TRÓJMIASTO

Polskie miasta chcą upamiętnić Pawła Adamowicza

Paweł Adamowicz

Wiele miast zgłasza chęć uhonorowania tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Ulice, szkoły czy place będą nosić jego imię. Dyskutuje się o tym we Wrocławiu, Poznaniu i w mniejszych ośrodkach w kraju. Warszawa i Praga już ten gest wykonały.

Pierwszym miastem, które uhonorowało śp. Pawła Adamowicza była Warszawa. Kilka dni po jego śmierci – dokładnie 17 stycznia – radni podczas specjalnej sesji zamordowanemu prezydentowi Gdańska przyznali tytuł Honorowego Obywatelstwa Miasta Stołecznego Warszawy. Za zagłosowało 59 radnych, czyli wszyscy obecni na sesji.

W Pradze sekretarz Vaclava Havla – Vladimir Hanzel zaproponował, aby aleja w praskim parku Riegrovy Sady – w centrum miasta – została nazwana imieniem zamordowanego prezydenta Gdańska. Zgodził się z nim chętnie burmistrz Pragi Zdeněk Hřib, przypominając że obaj nieżyjący już włodarze wierni byli tym samym wartościom – szanowali wolność i prawa człowieka – a tuż po śmierci Havla, jako pierwsze miasto na świecie to właśnie Gdańsk uhonorował jego imieniem jedną z ulic.

– To człowiek, który od ponad 20. lat sprawując w Gdańsku służbę, przywykł do wartości tolerancji i humanizmu utrzymywanych przez Václava Havla – powiedział o Pawle Adamowiczu Hřib.

Uroczystość nadania nazwy promenadzie Pawła Adamowicza planuje się w Czechach na 4 czerwca, wiążąc ten fakt z 30. rocznicą pierwszych po wojnie, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce.

Również inne miasta idą w ślady czeskiej stolicy. Takie sugestie padały w Polsce zaraz po śmierci prezydenta, który zmarł od zadanych mu ciosów nożem 14 stycznia 2019 roku. Wnioski w sprawie upamiętnienia prezydenta Adamowicza trafiły m.in. do lubelskiego ratusza. Podobne głosy pojawiły się w styczniu również w Bydgoszczy, Tarnowie i Gorzowie. W Szczecinie już jeden z placów nosi imię Pawła Adamowicza.

W ubiegły czwartek wrocławska rada miejska rozpatrywała petycję mieszkańców, którzy proponują, by jedną z ulic w mieście nazwać imieniem zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Rajcy pozytywnie zaopiniowali wniosek w tej sprawie.

Z kolei w Poznaniu wciąż się dyskutuje i szuka odpowiednio godnego miejsca na upamiętnienie prezydenta Gdańska. Najprawdopodobniej imieniem prezydenta Gdańska nazwana będzie jedna ze szkół.

W Gdańsku trwają przymiarki do powołania liceum uniwersyteckiego im. Pawła Adamowicza. Ma to być prestiżowa szkoła dla wyjątkowo zdolnych uczniów.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button