Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Rząd przeznacza dodatkowe środki do walki z ogniem

Biebrzański Park Narodowy

Płonie Biebrzański Park Narodowy!

W związku z pożarem szef rządu podjął decyzję o przekazaniu łącznie ponad 6 mln zł na ratowanie tego unikatowego miejsca.

„Są to środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz z rezerwy premiera” – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że dodatkowe środki finansowe skierowały też Lasy Państwowe, które pomagają w tej akcji.

Mateusz Morawiecki zwołał odprawę służb, na której zapoznał się z aktualną sytuacją. Uczestniczyli w niej ministrowie: środowiska, obrony narodowej, MSWiA oraz klimatu. „W tej chwili wydaje się, że sytuacja jest opanowana” – mówił rzecznik rządu po spotkaniu.

Od samego początku służby zajmujące się ratowaniem działają z najwyższym priorytetem w tym obszarze. Aktualnie w Biebrzańskim Parku Narodowym z ogniem walczy 36 zastępów straży pożarnej tj. 120 funkcjonariuszy PSP i druhów OSP. Na miejscu działają też Wojska Obrony Terytorialnej, które wspierają strażaków w walce z pożarem. Akcja gaśnicza na miejscu jest koordynowana z mobilnego sztabu. Jest to specjalistyczny wóz dowodzenia i łączności z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, wyposażony w najnowocześniejsze systemy obserwacyjne i drony. W gaszeniu pożaru pomagają też cztery samoloty typu dromader, zapewnione przez Lasy Państwowe.

Do akcji gaśniczej wysłano też dodatkowe zastępy straży pożarnej oraz policyjne śmigłowce – Black Hawk i Bell. Akcję będzie wspierało 166 funkcjonariuszy z Centralnego Odwodu Operacyjnego Komendanta Głównego PSP oraz Kompanii Gaśniczej Warmia i Mazury.

„Wszystko wskazuje na to, że przyczyną tego pożaru było wypalanie łąk w pobliżu parku narodowego, dlatego też podkreślamy i apelujemy, aby zachować ostrożność w najbliższych dniach jeśli chodzi o lasy”– powiedział rzecznik rządu. Jak dodał, „w tej chwili mamy sytuację suszy, braku opadów, w związku z tym takie sytuacje jak w parku narodowym mogą mieć również miejsce w zwykłych lasach”.

Jak podkreśla minister klimatu Michał Kurtyka sytuacja w Biebrzańskim Parku Narodowym jest bardzo poważna.

– Jesteśmy w kontakcie z dyrekcją Parku. Płonie największy w kraju obszar chroniony i jeden ze światowych cudów natury. Niezbędne jest szybkie zarządzenie kryzysem i podjęcie wszelkich działań, by ugasić pożar, a następnie pomóc w odbudowie tych terenów – zaznaczył.

– Zależy nam, by udzielona pomoc była jak najbardziej efektywna i stanowiła realne wsparcie w walce z żywiołem. Do końca tygodnia nastąpi uruchomienie finansowania z NFOŚiGW. Poniesione koszty będą refundowane w wysokości 100% od momentu wystąpienia klęski żywiołowej – dodał minister Kurtyka.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym wybuchł w niedzielę, 19 kwietnia br. i do tej pory objął około 6 tys. hektarów lasu, bagiennych łąk, torfowisk i trzcinowisk. To niezwykle trudny teren do prowadzenia akcji gaśniczej, ze względu na torfowiska, w których ogień może tlić się wiele tygodni. Strażakom przez kolejne dni udawało się przygaszać pożar. Niestety warunki pogodowe i hydrologiczne – silny wiatr i susza powodowały, że pożar rozniecał się na nowo w kolejnych miejscach w parku. Pożary w biebrzańskim parku wybuchają co roku, ale tak dużego nie było tam od kilkunastu lat.

Biebrzański Park Narodowy jest największym polskim parkiem narodowym. Zajmuje powierzchnię ok. 59 tys. ha. Chroni cenne przyrodniczo obszary bagienne. Jest ostoją wielu rzadkich gatunków, zwłaszcza ptaków wodno-błotnych i łosia.

Ostatniej doby w Polsce strażacy wyjeżdżali do 1025 pożarów, z czego 137 stanowiły pożary lasów. Tylko na Mazowszu od piątku do poniedziałku wybuchło 140 pożarów lasów i ponad 400 pożarów traw.

Dofinansowanie z NFOŚiGW

W ramach programu priorytetowego „Ochrona przyrody i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej. Część 1) Ochrona obszarów i gatunków cennych przyrodniczo” Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewiduje dofinansowanie działań w III obszarach:

  1. Natychmiastowe wsparcie służb ratowniczych działających bezustannie na miejscu tj.
  1. Wzmocnienie w zakresie wyposażenia/sprzętu oraz monitoringu Biebrzańskiego Parku Narodowego. Jest to konieczne w kontekście zagrożenia płynącego z możliwości żarzenia się przez jeszcze wiele miesięcy torfowiska, oraz ryzyka wystąpienia kolejnych pożarów. W ramach działania planuje się zakup wyposażenia tj.:

W ramach działania planuje się także zakup 3 dronów do obserwacji miejsc pożarowych wraz ze szkoleniem i uprawnieniami, rozbudowę sieci łączności oraz budowę pięciu wież obserwacyjnych z kamerą.

  1. Odtworzenie naturalnych zasobów przyrodniczych i krajobrazowych zniszczonych w trakcie katastrofy naturalnej.
Exit mobile version