POLSKA

Premier na 74. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Prezydent Duda nie pojawił się na obchodach

75. rocznica uruchomienia wewnątrz obozu Auschwitz II-Birkenau bocznicy kolejowej

Ponad 50 byłych więźniów Auschwitz spotkało się na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau, aby uczcić 74. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Dziwne jest to, że go tam nie było. Prezydent RP dzień wcześniej wziął udział w tradycyjnym spotkaniu górniczym – tzw. Karczmie Piwnej w Zabrzu. Z tego miasta do byłego obozu Auschwitz-Birkenau nie miał tak daleko. Dlaczego nie pojawił się na tak ważnym wydarzeniu? W tym czasie w Panamie jego żona Agata Kornhauser-Duda przebywała na Światowych Dniach Młodzieży.

Premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów 74. rocznicy Wyzwolenia Auschwitz

Główna uroczystość 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz odbyła się w budynku tzw. centralnej sauny w byłym Auschwitz II-Birkenau.

Szef rządu podkreślił, że państwo polskie stoi na straży prawdy, która nie może być w żaden sposób relatywizowana.

„Tej zagłady nie zrobili żadni naziści tylko zrobiły ją Niemcy hitlerowskie. Niemcy hitlerowskie karmiły się ideologią faszystowska, którą do dzisiaj wszyscy historycy tak określają, ale całe zło wzięło się z tego państwa. O tym nie wolno zapominać, bo inaczej następuje relatywizacja zła” – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów upamiętniających 74. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz.

„Taką obietnicę pełnej prawdy o tamtych czasach chcę tutaj złożyć” – zadeklarował szef rządu.
Rocznica Wyzwolenia Auschwitz

Motywem przewodnim 74. rocznicy wyzwolenia Auschwitz jest praca byłego więźnia obozu Jerzego Adama Brandhubera „Przybycie transportu na rampę”.
W 2019 r. obchodzimy 75. rocznicę uruchomienia wewnątrz obozu Auschwitz II-Birkenau bocznicy kolejowej wraz z rampą wyładowczą, która docierała niemal do komór gazowych i krematoriów II i III. Od połowy maja 1944 r. przyjeżdżały tam transporty Żydów kierowanych przez Niemców na natychmiastową Zagładę, m.in. z Węgier, getta Litzmannstadt, getta Theresienstadt, czy Słowacji. Tu także zatrzymywały się transporty Polaków z powstańczej Warszawy, wysłane do Auschwitz poprzez obóz przejściowy w Pruszkowie.

Do wyzwolenia obozu doszło 27 stycznia 1945 roku. Na pamiątkę tych wydarzeń każdego roku 27 stycznia obchodzony jest Dzień Wyzwolenia KL Auschwitz. Natomiast Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Do momentu wyzwolenia terenów obozowych przez żołnierzy Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości. Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej.
(własne, KPRM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button