Powołano trzech członków państwowej komisji ds. pedofilii. RPD sprawdzi akta spraw

Rzecznik Praw Dziecka sprawdzi akta spraw pedofilskich

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak powołał dr. hab. Błażeja Kmieciaka na stanowisko członka Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15.

– Dziecko jest najpiękniejszym darem dla rodziny, dla narodu – mówił nasz Papież św. Jan Paweł II. Kto krzywdzi dziecko, krzywdzi nasze rodziny, nasz naród. Nigdy nie będzie zgody na krzywdzenie dzieci, a każdy, kto jest temu winny, niezależnie kim jest i jakie ma wpływy, musi ponieść surową karę – podkreśla Rzecznik Mikołaj Pawlak.

I dodaje, że głęboko wierzy, iż Państwowej Komisji uda się wyjaśnić wszystkie przypadki nadużyć seksualnych wobec dzieci.

– Ufam, że dzięki takim bezkompromisowym ekspertom jak dr hab. Błażej Kmieciak każdy sprawca, któremu dotąd udawało się uniknąć sprawiedliwości, w końcu odpowie za swoje czyny. Nie będzie taryfy ulgowej dla żadnej osoby, dla żadnego środowiska. Pedofilia to zbrodnia, którą trzeba wypalić rozgrzanym żelazem – uważa Rzecznik Praw Dziecka.

dr hab. Błażej Kmieciak (fot. RPD)

– Powołanie do Komisji to dla mnie nie tylko wielka odpowiedzialność, ale także zaszczyt i misja. Moim celem jest naprawienie zła, które nigdy nie powinno się zdarzyć. Zła w najpodlejszym wydaniu. Zła, które pozostawiło u każdego skrzywdzonego dziecka ślad do końca jego życia. Dlatego każdy, kto takie zło czynił, musi za to odpowiedzieć. I zrobię wszystko, aby tej misji sprostać – zapewnia Błażej Kmieciak.

Powołany przez Rzecznika na członka Komisji Błażej Kmieciak jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, ma doktorat z socjologii prawa, jest też absolwentem resocjalizacji i podyplomowych studiów w zakresie prawa medycznego i bioetyki.

Ukończył Szkołę Praw Człowieka organizowaną przez Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Szkołę Profilaktyki Uzależnień w Warszawie.

Posiada uprawnienia mediatora, odbywał kursy organizowane przez Uniwersytet Harvarda, Uniwersytet Georgetown i Organizację Narodów Zjednoczonych dotyczące praktyki w stosowaniu praw dziecka oraz przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci.

Przez osiem lat pełnił funkcję Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego, był ekspertem Rzecznika Praw Pacjenta do spraw bioetycznych. Był członkiem Zespołu ds. Ochrony Autonomii Rodziny i Życia Rodzinnego przy Ministerstwie Sprawiedliwości.

Pracuje w Zakładzie Prawa Medycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jest ekspertem organizacji pozarządowych, m.in. Fundacji Życie i Fundacji im. Księdza Jana Kaczkowskiego.

Od urodzenia jest osobą z niepełnosprawnością – niedowidzącą.

Elżbieta Malicka powołana przez premiera Morawieckiego na członka komisji ds. zwalczania pedofilii

Elżbieta Malicka urodziła się w 1949 r. Uzyskała tytuł magistra chemii na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Zawodowo przez wiele lat była związana ze służbą zdrowia. Przez 10 lat, pracowała w oświacie jako nauczycielka i wychowawczyni. Była też dziennikarką m.in. „Tygodnika Solidarność”.

Malicka działała w opozycji demokratycznej. Była współzałożycielką podziemnego pisma „Robotnik”. Ponadto współpracowała z redakcją opozycyjnego pisma „KOS” oraz z niezależną Oficyną Wydawniczą NOWA. Zaangażowana była w działania Komitetu Obrony Robotników. Uczestniczyła w strajku w Stoczni Gdańskiej.

Została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Prezydent Andrzej Duda wręcza Justynie Kotowskiej akt powołania do państwowej komisji ds. wyjaśnienia przypadków pedofilii (fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP)

Justyna Kotowska członkiem państwowej komisji ds. wyjaśnienia przypadków pedofilii

– Prezydent Andrzej Duda powołał psycholog Justynę Kotowską z Instytutu Psychiatrii i Neurologii Kliniki Psychiatrii Sądowej do państwowej komisji ds. wyjaśnienia przypadków pedofilii – poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Ustawa o państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 weszła w życie 26 września 2019 r. Pierwszy raport powinien być opracowany w ciągu roku od tej daty.

Zgodnie z przepisami komisja ma być organem niezależnym od innych organów władzy państwowej. Ma się składać z siedmiu członków: trzech – powołanych przez Sejm większością trzech piątych w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów; jednego – powołanego przez Senat większością trzech piątych głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów, a także po jednym członku powołanym przez prezydenta, premiera i Rzecznika Praw Dziecka.

Do zadań komisji będzie należało m.in. wydawanie postanowień o wpisie do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, zawiadamianie odpowiednich organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii, ale także o przypadkach niezawiadomienia właściwego organu o podejrzeniu przestępstwa pedofilii. Komisja będzie też identyfikować zaniedbania i zaniechania w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych.

Rzecznik sprawdzi akta spraw pedofilskich

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak wystąpi do sądów i prokuratur o przekazanie pełnej dokumentacji wszystkich spraw przedstawionych w filmach Tomasza i Marka Sekielskich oraz Sylwestra Latkowskiego.

W opinii rzecznika informacje, które pojawiły się w filmach, uzasadniają obawę, że po ujawnieniu przypadków pedofilii nie wykorzystano wszystkich możliwości, by wyjaśnić okoliczności tych haniebnych czynów, zwłaszcza w zakresie osób, które wiedziały o przestępstwie, ale nie poinformowały o tym prokuratury, albo wręcz usiłowały przestępstwo tuszować.

– Gwałt na dziecku to zbrodnia. Pedofilia to wcielone zło. Tu nie ma żadnych okoliczności łagodzących. Sprawca musi ponieść surową karę. Ale kary nie mogą uniknąć także ci, którzy o tym złu wiedzieli i nie reagowali. Ci, którzy odwracali wzrok, i ci, którzy czynnie pomagali przestępcom. W imię elementarnej sprawiedliwości, z szacunku wobec ofiar, musimy ich wszystkich odnaleźć i ukarać, niezależnie kim są i jak bardzo są znani – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka.

– Z grupą ekspertów, prawników, przeanalizujemy wszystkie dostępne akta tych spraw. Sprawdzimy, czy są wątki, które nie zostały przez śledczych podjęte. Czy są osoby, które nie zostały przesłuchane. Czy w każdej z tych spraw prawa dziecka zostały w należyty sposób ochronione – tłumaczy Mikołaj Pawlak.

I dodaje, że tymi sprawami z pewnością zajmie się także 7-osobowa Państwowa komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Pierwszego członka tej komisji Rzecznik Praw Dziecka powołał 15 maja 2020 r. Został nim prawnik dr hab. Błażej Kmieciak.

Kilka dni temu bracia Sekielscy opublikowali w internecie film “Zabawa w chowanego”, który przedstawia historię dwóch chłopców wykorzystywanych przez tego samego księdza i próby tuszowania tej sprawy przez kościelnych zwierzchników.

Z kolei wczoraj TVP pokazała film Sylwestra Latkowskiego „Nic się nie stało” opisującego historię sopockiego klubu, w którym miało dochodzić do molestowania i gwałtów na nastolatkach. Jedna z tych dziewczynek, 14-letnia Anaid, popełniła samobójstwo. Po emisji filmu Sylwester Latkowski w telewizyjnej debacie oświadczył, że wie o procederze ukrywania pedofilii przez znane osoby ze świata showbiznesu. Podał konkretne nazwiska.

W zwiastunie filmu pokazał celebrytów, którzy bawili się w Zatoce Sztuki. W filmie przywołał m.in. Kubę Wojewódzkiego, Adama „Nergala” Darskiego, Krzysztofa Skibę, Piotra „Liroya” Marca, Blankę Lipińską i Natalię Siwiec. Sylwester Latkowski wspomina też Borysa Szyca, Radka Majdana, Krzysztofa Zanussiego. Będą pozwy!

Exit mobile version