KATOWICE

Prawie 2 tys. górników zarażonych koronawirusem. Badania przesiewowe trwają

Kolejny etap badań przesiewowych

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek przedstawił aktualną sytuację epidemiologiczną w województwie.

Jak poinformował wojewoda, kończy się pierwszy etap badań przesiewowych wśród górników z KWK Pniówek. W pozostałych czterech kopalniach, w których odnotowano najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem, etap ten został już zakończony.

– Jest realizowany etap drugi, czyli wymazywania wszystkich członków rodzin osób, które zostały zidentyfikowane jako osoby zarażone. I dzisiaj rozpoczyna się etap trzeci (…) Dodatkowo podjęliśmy decyzję, że badamy próbkowo 5 innych zakładów, tak, aby zweryfikować, czy nie pojawiają się nowe ogniska epidemiczne w zakładach górniczych. Jeżeli te wyniki będą niepokojące, to podejmiemy niezwłocznie decyzję o przesiewowych badaniach na kolejnych zakładach wydobywczych – wyjaśnił wojewoda.

Zgodnie z posiadanymi danymi do dzisiaj pozytywny wynik testu na koronawirusa odnotowano u 1,9 tys. górników. Co istotne, na niecałe 10 tys. górników z przesiewu wynik dodatni uzyskało około 1,5 tys. osób, natomiast pozostali zakażeni górnicy to osoby, które zostały przebadane z wywiadu epidemiologicznego bądź z kwarantanny.

Nowe laboratorium już otwarte

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami w województwie śląskim zostało otwarte jedenaste laboratorium. Mieści się ono w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Jak wyjaśnił wojewoda Jarosław Wieczorek, od jutra w placówce ruszą badania, a pełną moc uzyska ona z początkiem przyszłego tygodnia. Wojewoda uspokaja jednak, że wszystkie laboratoria na terenie województwa śląskiego służą do testowania wymazów z badań szpitalnych, z wywiadu epidemiologicznego oraz z kwarantanny. Badania przesiewowe są natomiast realizowane w laboratoriach poza obszarem województwa. Dotychczas próbki pobierane od górników wysyłane były do 9 placówek w kraju, obecnie będą one przekazywane do 4 laboratoriów – do Bydgoszczy, Łodzi, Poznania i Krakowa, po to, aby usprawnić otrzymywanie wyników z testów przesiewowych.

Dalsze badania wśród mieszkańców województwa

Wojewoda zapowiedział, że konsekwentnie nadal będą realizowane zarówno badania przesiewowe wśród górników, jak i badania pozostałych mieszkańców. Jak zaznaczył, w niedzielę przebadanych zostało 7 tys. osób, z czego 5 tys. w badaniach przesiewowych, a 2 tys. z wywiadu. Dzisiaj przebadanych przesiewowo zostanie ok. 3,5 tys. górników, a w sobotę i niedzielę – po 5 tys. Oprócz tego próbki pobierane będą też od innych osób – czy to z wywiadu, czy ze szpitali. W sumie w województwie robionych jest średnio między 5, 6 a 7 tys. badań na dobę.

– Można z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że procent osób poza sektorem wydobywczym w tej chwili w województwie identyfikowanych z wynikiem dodatnim jest bardzo niewielki. To daje dużą szansę, że jeżeli wygasimy ogniska na kopalniach, to będziemy mieli sytuację taką jak w pozostałej części kraju – podkreślił podczas dzisiejszego briefingu wojewoda Jarosław Wieczorek.

Uwaga na utrudnienia

W związku z tym, że rusza kolejny etap badań przesiewowych dla górników, w piątek, sobotę i niedzielę rekomendujemy omijanie ulic, na których odbywać się będą testy. Przeprowadzane są one bowiem w formie drive-thru, a pracownicy zakładów podjeżdżają do punktów pobierania wymazów swoimi samochodami, mogą więc wystąpić pewne utrudnienia w ruchu.

Blisko 7 tys. wymazów od piątku do niedzieli planowane jest do pobrania od pracowników 3 zakładów PGG, blisko 1800 z kolei od górników KWK Bobrek, zaś od pracowników KWK Pniówek tylko dzisiaj ma być pobrane 1400 próbek.

– Łącznie zamierzamy przetestować kolejnych 13,5 tys. górników – wylicza wojewoda Jarosław Wieczorek.

Punkty badań dla górników z PGG:

– KWK Jankowice – punkt przy dyrekcji kopalni ROW (ul. Jastrzębska 10 w Rybniku),
– KWK Murcki-Staszic – punkt przed kopalnią (ul. Karolinki 1 w Katowicach),
– KWK Sośnica – punkt przed kopalnią (ul. Błonie 6 w Gliwicach),
– punkt przed Areną Gliwice (ul. Akademicka 50 w Gliwicach).

Do pobierania próbek biologicznych w tych punktach zaangażowanych będzie 13 zespołów specjalistów.

Górnicy KWK Bobrek będą natomiast poddawani testom w punkcie przy kopalni (ul. Konstytucji 76) w godzinach od 9 do 19. Aby proces badania odbywał się sprawnie, tutaj również zaangażowanych będzie kilka zespołów. Jeżeli będzie potrzeba, uruchamiane będą kolejne punkty. Z kolei pracownicy KWK Pniówek będą mieć pobierany wymaz w czterech punktach w okolicy zakładu (ul. Krucza w Pawłowicach).

15 maja – 204 kolejne zakażenia na Śląsku

Zakażenie wykryto u kolejnych mieszkańców tego województwa m.in. u 170 pracowników 5 kopalń.

29 kolejnych mieszkańców wyzdrowiało. Łącznie jest już 1029 wyleczonych.

14 maja – ruszają kolejne badania!

Badania genetyczne wykazały zakażenie kolejnych mieszkańców, w tym u 78 pracowników pięciu kopalń.

Wojewoda Śląski wydał oświadczenie w związku z falą hejtu, jaka spotyka w ostatnich dniach górników i ich rodziny

Oświadczenie Wojewody Śląskiego

Wszystkim górnikom przesyłam słowa otuchy oraz podziękowania za ich niezwykle ciężką i odpowiedzialną pracę. Jednocześnie pragnę wyrazić swój stanowczy sprzeciw wobec fali hejtu, z jakim od kilku dni spotykają się pracownicy branży górniczej i ich rodziny – branży stanowiącej tak ważny trzon gospodarki energetycznej nie tylko województwa śląskiego, ale i całego kraju.

Praca w kopalni wyróżnia się swoją specyfiką i trzeba mieć na uwadze, że chcąc zachować funkcjonowanie zakładu wydobywczego, nie sposób całkowicie wykluczyć bezpośredniego kontaktu pomiędzy górnikami, którzy nawet przy zachowaniu najwyższych środków bezpieczeństwa, aby wykonywać swoje obowiązki, nadal są narażeni na ryzyko zakażenia. Za wykonywaną w pocie czoła pracę należy się górnikom uznanie, nie zaś piętnujące i pełne nienawiści słowa.

Chcę jednocześnie zaznaczyć, że polski rząd robi wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo nie tylko pracownikom kopalni, ale wszystkim mieszkańcom województwa śląskiego. Pozostajemy w stałym kontakcie z inspektorami sanitarnymi i władzami spółek górniczych – wspólnie staramy się wypracowywać najbardziej optymalne rozwiązania mające zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w regionie. Dlatego też, kiedy tylko wzrosła liczba zakażeń na terenie pięciu kopalń, podjęliśmy decyzję o przebadaniu wszystkich górników w nich zatrudnionych. Była to decyzja bezprecedensowa na skalę nie tylko kraju, a przeprowadzane badania mają na celu jak najszybsze zidentyfikowanie i odizolowanie osób zakażonych, po to, aby Covid-19 nie był transmitowany wśród kolejnych mieszkańców województwa.

Apeluję o zaprzestanie hejtu wobec górników i ich rodzin! Tylko dzięki solidarnym działaniom nie tylko środowiska górniczego, ale i wszystkich mieszkańców naszego województwa w zakresie przestrzegania rygorów sanitarnych, będzie szansa, aby zapobiec dalszym zakażeniom.

Wspólnie dbajmy o swoje bezpieczeństwo!

Wojewoda Śląski

Jarosław Wieczorek
(ŚUW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button