POLITYKAPOLSKAŚWIAT

Premier Wielkiej Brytanii do Polaków: Tak, na pewno możecie zostać!

Brexit a sytuacja Polaków

Premierzy Mateusz Morawiecki i Theresa May spotkali się w Londynie w ramach konsultacji międzyrządowych.

Podczas polsko-brytyjskiej konsultacji rozmawiano m.in. o wzmocnieniu partnerstwa obu krajów oraz sytuacji polskich obywateli zamieszkujących w Wielkiej Brytanii po wyjściu tego kraju z UE.

„Możecie u nas zostać i chcemy byście zostali” – stwierdziła Theresa May na Downing Street 10.

„Sytuacja Polaków w Wielkiej Brytanii to kluczowy aspekt rozmów z premier Theresą May. Naszym celem jest utrzymanie swobody wymiany handlowej, tak istotnej dla polskich firm” – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania.

Premierzy rozmawiali o współpracy dwustronnej, sprawach gospodarczych, bezpieczeństwie i obronności, współpracy w obszarze nauki i edukacji oraz bieżących sprawach z zakresu polityki międzynarodowej. „Wielka Brytania jest jednym z naszych kluczowych partnerów w dziedzinie bezpieczeństwa, ale także nauki, promowania wynalazczości i innowacji” – mówił polski premier. Jak dodał, w zakresie polityki obronnej „kluczowa pozostaje współpraca transatlantycka i utrzymanie spójności NATO m.in. na wschodniej flance”.

Tematem spotkania była także współpraca po Brexicie. „Umowa, która została wypracowana, jest najlepszym z możliwych rozwiązań i w oparciu o nią będziemy mogli określić nowe zasady współpracy gospodarczej, politycznej i zagranicznej” – mówił premier.

To trzecie polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe. Ostatnie tego typu spotkanie rządów obu krajów odbyło się w 2017 r. w Warszawie. Podpisany został wtedy traktat obronny oraz uzgodniono powołanie corocznego polsko-brytyjskiego Forum Gospodarczego.
(KPRM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button