RÓŻNOŚCI

Półwysep Helski. Zwiększona ochrona brzegów morskich

Pomorskie

9 lutego 2023 r. Urząd Morski w Gdyni oficjalnie zakończył projekt „Ochrona brzegów morskich w rejonie Półwyspu Helskiego”.

Celem inwestycji było zabezpieczenie brzegu morskiego przed zjawiskami erozji, zapewnienie stabilizacji linii brzegowej i zapobieganie zanikowi plaż.

Przed niszczącym działaniem morza Półwysep Helski zabezpieczy:

  • 135 ostróg na 12 km odcinku od Władysławowa do Kuźnicy,
  • kamienna opaska w Kuźnicy o długości około 500 m,
  • system monitorowania fal, prądów i poziomu wody w całym rejonie półwyspu dostępny online na stronie polskibrzeg.ibwpan.gda.pl/.

Służby ochrony wybrzeża zostały dodatkowo wyposażone w nowy, specjalistyczny sprzęt za prawie 4 mln zł.

– Półwysep Helski to perła północnej Polski, dlatego cieszy mnie, że urzędnicy z taką dbałością podchodzą do ochrony brzegów morskich na tym obszarze. Brzeg morski ulega nieustannym przeobrażeniom, a naszym zadaniem jest podjęcie odpowiednich czynności w celu zapobieżenia temu zjawisku – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

W ramach inwestycji zrealizowano cztery zadania, które obejmowały: odbudowę ostróg zabezpieczających brzeg morski Półwyspu Helskiego, odbudowę opaski brzegowej w miejscowości Kuźnica, monitoring rejonu Półwyspu Helskiego oraz zakup wyposażenia dla służb ochrony wybrzeża.

135 stumetrowych ostróg na straży Półwyspu Helskiego

Pierwsze zadanie obejmowało budowę 135 ostróg na 12 km odcinku od Władysławowa do Kuźnicy. Celem budowy tego systemu było zabezpieczenie brzegu Półwyspu Helskiego przed działaniem morza, a w szczególności ochrona brzegu przed wypłukiwaniem i erozją.

Ostroga brzegowa (fot. MI)

Kamienna opaska w Kuźnicy

Odbudowana została również opaska brzegowa w miejscowości Kuźnica – było to konieczne z uwagi na uszkodzenia sztormowe w istniejącym obiekcie. Odbudowę umocnienia brzegu w Kuźnicy na długości około 500 metrów wykonano przy użyciu kamieni łamanych, które utworzyły kamienną skarpę.

Monitoring hydrodynamiczny w rejonie Półwyspu Helskiego

Pod koniec grudnia 2021 roku Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę z Instytutem Budownictwa Wodnego PAN na wykonywanie monitoringu i modelowania matematycznego procesów hydro- i litodynamicznych wokół Półwyspu Helskiego. W ramach umowy wykonano pomiary falowania, prądów, poziomów wody oraz przebudowy dna i brzegu morskiego w kilku reprezentatywnych obszarach Półwyspu. Rejestrowane dane umożliwią przewidywanie kluczowych procesów, zachodzących w rejonie Półwyspu Helskiego.

Aktualny monitoring hydrodynamiczny w rejonie Półwyspu Helskiego można śledzić na stronie: https://polskibrzeg.ibwpan.gda.pl/.

Wsparcie sprzętowe służb ochrony wybrzeża

Jednym z najważniejszych elementów projektu było również wyposażenie służb ochrony wybrzeża w specjalistyczny sprzęt, niezbędny do sprawnego i wydajnego wykonywania zadań ochronnych na brzegu morskim. W jego ramach zakupiono samochody terenowe, samochody dostawcze typu VAN, ciągniki rolnicze, przyczepy, ponton wodny z przyczepą, quad, samochód ciężarowy, koparko-ładowarkę, forwarder z żurawiem oraz koparkę łańcuchową.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button