ŚWIAT

Pożary w Grecji. Zginęło prawie 80 osób, w tym dwoje Polaków

Grecja w ogniu! Groźne pożary występują obecnie w okolicach Aten i Koryntu (także w nadmorskich miejscowościach turystycznych, w których przebywają polscy turyści).

Przynajmniej 79 osób zginęło i 187 zostało rannych, w tym 23 dzieci. Wiele z nich jest uznawanych za zaginionych. Prawdopodobnie liczba ofiar wzrośnie.
W regionie Attyka i w miejscowości Mati jest najgorsza sytuacja związana z pożarami lasów. Ciągle odnajdywane są spalone ciała. Spłonęło ponad 2,5 tysiąca domów i setki samochodów.
Premier Alexis Tsipras ogłosił trzydniową żałobę narodową.

Europejskie państwa pragną pomóc Grecji

Polska chce wysłać do Grecji 2 zespoły modułowe Państwowej Straży Pożarnej (podobne jak te wysłane do Szwecji) celem wsparcia akcji ratunkowo-gaśniczej.
Chorwacja wyśle dwa samoloty Canadair. Włochy i Hiszpania także chcą gasić pożary z powietrza. Niemcy i Turcja chcą pomóc Grecji.

Zginęło dwoje Polaków

Podczas ewakuacji z płonącego hotelu dwójka polskich turystów – kobieta z synem – utonęła.
W związku z ucieczką z hotelu w Mati turyści znaleźli się w łodzi, która wywróciła się na morzu. Wszystkie osoby, które w niej znajdowały się zginęły.

Ambasada RP w Atenach

Ze względu na silne wiatry sytuacja ulega zmianie. W związku z powyższym, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności oraz śledzenie informacji przekazywanych przez lokalne służby porządkowe. W razie wystąpienia zagrożenia należy bezwzględnie stosować się do poleceń miejscowych służb porządkowych.

Osobom planującym wyjazd w okolice Koryntu lub Aten rekomendujemy śledzenie strony internetowej Ambasady RP w Atenach, profilu Twitter: @PLinGreece oraz strony Emergency Management Service Komisji Europejskiej: http://effis.jrc.ec.europa.eu/static/effis_current_situation/public/index.html

Kontakt:
e-mail: [email protected]
tel.: +30 6936554629

Sytuacja w Grecji

W związku z pożarami greckie władze poprosiły o pomoc za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności. Polski rząd wyraził gotowość do udzielenia pomocy greckim służbom, które walczą z pożarami pustoszącymi okolice Aten. Gen. brygadier Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, jest w kontakcie z przedstawicielami Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności.

Jeżeli Grecja potwierdzi potrzebę pomocy ze strony Polski, to Państwowa Straż Pożarna może udzielić takiego wsparcia. W tym przypadku strażacy są gotowi do wysłania dwóch modułów.

Z powodu pożarów w Grecji ogłoszono stan wyjątkowy. Ofiary śmiertelne to głównie osoby, które zostały uwięzione w swoich domach lub samochodach. Jednak wśród ofiar są też osoby, które – uciekając przed ogniem – utonęły w morzu.

Przypominamy, że prawie 140 polskich strażaków od soboty (21 lipca br.) jest w Szwecji, gdzie walczą z pożarami lasów. W akcji gaszenia pożarów biorą udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 pojazdów z każdego z tych województw). Dodatkowo wspomagają ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 pojazdy).

Każdorazowo przed podjęciem decyzji o wysłaniu polskich strażaków poza granice kraju, brana jest pod uwagę aktualna sytuacja pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa w Polsce.

Europejski Mechanizm Ochrony Ludności jest systemem międzynarodowej pomocy ratowniczej nadzorowanym i organizowanym przez Dyrekcję Generalną ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (DG ECHO) Komisji Europejskiej. System ma wspierać państwa, które zostały dotknięte katastrofą wymagającą międzynarodowej interwencji ratowniczej.

W systemie wykorzystywane są specjalistyczne grupy ratownicze tworzone przez kraje członkowskie Mechanizmu (28 krajów członkowskich UE oraz Islandię, Norwegię, Czarnogórę, Macedonię oraz Turcję).

Depesza kondolencyjna do Prezydenta Republiki Greckiej Prokopisa Pawlopulosa

Szanowny Panie Prezydencie,

W związku z tragicznymi w swych skutkach pożarami pustoszącymi Attykę, które pociągnęły za sobą także ofiary śmiertelne, składam w imieniu narodu polskiego oraz własnym na ręce Pana Prezydenta najszczersze kondolencje oraz wyrazy współczucia dla rodzin ofiar.

Pragnę jednocześnie przekazać słowa uznania dla greckich służb ratowniczych, zwłaszcza strażaków, które niosą pomoc potrzebującym, nie zważając na zagrożenie dla własnego życia i zdrowia.

Z wyrazami najwyższego poważania,
Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
(własne,MSWiA)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button