresu polityki międzynarodowej organizowane w tym roku w Polsce.
Arraiolos to nieformalne, coroczne spotkanie grupy prezydentów Unii Europejskiej, odbywające się od 2003 roku, poświęcone najważniejszym zagadnieniom europejskim i globalnym.
Spotkania, mimo iż nieformalne, są jednak platformą wymiany poglądów, doświadczeń i wizji. To także okazja do dyskusji nad przyszłością Unii Europejskiej i wyzwań globalnych oraz omówienia bieżącej agendy Unii Europejskiej. Spotkania stanowią również okazję do pogłębienia kontaktów dwustronnych.
Grupa Arraiolos powstała w 2003 r. z inicjatywy prezydenta Portugalii Jorge Sampaio. Nazwa pochodzi od miejscowości w Portugalii, gdzie odbyło się pierwsze spotkanie prezydentów Austrii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Polski, Portugalii, Węgier i Włoch. Później do grona uczestników dołączały kolejne państwa. Grupa ma jednak charakter nieformalny i nie ma oficjalnie ustalonej listy uczestników.
Gospodarzem ostatniego spotkania w 2023 r., z okazji 20–lecia Grupy Arraiolos, była Portugalia (Porto). Wziął w nim udział także Andrzej Duda.