Premier ws. szczepionek przeciwko COVID-19. Najpierw dla grup największego ryzyka

Szczepionka na koronawirusa

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z przedstawicielami firmy farmaceutycznej Pfizer Polska.

Spotkanie poświęcone było współpracy dotyczącej przygotowania przez nasz kraj zakupu i dystrybucji szczepionek przeciwko COVID-19. W pierwszej kolejności będą one dostępne dla grup największego ryzyka: personelu medycznego, seniorów i służb mundurowych. Później – dla wszystkich chętnych. Według firmy Pfizer, szczepionka ma ponad 90 proc. skuteczność.

Podczas rozmowy z przedstawicielami firmy Pfizer omówione zostały kwestie związane z właściwym przechowywaniem i dystrybucją szczepionki. Powinna ona być przetrzymywana w bardzo niskiej temperaturze – ok. -70 stopni i musi bezpiecznie dotrzeć do miejsca, gdzie będzie przechowywana. Efektem spotkania było także powołanie wspólnej grupy roboczej z ekspertami Pfizer.

„Nadal prowadzimy trudną walkę z COVID-19, ale wierzę, że tę walkę wygramy” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. „Musimy jak najszybciej ograniczyć straty dla gospodarki i do tego służyć będzie także proces szczepienia, żeby jak najszersza grupa obywateli była odporna” – wyjaśnił szef rządu.

Szczepionka najpierw dla grup największego ryzyka

W pierwszej kolejności szczepionka przeciw COVID-19 będzie dostępna dla grup największego ryzyka: personelu medycznego, seniorów oraz służb mundurowych. Później – dla wszystkich chętnych.

Jak zaznaczył premier Matusz Morawiecki, mimo optymistycznych informacji związanych ze szczepionką, nadal musimy bezwzględnie przestrzegać reżimu sanitarnego. Zasada jest prosta: im mniej kontaktów społecznych, tym większe szanse na opanowanie drugiej fali pandemii. Im więcej czasu w domu, tym mniej szans na zakażenie.

Szczepionka na COVID-19

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że szczepionka na COVID-19, tworzona przez niego we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE, ma ponad 90 proc. skuteczność. Komisja Europejska zatwierdziła umowę z obiema firmami na zakup 300 mln dawek.

Rozmowa premiera z prezesem AstraZeneca (fot. KPRM)

Rozmowa premiera z prezesem AstraZeneca

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w wideokonferencji z prezesem koncernu biofarmaceutycznego AstraZeneca Leifem Johanssonem. Tematem rozmowy była współpraca w walce z pandemią koronawirusa w Polsce, w tym wspólne działania na rzecz zapewnienia dostępu do szczepionki na COVID-19. Omówiono także działania AstraZeneca związane z ogłoszoną w styczniu 2020 r. inwestycją koncernu w Polsce o wartości 1,5 mld zł. Oficjalnie zainicjowano również współpracę w ramach Warsaw Health Innovation Hub.

Polska będzie kontynuować współpracę z AstraZeneca oraz innymi podmiotami pracującymi nad szczepionką przeciwko COVID-19. Chcemy zapewnić polskim pacjentom bezpieczną i skuteczną szczepionkę tak szybko, jak to będzie możliwe. Premier Mateusz Morawiecki i prezes Leif Johansson potwierdzili współpracę przy jak najszybszej dystrybucji potencjalnej szczepionki.

Firma AstraZeneca prowadzi prace badawczo-rozwojowe nad szczepionką przeciwko COVID-19 we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim.

Warsaw Health Innovation Hub

Premier Mateusz Morawiecki i prezes Leif Johansson omówili projekt Warsaw Health Innovation Hub. Jest to inicjatywa AstraZeneca, wypracowana we współpracy z Agencją Badań Medycznych. Jej ideą jest partnerstwo publiczno-prywatne, pozwalające na identyfikację najpilniejszych problemów w systemie opieki zdrowotnej oraz ich szybkie i skuteczne rozwiązanie. Podobne projekty AstraZeneca realizuje z rządami wielu innych państw.

AstraZeneca w Polsce

Mimo trwającej pandemii COVID-19, firma AstraZeneca wdraża swoje plany inwestycyjne w Polsce. Koncern istotnie zwiększył zatrudnienie, które po raz pierwszy w historii obecności spółki w naszym kraju przekroczyło 2 tys. osób, z czego ponad 1000 zajmuje się kluczowymi procesami badawczo-rozwojowymi w skali światowej. Firma AstraZeneca otrzymała w Polsce status Centrum Badawczo-Rozwojowego.

Dzisiejsze spotkanie było kontynuacją rozmów rozpoczętych w styczniu 2020 r., podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, w trakcie których premier Mateusz Morawiecki i prezes AstraZeneca ogłosili decyzję o zwiększeniu zaangażowania koncernu w Polsce i inwestycję o wartości 1,5 mld zł.

W rozmowie premiera Mateusza Morawieckiego z prezesem AstraZeneca Leifem Johanssonem uczestniczyli także m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski, prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński, wiceprezes AstraZeneca na Europę Środkowowschodnią i Kraje Bałtyckie Radu Rasinar oraz dyrektor ds. Public & Government Affairs, Polska Piotr Najbuk.
(KPRM)

Exit mobile version