KRAKÓW

Posługiwał się fałszywym zaświadczeniem na COVID-19. Próbował wejść na pokład samolotu

Placówka SG w Kraków - Balice

13 stycznia br. na terenie krakowskiego lotniska, podczas odprawy paszportowej na odlot samolotu do Cypru, funkcjonariusze Placówki SG w Krakowie – Balicach ujawnili pasażera, na którego nałożono izolację domową w związku z zakażeniem COVID-19.

24-letni obywatel Cypru zakażony COVID-19 próbował przedostać się na pokład samolotu, posługując się sfałszowanym zaświadczeniem o negatywnym wyniku testu na obecność wirusa. Mężczyzna odpowie przed sądem.

Cypryjczyk podczas odprawy paszportowej okazał strażnikom granicznym sfałszowane zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa. 24-latek odpowie za posłużenie się sfałszowanym dokumentem, za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności oraz za nieprzestrzeganie warunków izolacji.

W związku z zaistniałą sytuacją 24-latek poddał się dodatkowemu badaniu na obecność koronawirusa, które wykazało wynik pozytywny. Na miejsce zostali wezwani policjanci z Komisariatu Policji w Zabierzowie.

Przypominamy, że za naruszenie przepisów ustanowionych w związku z przeciwdziałaniem pandemii, w tym za naruszenie zasad kwarantanny czy izolacji domowej grozi mandat karny w wysokości do 500 złotych, a sanepid w drodze postępowania administracyjnego może nałożyć karę nawet do 30 tysięcy złotych. W przypadku osób zakażonych istnieje też możliwość odpowiedzialności karnej za przestępstwo narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia innych osób, poprzez szerzenie choroby zakaźnej, za co grozi nawet do 8 lat więzienia.

Na terenie lotniska kilka, a nawet kilkanaście osób tygodniowo próbuje przedostać się na pokład samolotu, pomimo iż są objęci kwarantanną lub izolacją domową. Apelujemy o rozsądek i przypominamy, że każdy z pasażerów jest w tym zakresie również kontrolowany i sprawdzany przez strażników granicznych.
(SG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button