ŚWIAT

Poznaliśmy laureatów Nagrody Nobla 2018 w dziedzinie chemii

Nagroda Nobla 2018

Nagrody Nobla 2018 w dziedzinie chemii otrzymali Frances H. Arnold, George P. Smith i Sir Gregory P. Winter.

Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała ją za „przejęcie kontroli nad ewolucją i wykorzystanie tych samych zasad – zmianę genetyczną i selekcję – do opracowania białek, które rozwiązują problemy chemiczne ludzkości.”

Metody opracowane przez laureatów są obecnie rozwijane na skalę międzynarodową w celu promowania bardziej ekologicznego przemysłu chemicznego, produkcji nowych materiałów, produkcji zrównoważonych biopaliw, łagodzenia chorób i ratowania życia.

Amerykanka Frances H. Arnold (otrzymała połowę nagrody) przeprowadziła pierwszą ukierunkowaną ewolucję enzymów, które są białkami katalizującymi reakcje chemiczne. Enzymy produkowane poprzez ukierunkowaną ewolucję są wykorzystywane do produkcji od biopaliw po farmaceutyki. To piąta kobieta w historii wyróżniona tą nagrodą.

George Smith opracował metodę znaną jako prezentacja fagowa, w której bakteriofag – wirus infekujący bakterie – może zostać użyty do opracowania nowych białek.

Sir Gregory Winter wykorzystał ekspozycję fagową do produkcji nowych farmaceutyków. Obecnie na prezentacji fagowej wytwarzano przeciwciała, które mogą neutralizować toksyny, przeciwdziałać chorobom autoimmunologicznym i leczyć raka przerzutowego.

Pozostałe tegoroczne Noble

James P. Allison i Tasuku Honjo zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny.

Nagrodę w dziedzinie fizyki otrzymali Arthur Ashkin, Gérard Mourou i Donna Strickland.

Kolejne Nagrody Nobla zostaną ogłoszone:

– piątek: Pokojowa Nagroda Nobla,

– poniedziałek: z ekonomii.

Wyróżnienia te są przyznawane od 1901 roku. Ufundował je Alfred Nobel, wynalazca dynamitu. Wartość nagrody to dziewięć milionów koron, czyli około milion euro.

W tym roku nie zostanie przyznana nagroda w dziedzinie literatury.
To z powodu skandalu z ubiegłego roku. Reżyser Jean-Claude Arnault (mąż członkini Akademii Katariny Frostenson) został oskarżony o gwałty. Prawdopodobnie też to on podał przed ogłoszeniem wynik kto został laureatem literackiego Nobla.

Ceremonia wręczenia nagród zaplanowana jest na 10 grudnia w Sztokholmie. Pokojowa Nagroda Nobla zostanie wręczona w Oslo.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button