Poznanianki żyją dłużej. Na stu mężczyzn przypada 114 kobiet

W Poznaniu mieszka 287 429 kobiet

Poznanianki stanowią większość na uczelniach, pracują przede wszystkim w sektorze usługowym i żyją dłużej od poznaniaków.

Na stu mężczyzn w Poznaniu przypada 114 kobiet. 

Według danych GUS w Poznaniu mieszka 287 429 kobiet. Jest ich więcej niż mężczyzn, stanowią 53,4 proc. ludności miasta. Mediana ich wieku wynosi nieco ponad 43 lata – to oznacza, że dokładnie połowa kobiet ma mniej niż 43 lata, a połowa – więcej. Statystyczna poznanianka jest trochę starsza od przeciętnego poznaniaka (mediana wieku: ok. 39 lat), ale też żyje dłużej, bo ponad 82 lata, podczas gdy średnia długość życia mężczyzn wynosi prawie 76 lat.

Najwięcej, bo ponad 155 tysięcy poznanianek znajduje się w tzw. wieku produkcyjnym, czyli ma od 18 do 69 lat. W mieście mieszka też ponad 43 tysiące kobiet poniżej 18 roku życia. Wśród najmłodszych z nich najłatwiej spotkać Julkę, Zosię lub Zuzię – od 9 lat te imiona znajdują się na czele najczęściej nadawanych dziewczynkom w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski żyje też ponad 88,5 tys. seniorek w wieku 60+.

W poznańskich szkołach dziewczynek jest minimalnie więcej niż chłopców (stanowią 50,1 proc. uczniów), ale już na uczelniach tworzą wyraźną większość: niemal 59 proc., co daje ponad 65 tysięcy studentek.

Kobiety stanowią też większość w Urzędzie Miasta Poznania. UMP zatrudnia obecnie 1817 osób, w tym aż 1346 kobiet. Na 226 osób w urzędzie, które pełnią funkcje kierownicze, jest 127 kobiet. To 57,7 proc. kadry kierowniczej.

To efekt m.in. wprowadzenia w życie założeń Karty Różnorodności, którą w 2016 roku podpisał Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. Dzięki temu Poznań – jako drugi w Polsce samorząd, po Słupsku – znalazł się w gronie 7 tysięcy firm, organizacji i instytucji z 17 krajów Europy, które aktywnie przeciwdziałają dyskryminacji i mobbingowi, tworząc przyjazne miejsca pracy.

Od stycznia 2019 roku w mieście działa również Zespół ds. Polityki Równości i Różnorodności, który został powołany zarządzeniem prezydenta Poznania. W jego skład wchodzą urzędniczki i urzędnicy, przedstawicielka Poznańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz niezależne ekspertki i eksperci, wyłonieni w konkursie. Zespołowi przewodniczy Marta Mazurek – była pełnomocniczka prezydenta ds. przeciwdziałania wykluczeniom, obecnie radna miasta Poznania.
(UMP)

Exit mobile version