POLSKASZCZECIN

Pożar w Koszalinie. Premier Morawiecki: kilka escape roomów już zamknęliśmy w Polsce

Pożar w escape roomie

W niedzielę odbyła się konferencja prasowa dotycząca tragicznych wydarzeń w Koszalinie.

Wzięli w niej udział premier Mateusz Morawiecki, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk oraz komendant główny PSP gen. bryg. Leszek Suski.

– Chciałem złożyć najgłębsze wyrazy współczucia dla rodzin ofiar tej tragedii w Koszalinie – rozpoczął konferencję premier Morawiecki.

– Rozmawialiśmy z ministrem Joachimem Brudzińskim, komendantami policji i straży pożarnej, jakie działania powinny zostać podjęte, by uniknąć nieprawidłowości i nieprzestrzegania przepisów związanych z prawem budowlanym czy zabezpieczeniami przeciwpożarowymi.
Weryfikacji poddawane są wszystkie escape roomy w Polsce. Są wykrywane pewne nieprawidłowości w tym zakresie w niektórych lokalach.

Działania służb państwowych i wcześniejsze rutynowe kontrole powinny być połączone z jak najwyższą świadomością społeczną, aby móc zapobiegać takim tragicznym zdarzeniom.

Robimy wszystko, by ustalić przyczyny tego wydarzenia w Koszalinie. Reakcja służb ratowniczych była szybka i prawidłowa. Będziemy wprowadzać konkretne rozwiązania prawne, by zapobiegać takim wydarzeniom.

Zleciliśmy kontrole w escape roomach, są też zamykane lokale, w których zauważono nieprawidłowości. W krótkim czasie będzie gotowy szczegółowy raport pokontrolny, na podstawie którego podejmowane będą decyzje w zakresie działań escape roomów – kontynuował premier.

Komendant Główny Policji gen. insp. J. Szymczyk: To bardzo ważne, abyśmy otrzymywali od państwa sygnały o zauważonych nieprawidłowościach i mogli na nie sprawnie reagować. Proszę o dzielenie się ze służbami tego typu spostrzeżeniami. Każda informacja zostanie zweryfikowana.
Po zakończeniu działań ratowniczo-gaśniczych w Koszalinie na miejsce zostali skierowani eksperci z laboratorium kryminalistycznego, a także biegli. Policyjni psychologowie udzielali wsparcia najbliższym ofiar tej tragedii.

Komendant Główny KGPSP gen. bryg. Leszek Suski o escape roomach: Kontrole przeprowadzone do tej pory w wykazały, że warunki w 129 lokalach nie spełniały wszystkich przepisów. 13 obiektów zostało na nasz wniosek natychmiast zamkniętych. 16 właścicieli zostało ukaranych mandatami.
W obiekcie drzwi ewakuacyjne były zamknięte a ogrzewanie było oparte na butlach gazowych oraz piecykach elektrycznych. Gdyby drogi ewakuacyjne były drożne, prawdopodobnie dziewczęta by przeżyły.

Minister Joachim Brudziński: Od przedsiębiorców oczekuję, że jeżeli nie mają stuprocentowej pewności, że ich oferta jest bezpieczna – nie będą takiej działalności prowadzić. Zysk nie może stać przed zdrowiem i życiem dzieci.
Mój gorący apel do rodziców i opiekunów przed feriami: proszę odpytywać przedsiębiorców, czy mają odpowiednie pozwolenia, certyfikaty. Jeżeli nabierzecie podejrzeń, że coś jest niewłaściwego, proszę to zgłaszać służbom.
To miejsce w Koszalinie okazało się śmiertelną pułapką dla pięciu dziewcząt. Sankcje karne dla osób prowadzących działalność gospodarczą z łamaniem przepisów przeciwpożarowych i prawa budowlanego muszą być bardzo surowe.
Kiedy tylko dowiedziałem się o tym zdarzeniu, natychmiast podjąłem decyzję o przeprowadzeniu kontroli w tego typu obiektach. Przeprowadzono ich już ponad 200. O szczegółach poinformujemy kiedy przeprowadzimy wszystkie.
Nawet najsprawniejsze służby będą na przegranej pozycji, jeżeli ludzie nieodpowiedzialni będą z naruszeniem obowiązujących przepisów kierować się tylko jednym celem – zyskiem.
Niestety strażacy przegrali walkę o życie dzieci nie z powodu braku kompetencji, ale ze względu na to, że ci, który kierując się chęcią łatwego zysku narazili je na śmierć.
Dziękuję służbom, które natychmiast podjęły akcję. Już po 1 minucie od otrzymania zgłoszenia na nr 112 wyjechała PSP, a po 4 minutach była na miejscu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Back to top button