TENIS

Prezes PZT molestował dzieci. Mirosław Skrzypczyński zrezygnował z funkcji prezesa

Polski Związek Tenisowy

Państwowa Komisja ds. Pedofilii podejmuje działania wyjaśniające ws. prezesa Mirosława Skrzypczyńskiego.

Przyczyniło się do tego ujawnienie przez Katarzynę Kotulę, że jako dziewczynka była molestowana przez prezesa PZT.

Ewa Ciszek poznała Skrzypczyńskiego w 2022 roku. Na jednym z zawodów serwowała prezesowi PZT śniadanie. Na pytanie o jajecznicę ten pan zaczął masować krocze i proponował, by przetestowała jego własne jajka.


Takich jego ofiar było dużo więcej.

Na stronie Lewicy czytamy:

„- Nie chcę być nazywana jego ofiarą. Nie boję się go. Czuję moralny obowiązek, by publicznie powiedzieć prawdę – mówi posłanka Katarzyna Kotula, która jako dziecko była molestowana seksualnie przez prezesa polskiego Związku Tenisowego Mirosława Skrzypczyńskiego.

– Podczas treningów pozwalał sobie – wobec nas, kilkunastoletnich dziewczynek – na obrzydliwe komentarze. Komentował dojrzewanie naszych ciał, krzyczał: „ale masz cycuszki!”. Innym razem potrafił powiedzieć, że mamy „fajne tyłki”. Chłopców pytał, czy mieliby ochotę nas pomacać. Jedno zdanie powtarzał w kółko, było jego ulubione: „jak kobieta mówi »nie«, to myśli »tak«”. Po pewnym czasie te obrzydliwe, seksistowskie teksty stały się normą. Miałyśmy wtedy 13-14 lat. Dziś wiem, że wtedy badał, na ile może sobie pozwolić. Selekcjonował nas i typował na swoje późniejsze ofiary – oświadczyła posłanka.

– W pewnym momencie, podczas treningów, Skrzypczyński zaczął szukać okazji do kontaktu fizycznego: dotykał, ocierał się. A po treningach, często indywidualnych, pod pretekstem znoszenia sprzętu czy konieczności odbycia rozmowy o popełnianych na korcie błędach, wybrane zawodniczki, w tym mnie, zaczął „zapraszać” do kantorka. Kantorkiem czasami była dziewczęca szatnia, czasem biuro trenera, a innym razem miejsce składowania sprzętu. To były zawsze spotkania jeden na jeden. Zamykał od środka drzwi i krzywdził nas – opowiadała.”

PZT – zmiany

Na posiedzeniu Zarządu Polskiego Związku Tenisowego, które odbyło się 24 listopada 2022 r. Mirosław Skrzypczyński złożył oświadczenie o rezygnacji z pełnienia funkcji prezesa Zarządu Polskiego Związku Tenisowego ze skutkiem natychmiastowym. Rezygnacja Mirosława Skrzypczyńskiego została przyjęta jednogłośnie.


Zgodnie z obowiązującym statutem PZT oraz powstałym z uwagi na rezygnację wakatem na stanowisku prezesa Zarządu, Zarząd w trakcie dzisiejszego posiedzenia podjął także w głosowaniu tajnym uchwałę o wyborze nowego prezesa Zarządu Związku.

Nowym prezesem Zarządu Polskiego Związku Tenisowego został Dariusz Łukaszewski, pełniący dotychczas funkcję wiceprezesa Zarządu.

Oświadczenie Zarządu Polskiego Związku Tenisowego

„Pragniemy poinformować, że Zarząd na dzisiejszym posiedzeniu podjął również uchwałę o powołaniu zewnętrznej, niezależnej od Zarządu i pozostałych organów Związku, trzyosobowej komisji, której zadaniem będzie zbadanie wszelkich okoliczności dotyczących spraw związanych z osobą Pana Mirosława Skrzypczyńskiego, które były przedmiotem ostatnich artykułów prasowych, wywiadów i doniesień medialnych. Komisja składać się będzie z członków o nieposzlakowanej opinii, a osoby wchodzące w jej skład będą z poza struktur PZT oraz wojewódzkich związków. Komisja składać się będzie z Kobiet.


Skład Komisji oraz plan jej prac zostanie niezwłocznie przedstawiony opinii publicznej nie później niż do dnia 30 listopada 2022 r.

Komisja ta będzie miała charakter zbliżony swym zakresem działania do komisji śledczych. W oparciu o udzielone przez Polski Związek Tenisowy upoważnienie, Komisja będzie uprawniona do żądania złożenia wyjaśnień, przesłuchiwania świadków oraz osób pokrzywdzonych, analizy dokumentów i wszelkich innych materiałów niezbędnych do prawidłowego wyjaśnienia sprawy. Zgodnie z założeniami podjętej uchwały, Komisja zobowiązana jest do opracowania stosownego raportu i przedłożenia go na ręce Zarządu, Komisji Rewizyjnej oraz Komisji odpowiedzialnej za Dyscyplinę w Polskim Związku Tenisowym. Raport ma zostać opracowany w terminie do sześciu miesięcy począwszy od ukonstytuowania Komisji.

Jednocześnie pragniemy poinformować, że Zarząd Polskiego Związku Tenisowego od samego początku deklaruje głębokie zaniepokojenie ostatnimi doniesieniami medialnymi.

Liczymy na jak najszybsze wyjaśnienie sprawy i podejmiemy wszelki działania służące osiągnięciu tego celu.”
(Lewica, PZT)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button