POLSKAŚWIAT

Powrót z USA. Spotkanie Zełenskiego z Dudą. Kumoch: „Wsparcie amerykańskie dla Ukrainy wzrasta”

Wojna na Ukrainie

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w czwartek w Rzeszowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który wracał do kraju po wizycie w Stanach Zjednoczonych.

Rozmowy w cztery oczy oraz spotkanie delegacji pod przewodnictwem prezydentów trwały dwie godziny.

Wołodymyr Zełenski poinformował Andrzeja Dudę o szczegółach wizyty w USA. Przywódcy omówili też stan dwustronnych stosunków polsko–ukraińskich w obliczu trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Rzeszów. Prezydenci Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda (fot. KPRP)

J. Kumoch: Amerykańskie wsparcie dla Ukrainy wzrasta i obejmuje nowe rodzaje broni

Jak zwykle PiS trąbi o „swoim” sukcesie”. Oczywiście nie jest to prawdą!

– Amerykańskie wsparcie dla Ukrainy wzrasta i obejmuje nowe rodzaje broni; zapowiedź przekazania przez USA baterii rakiet Patriot Ukrainie to sukces tych, którzy o to zabiegali, w tym Polski – powiedział minister Jakub Kumoch.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej odniósł się do czwartkowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w jego drodze powrotnej z USA na Ukrainę.

– Informujemy o spotkaniu z dużym poślizgiem czasowym z przyczyn oczywistych. Nie informowaliśmy też wcześniej o jakichkolwiek planach spotkania dwóch prezydentów, ale od samego początku podróży prezydenta Ukrainy pozostajemy w bardzo ścisłym kontakcie ze stroną ukraińską – mówił.

Jakub Kumoch przekazał, że Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski rozmawiali w Rzeszowie o wizycie prezydenta Ukrainy w Waszyngtonie. – Strona ukraińska podzieliła się z nami informacjami po tej wizycie, oceniamy je bardzo pozytywnie i bardzo optymistycznie. Wsparcie amerykańskie dla Ukrainy nie tylko nie słabnie, lecz wzrasta i obejmuje nowe rodzaje broni – podkreślił szef BPM.

Zwracał uwagę, że Rosja atakami z powietrza niszczy ukraińską infrastrukturę krytyczną i że zapowiedź przekazania baterii rakiet Patriot Ukrainie to sukces tych, którzy o to zabiegali, w tym Polski.

Rzeszów. Prezydenci Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda (fot. KPRP)

– Skuteczna obrona przeciwlotnicza jest warunkiem, aby przerwy w dostawach prądu, ciepła, wody były możliwie krótkie i nie doprowadzały do tragedii życia ludności cywilnej. Można powiedzieć, że to pomoc humanitarna – zaznaczył.

Jakub Kumoch bardzo wysoko ocenił postawę administracji USA wobec konfliktu na Ukrainie.

– Również mamy satysfakcję z tego, że jako pierwsze państwo przekonywaliśmy naszych partnerów do dostarczania Ukrainie broni, zaoferowaliśmy swoje terytorium, przekonywaliśmy, że Ukraina będzie się skutecznie bronić. Ukraińcy udowodnili, że mieliśmy rację, a Stany Zjednoczone pokazały, że wyciągają natychmiastowe wnioski i są wiarygodnym sojusznikiem – mówił.

– Naszym celem jest jak najszybsze zakończenie wojny poprzez wyparcie rosyjskiego agresora z terytorium Ukrainy – tak to Polska postrzega, tak to przekazujemy stronie amerykańskiej – dodał.

Zdaniem szefa BPM fakt, że Wołodymyr Zełenski opuszcza Ukrainę oznacza, że Ukraina obroniła się.

– Dla samego prezydenta Dudy zobaczenie się z jego przyjacielem Wołodymyrem Zełenskim to zawsze ważna rzecz. Widzieli się już kilkakrotnie od początku wojny, za każdym razem są to spotkania wymagające wielu środków bezpieczeństwa. Cieszymy się, że do tego spotkania doszło – przyznał Jakub Kumoch. Jak podkreślił, Andrzej Duda na Ukrainie jest uważany za jednego z bohaterów tej wojny.

Lwów. Akcja „Pomoc Polakom na Wschodzie” (fot. KPRP)

Kolejna transza w ramach akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie” trafiła na Ukrainę

Kolejna transza w ramach akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, zainicjowanej przez Parę Prezydencką, trafiła na Ukrainę. Dary przekazał we Lwowie minister Andrzej Dera.

Minister spotkał się w magazynach pomocowych z rodakami, a także Ukraińcami, którzy otrzymali m.in. piece, mające stanowić wsparcie w trudnych warunkach zimowych. Przekazał także pozdrowienia i życzenia świąteczne od Pierwszej Damy, która osobiście angażowała się w zorganizowanie transportu humanitarnego. Padło wiele słów i gestów wdzięczności ze strony osób objętych pomocą. Piece zostały dostarczone również do mieszkańców Winnickiego Okręgu Konsularnego, m.in. do Winnicy, Żytomierza, Baru i Chmielnickiego.
(KPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button