Port Lotniczy Kraków-Balice i Zielona Góra-Babimost. Przekazanie nowoczesnego sprzętu dla Straży Granicznej

Port Lotniczy Kraków-Balice i Zielona Góra-Babimost

Port Lotniczy Zielona Góra – Babimost był gospodarzem wyjątkowego wydarzenia.

Komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Wojciech Skowronek, podczas spotkania zorganizowanego w porcie, podsumował działania NoOSG w 2018 roku.

Przedstawiciele NoOSG opowiedzieli m.in. o najważniejszych akcjach, przeprowadzonych w minionym roku, które doprowadziły do zlikwidowania grup przestępczych zajmujących się nielegalną migracją oraz przemytem towarów akcyzowych.

Kulminacyjnym momentem spotkania było uroczyste przekazanie NoOSG zakupionego przez Wojewodę, nowoczesnego sprzętu. Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak wręczył Komendantowi Nadodrzańskiego Oddziału SG detektor SEEKERe przeznaczony do wykrywania niebezpiecznych związków chemicznych, w tym materiałów wybuchowych. Urządzanie to będzie wykorzystywane przez funkcjonariuszy Straży Granicznej na lotnisku w Zielonej Górze – Babimoście i na pokładach samolotów.

Wybór Portu Lotniczego Zielona Góra – Babimost na miejsce przygotowania uroczystości to duże wyróżnienie oraz wyraz uznania dla osób zarządzających lotniskiem, które starają się uczynić je coraz atrakcyjniejszym i bezpieczniejszym.

Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost. Przekazanie nowoczesnego sprzętu dla Straży Granicznej (fot. pras.)

Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik przekazał w użytkowanie Placówce Straży Granicznej w Krakowie-Balicach nowoczesny sprzęt wart prawie 3 miliony złotych

Funkcjonariusze Straży Granicznej z krakowskiego lotniska otrzymali od Wojewody między innymi: prześwietlarkę (trzyczęściowe urządzenie umożliwiające bezdotykowe sprawdzenie zawartości bagażu przy użyciu promieni RTG) o wartości niemal 540 tysięcy złotych, kombinezon przeciwwybuchowy, wart ponad 270 tysięcy złotych, trenażer strzelecki, szkoleniowy zestaw do resuscytacji, urządzenia wspomagające kontrolę graniczną, w tym służące do weryfikacji autentyczności dokumentów oraz zestaw celowników holograficznych, gogle balistyczne, ochronniki słuchu, nowoczesne latarki.

– Przekazany sprzęt jest dla nas olbrzymim wsparciem. Jego wdrożenie do codziennej służby przyczyni się w znacznym stopniu do podniesienia poziomu bezpieczeństwa, nie tylko funkcjonariuszy Straży Granicznej prowadzących na lotnisku działania minersko-pirotechniczne, ale przede wszystkim bezpieczeństwa wszystkich pasażerów korzystających z krakowskiego lotniska – podkreślił płk SG Stanisław Laciuga, Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, w którego strukturach znajduje się Placówka SG w Krakowie-Balicach.

– Pamiętajmy, że praca Straży Granicznej w porcie lotniczym ma nieocenione znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich podróżujących, a także pracowników lotniska oraz samych funkcjonariuszy – mówił Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik.

Placówka Straży Granicznej w Krakowie-Balicach dzięki wsparciu Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika pozyskała także w użytkowanie zaawansowany technologicznie system kontroli radiometrycznej. Zainstalowany na lotnisku w Balicach sprzęt, umożliwia wykrywanie wszelkich źródeł promieniotwórczych oraz przeciwdziałanie nielegalnemu obrotowi materiałami jądrowymi i radioaktywnymi. System kontroli radiometrycznej wyposażony jest w pięć zestawów stacjonarnych monitorów promieniowania gamma i neutronowego, co pozwala na sprawniejsze dokonywanie kontroli. Działanie systemu wsparte jest kamerami, w które wyposażono zestawy bramek. Zainstalowanie tego wartościowego sprzętu w porcie lotniczym wynika z „Memorandum o Porozumieniu między Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministrem Finansów Rzeczypospolitej Polskiej a Departamentem Energii Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie współpracy przy zwalczaniu nielegalnego obrotu materiałami jądrowymi i innymi materiałami radioaktywnymi”. Przekazanie systemu kontroli radiometrycznej Placówce Straży Granicznej w Krakowie-Balicach było możliwe dzięki uczestnictwu Polski w programie Second Line Defense (Druga Linia Obrony) realizowanym ze Stanami Zjednoczonymi w ramach Globalnej Inicjatywy Zwalczania Terroryzmu Jądrowego, którego Polska jest uczestnikiem. Amerykanie bezpłatnie dostarczają i instalują sprzęt, a strona polska ponosi jedynie koszty VAT, które opłacił Wojewoda Małopolski.

Przekazanie systemu kontroli radiometrycznej Placówce Straży Granicznej w Krakowie-Balicach było możliwe dzięki uczestnictwu Polski w programie Nuclear Smuggling Detection and Deterrence (NSDD- Przeciwdziałanie i Wykrywanie Przemytu Materiałów Nuklearnych) realizowanym we współpracy z Departamentem Energii Stanów Zjednoczonych. Amerykanie bezpłatnie dostarczają i instalują sprzęt, a strona polska ponosi jedynie koszty VAT, które opłacił Wojewoda Małopolski. Wzmocnienie potencjału detekcyjnego wpisuje się także w międzynarodowe inicjatywy służące powstrzymywaniu niekontrolowanego obrotu materiałami jądrowymi, takie jak Globalnej Inicjatywy Zwalczania Terroryzmu Jądrowego (GICNT) czy Proliferation Security Initiative (PSI), których Polska jest uczestnikiem.
(org.)

Exit mobile version