POLITYKAPOLSKA

Premier w Sejmie o koronawirusie. PiS a rzeczywistość w walce z pandemią

PiS vs koronawirus

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie informację na temat stanu przygotowania państwa w związku z rosnącą falą zakażeń koronawirusem.

Zaapelował też o zgodną współpracę ponad podziałami politycznymi i jak najszybsze uchwalenie ustaw niezbędnych do przeciwdziałania skutkom epidemii koronawirusa.

W czwartek 22 października Morawiecki przedstawi nowe obostrzenia. Cała Polska ma zostać wprowadzona do „strefy czerwonej”. Uczniowie szkół podstawowych mają dowiedzieć się o nauce zdalnej lub hybrydowej.

„Puste ławy PiS i rządu. Tak ich interesują pilne ustawy o ochronie zdrowia i walce z COVID-19”


– Przez miesiące nic nie robili. Dziś rano nie przyszli na głosowania. Przysłali do Sejmu bubel, którego sami nie czytali. Teraz nadrabiamy to, czego oni nie zrobili – konsultujemy ustawę z ekspertami, lekarzami i samorządowcami. Mam prośbę, nie przeszkadzajcie i dajcie pracować.

Premier Morawiecki nie zauważył pandemii. Uwierzył we własną propagandę. Całe jego wystąpienie poświęcone było właśnie propagandzie, a nie realnej walce z COVID. Tymczasem dziś padł kolejny rekord zachorowań. Ponad 10 tys. Wbrew zapewnieniom premiera, że epidemia jest za nami.

Dosyć prymitywny i obłudny jest przekaz obozu władzy, by po 5 latach sprawowania rządów winą za totalny chaos i kapitulację Państwa w walce z pandemią obciążać opozycję. Na szczęście Polacy doskonale wiedzą, kto i jak rządzi. I wystawiają Kaczyńskiemu za to fatalne noty – Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, poseł.


– Przeszkadzaliśmy, gdy mówiliśmy o sytuacji pielęgniarek i lekarzy? Przeszkadzaliśmy, gdy codziennie pytaliśmy o respiratory, testy, szczepionki na grypę dla nauczycieli? Rząd PiS, zamiast przygotować państwo do drugiej fali epidemii, zajmował się samym sobą – PO na Twitterze.

– PiS odrzucił lub zamroził 16 ustaw zgłoszonych przez Klub KO w sprawie COVID. PiS odrzucił 130 poprawek Senatu w sprawie ratowania polskiej gospodarki. PiS przez 6 miesięcy nie dokonał koniecznych zakupów, nie wybudowano szpitali polowych, nie rozliczono Szumowskiego. Do roboty! – Cezary Tomczyk, poseł KO.

– Szanowny Panie premierze. Lubię fakty. Liczba łóżek szpitalnych:
Rok 2016 – 218 250.
Rok 2020 – 198 258
Zlikwidowaliście 19 tys 992 łóżka szpitalne w 4 lata.
Tylko w 1 kwartale 2020 w trwającej już pandemii zlikwidowaliście 2 tys łóżek szpitalnych – Bartosz Arłukowicz, lekarz i europoseł.

Premier w Sejmie o walce z COVID-19

Podczas wystąpienia w Sejmie szef rządu pokreślił, że wobec obecnej sytuacji wszyscy powinni współpracować ponad podziałami. „To solidarność w podejściu do epidemii pomogła nam wiosną.” – kontynuował.

Jak dodał: „Konsensusem w walce z COVID-19 jest ograniczanie kontaktów, maseczki, dystans i dezynfekcja oraz wierzenie pomieszczeń. To przerywa transmisję w najbardziej skuteczny sposób”. Dlatego rząd od samego początku postuluje tę podstawową strategię. Podkreślamy, że główne zasady bezpieczeństwa w trakcie epidemii to tzw. DDM: dystans, dezynfekcja, maseczka. W rozszerzonej formie – DDMA, obejmującą również aplikację STOP COVID – ProteGO Safe.

Budowa Szpitala Narodowego (fot. Kancelaria Premiera)

Rządowa strategia walki z epidemią

Rządowa strategia w dobie koronawirusa opiera się na trzech głównych celach: ochronie zdrowia i służby zdrowia, ochronie gospodarki i miejsc pracy oraz ochronie seniorów.

Podstawowym priorytetem rządu w dobie epidemii koronawirusa jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków, w tym przede wszystkim osób starszych. Przejawia się to przede wszystkim we wspieraniu służby zdrowia, tak aby zapewnić jak najlepszy dostęp do leczenia dla pacjentów z COVID-19.

Walka z epidemią to także podejmowanie działań, które w jak najmniejszym stopniu wpłyną na stan polskiej gospodarki oraz codzienne życie obywateli, przy jednoczesnym zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ogromnym wsparciem dla polskich przedsiębiorców były Tarcza Antykryzysowa i Finansowa. Pomogły one uratować wiele firm i miliony miejsc pracy.

Jak wskazał premier, wiosną strategia rządu była skuteczna i nadal będzie kontynuowana. Druga fala pandemii pokazuje, że mamy do czynienia z niebezpiecznym zjawiskiem, być może kolejnymi falami. „Jesteśmy uzależnieni od tego, czy zostanie wynaleziona szczepionka , lekarstwo na COVID-19” – mówił szef rządu.

Jak dodał: „Do czasu, aż ta szczepionka nie zostanie wynaleziona, proponuję, żebyśmy tą jedna, najważniejsza szczepionkę wszyscy zastosowali. Tą szczepionką jest solidarność, razem wyjdziemy z tej walki zwycięsko.”

Zakupy i testowanie

Dokonano zakupów, dzięki którym PiS posiada zapasy wielu milionów maseczek, rękawiczek, przyłbic, kombinezonów i fartuchów ochronnych, a także innego niezbędnego sprzętu. Wiele z tych środków zostało dostarczonych do szkół przed rozpoczęciem roku szkolnego, np. termometry bezdotykowe, czy płyny dezynfekcyjne.

Istotnemu zwiększeniu uległ też potencjał testowania. Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, wyszliśmy z poziomu 4 tys. testów dziennie do 80 tys. testów wykonywanych w ciągu doby obecnie.

Narzędzia walki z koronawirusem

Wprowadzenie obszarów czerwonych, żółtych i zielonych z różnicami w zakresie skali obostrzeń, zadziałało tak, jak to zostało założone. Walkę z koronawirusem wspiera też przygotowana według najlepszych standardów międzynarodowych aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Wprowadzanie rygory sanitarne i ograniczenia pozostają głównymi liniami obrony. „Poprzez wszystkie obostrzenia i rady, które dają nam grupy ekspertów, chcemy doprowadzić do tego, by współczynnik “R” był odpowiednio niski. Dlatego podkreślamy, że obostrzenia muszą być rygorystycznie przestrzegane” – wyjaśniał szef rządu.

Budowa Szpitala Narodowego (fot. Kancelaria Premiera)

Infrastruktura medyczna

Rząd sukcesywnie zwiększa liczbę łóżek w szpitalach przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. Jest to obecnie ponad 16 tys. Wśród zakupionego sprzętu jest ten, którego potrzebują najciężej chorzy pacjenci z COVID-19.

„W ostatnich dniach szybciej nam przyrasta liczba łóżek niż liczba pacjentów chorych na COVID-19, którzy wymagają opieki szpitalnej na tych łóżkach. Zakładamy co najmniej kolejnych 15 tys. łóżek.” – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Dodał też, że rząd przygotował się na zwiększające się zapotrzebowanie na respiratory. „Podłączonych jest około 700, ale gotowych do podłączenia jeszcze blisko 3000.” – poinformował szef rządu.

Skoordynowane działania służb i odpowiedzialność społeczna

Dużą rolę w walce z koronawirusem odgrywają działania służb mundurowych. „Nasze służby skontrolowały 20 mln osób na kwarantannie, 20 mln telefonów, stukania do drzwi. Wojska Obrony Terytorialnej, straż pożarna i inne służby przygotowują sprawną infrastrukturę do testowania i jeszcze większą do pobierania wymazów.” – powiedział premier.

Ważne jest, aby przepisy były przestrzegane. Jak podkreślił szef rządu: „Żyjemy nie tylko dla siebie. Chroniąc siebie, chronimy innych, tych najsłabszych.”
(własne, KPRM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button