TRÓJMIASTO

Pomnik ks. Jankowskiego w Gdańsku zdemontowany. Guzikiewicz: bezczeszczenie symbolu Solidarności

Pomnik ks. Jankowskiego w Gdańsku

Przedstawiciele społecznego komitetu budowy pomnika ze stoczniowej Solidarności  zdemontowali figurę kapelana Solidarności i wieloletniego proboszcza kościoła św. Brygidy.

Dokąd trafi statua, na razie nie wiadomo.

Pomnik oskarżanego w mediach o pedofilię ks. Jankowskiego zniknął dziś rano ze skweru przy ul. Stolarskiej.

To oczywiście pokłosie wczorajszej decyzji Rady Miasta, która głosami radnych Koalicji Obywatelskiej i KWW Wszystko dla Gdańska odebrała prałatowi honory, narażając się tym samym na ostracyzm w środowiskach obrońców dobrego imienia księdza.

Ks. prał. Henryk Jankowski nie będzie już Honorowym Obywatelem Gdańska. Co z pomnikiem?

Wiceszef stoczniowej „S” i pomorski radny PiS Karol Guzikiewicz mówi wprost, że związkowcy nie życzą sobie, żeby radni, którzy w czwartek głosowali za „bezczeszczeniem symbolu Solidarności bez wyroku”, przychodzili na uroczystości do świętej Brygidy. Związkowcy zarzucają radnym złamanie co najmniej dwóch artykułów konstytucji, w tym szczególnie art. 42 pkt. 3 mówiącego o domniemaniu niewinności do czasu prawomocnego wyroku sądu.

– W polskim państwie nie wolno nikogo skazywać bez wyroku, również publicznie. W związku z tym Solidarność podjęła decyzję, że ustosunkujemy się do decyzji Rady Miasta i w dniu jutrzejszym pomnik zostanie usunięty w godzinach rannych przez Solidarność. Zdeponujemy go w miejscu bezpiecznym i będziemy szukać miejsca godnego do czasu, kiedy sąd wyda wyrok – mówił w czwartkowe popołudnie Karol Guzikiewicz. – Dla radnych Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej bramy kościoła świętej Brygidy są symbolicznie zamknięte, bo my wierzymy, że prawo musi być przestrzegane przez wszystkich – dodał samorządowiec.

– Pan Guzikiewicz nie ma prawa zakazywać komukolwiek wstępu do bazyliki – komentuje radny Cezary Śpiewak-Dowbór, szef klubu Koalicji Obywatelskiej. – To, co mówi, jest sprzeczne z nauczaniem Kościoła, a w szczególności papieża Franciszka.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button