POLITYKAŚWIAT

Premier Morawiecki w Pradze. Polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe

Premier Morawiecki

15 listopada w Pradze odbyły się polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i Premiera Republiki Czeskiej Andreja Babiša z udziałem ministrów obu rządów.

W ramach spotkania Premierzy omówili najważniejsze kwestie z agendy Unii Europejskiej oraz zagadnienia dot. współpracy dwustronnej, a także tematykę związaną z polsko-czeskim współdziałaniem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Była to piąta edycja konsultacji. Ostatnie odbyły się w Warszawie 8 kwietnia 2016 r.

„Nasza dotychczasowa współpraca w wielu dziedzinach zacieśnia się, jesteśmy coraz silniejsi mówiąc wspólnym głosem” – powiedział premier podsumowując polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe w Pradze.

Po spotkaniu z premierem Czech Andrejem Babišem szef polskiego rządu zaznaczył, że przedyskutowane zostały najważniejsze zagadnienia dotyczące bieżącej polityki unijnej, m.in.: wieloletnie ramy finansowe, wybory do Parlamentu Europejskiego, pakiet mobilności i polityka migracyjna.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Unia Europejska powinna zwiększyć wysiłki w celu ochrony granic zewnętrznych i ograniczenia napływu migrantów. „Staramy się, by konkluzje z czerwcowej Rady Europejskiej przekuć w konkretne akty prawne” – zaznaczył premier.

Szef polskiego rządu odniósł się także do współpracy dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego. „W tym kontekście przedstawiłem ponownie polskie stanowisko w sprawie Nord Strem 2, podkreślając szkodliwość tego projektu dla bezpieczeństwa w Europie” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że polsko-czeska wymiana handlowa sięgnęła kwoty powyżej 20 mld euro, a cała Grupa Wyszehradzka jest największym partnerem handlowym Niemiec.

„Polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe to podsumowanie naszej intensywnej i owocnej współpracy. Pozwoliły one na uzgodnienie stanowisk w najważniejszych sprawach naszych dwustronnych relacji” – podkreślił szef rządu. „Liczę, że efekty obrad będą służyć naszym państwom i obywatelom” – dodał.
(KPRM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button