Poznań. Świętowanie Imienin Ulicy Święty Marcin

Mnóstwo atrakcji

Tysiące osób wzięło udział w Imieninach Ulicy Święty Marcin.

Ten wyjątkowy dzień wypełniły barwne postaci korowodu, pokazy akrobatyczne, kiermasz rogala i liczne atrakcje dla całych rodzin. Punktem kulminacyjnym było przekazanie kluczy do bram miasta św. Marcinowi przez Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania. Imprezę poprzedziły oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości.

– Poznanianki i poznaniacy ponownie pokazali, jak radośnie i otwarcie obchodzić 11 listopada. W naszym mieście mamy tego dnia podwójną okazję do wspólnego świętowania. To rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też Imieniny Ulicy Św. Marcin, które wróciły na swoje tradycyjne miejsce – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Bardzo cieszy frekwencja – świętomarcińskiej paradzie towarzyszyły tłumy. Szczególnie podczas tak dużych imprez widać, że kompleksowa modernizacja ulicy to był strzał w dziesiątkę. Teraz to przestrzeń bardziej przyjazna pieszym, z większą ilością zieleni, która zachęca do spotkań.

Poznań świętował 11 listopada. Klucz do bram (fot. UMP)

Obchody imienin rozpoczęły się jeszcze przed południem. W programie znalazły się liczne atrakcje dla całych rodzin: warsztaty plastyczne i artystyczne, pokazy akrobatyczne czy breakdance’u. Można było posłuchać muzyki na żywo, spotkać się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, odwiedzić kiermasz rogala, wziąć udział w grze miejskiej, a także spróbować specjalnego imieninowego menu przygotowanego przez okolicznych restauratorów.

Po kilkuletniej przerwie na ulicę wróciła tradycyjna parada. Tworzyło ją ok. 300 osób, na czele ze Świętym Marcinem w stroju rzymskiego legionisty. Nie zabrakło widowiskowych obiektów plastycznych stworzonych przez Teatr Asocjacja 2006 i artystów cyrkowych z Teatru w Głową w Chmurach. Po raz pierwszy w korowodzie wzięli udział aktorzy i aktorki z niepełnosprawnościami, z „Teatru powszechnego” działającego w Centrum Kultury Zamek.

Poznań świętował 11 listopada. Korowód (fot. UMP)

Nowością były także dwa nowe elementy korowodu, które zostały wyłonione w konkursie: „Czyń dobro – Save Planet” autorstwa performerek Ewy Bone i Ewy Kozubal oraz „Rzeka (Warta) Dobra”, którego autorkami są Iwona Kazia Kaliptan-Młodkowska i Agnieszka Radniecka, ze Szkoły Podstawowej nr 93. W korowodzie przeszli także uczniowie i uczennice Szkoły Podstawowej nr 53, którzy przywołali patrona swojej placówki – Pawła Edmunda Strzeleckiego. Pojawiła się postać Bamberki, gracze futbolu amerykańskiego z „Armii Poznań”, Stajnia Lajkonik oraz jeźdźcy w strojach 15. Pułku Ułanów Poznańskich. O muzyczną oprawę parady zadbali Drumersi pod kierunkiem Mieszka Łowżyła, Fanfara Awantura, Gladiatorzy ze Śródki oraz Poznań Brass Band.

Wieczorem na dużej scenie na placu Adama Mickiewicza wystąpił czeski zespołu Už jsme doma i dobrze znana kilku pokoleniom Polaków i Polek, Majka Jeżowska.

Świętowanie Imienin Ulicy Święty Marcin poprzedzone były oficjalnymi obchodami Narodowego Święta Niepodległości, które rozpoczęły się mszą świętą w poznańskiej Farze. Główne uroczystości odbyły się w parku im. Jana Pawła II. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, w tym m.in. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i jego zastępca Mariusz Wiśniewski.

Poznań. Rogal świętomarciński (fot. UMP)

11 listopada poznaniacy mogli także obejrzeć panoramę miasta z Kopca Wolności nad jeziorem Maltańskim.
(UMP)

Exit mobile version