![](https://kronika24.pl/wp-content/uploads/2025/02/475800060_1189186003207230_5848774803565546334_n.jpg)
Do Wielkiego Finału Polskich Kwalifikacji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2025 zakwalifikowało się jedenaścioro utalentowanych artystów.
Koncert, który wyłoni polskiego reprezentanta na Eurowizję 2025 w Bazylei, odbędzie się w piątek 14 lutego 2025 r. o godz. 20:45. O tym, kto zwycięży i pojedzie do Szwajcarii, zadecydują widzowie w głosowaniu sms (są to brednie, bo to władze telewizji wybierają! – red.).
Do tegorocznych kwalifikacji zgłoszono 225 utwory muzyczne, spośród których komisja wybrała w pierwszym etapie 25 piosenek. Jury postawiło na 11 wykonawców, wybrało także dwie piosenki rezerwowe.
Finaliści Polskich Kwalifikacji do Eurowizji 2025 (kolejność alfabetyczna):
CHRUST – „Tempo”
Zespół CHRUST powstał w 2021 roku. Ich muzyka, choć silnie inspirowana pieśniami ludowymi, odnosi się do współczesnych realiów. Debiutancki album zespołu, zatytułowany po prostu „CHRUST”, ukazał się w 2021 roku i zawiera 10 autorskich kompozycji. Ich aktywność na scenie została doceniona licznymi nagrodami. Obecnie Chrust szykuje się do premiery kolejnej płyty, której zapowiedzią jest między innymi singiel „Tempo”, którym chcą podbić serca widzów podczas polskich eliminacji Eurowizji.
Dominik Dudek – „Hold the Light”
Pochodzący z Limanowej Dominik Dudek to multiinstrumentalista, autor tekstów oraz producent. Jego kariera muzyczna nabrała rozpędu w 2022 roku, kiedy zwyciężył 13. edycję „The Voice of Poland”. Od czasu wygranej Dominik Dudek wydał wiele piosenek – jego utwór „Be Good” zdobył 3. miejsce w polskich preselekcjach do Eurowizji 2023, a znana z anten radiowych piosenka „Od kiedy jesteś” osiągnęła status złotej płyty pod koniec 2024 roku. W tym roku Dominik Dudek planuje wydanie debiutanckiego albumu.
Marien – „Can’t Hide”
Pochodząca z Warszawy Marien muzyczną karierę rozpoczęła mając 9 lat. Jej talent został dostrzeżony przez legendę polskiej muzyki, Romualda Lipko, który napisał dla niej swoją ostatnią kompozycję – „Dałaś mi cały świat”. Artystka ma na koncie kilka popularnych piosenek (m.in. „Dwa metry od gwiazd” czy „Sama”) oraz współpracę przy ścieżce muzycznej do filmu „365 dni”. W listopadzie ubiegłego roku Marien wygrała chiński odpowiednik „Mam Talent” – Oriental Music Challenge w Szanghaju, pokonując 40 milionów uczestników. Po podpisaniu kontraktu z wytwórnią artystka pracuje obecnie nad materiałem na debiutancką płytę.
Daria Marx – „Let it burn”
W wieku 18 lat Daria wyjechała do Londynu na pięcioletni kurs w London College of Music. Jesienią 2019 roku wzięła udział w 10. edycji „The Voice of Poland”. Po programie podpisała kontrakt płytowy z niemiecką wytwórnią Pelican Songs. W 2021 roku wydała swój pierwszy utwór „Love Blind”, który podbił polskie listy przebojów, a także trafił na playlisty streamingowe w Brazylii, Norwegii i Belgii. Jej kolejny singiel „Paranoia” już w pierwszym tygodniu trafił na pierwsze miejsce Air P… W 2022 roku Daria wykonała tę piosenkę podczas polskich eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji i zajęła drugie miejsce. 25 marca 2022 roku wraz z duetem DJ-skim Kush Kush wydała singiel „Never Ending Story”.
Sonia Maselik – „Rumours”
Pochodząca ze Śląska wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów pierwsze piosenki zaczęła pisać w 2009 roku. Była finalistką „Szansy na sukces” oraz laureatką nagrody ZAiKS-u za najlepszą muzykę do utworu „Tylko tu” podczas KFPP w Opolu w 2022 r. Na koncie ma m.in. takie przeboje jak „Nie mów nic nikomu”, który w 2020 roku stał się jednym z najczęściej granych polskich utworów radiowych i nagrany w 2024 r. z artystą o pseudonimie Vix.N duet „Daj Żyć”.
Janusz Radek – „In cosmic mist”
Polski wokalista, kompozytor i aktor, który swoją karierę artystyczną rozpoczął od śpiewania poezji. Komponował utwory do tekstów uznanych poetów, takich jak Bolesław Leśmian, Leopold Staff oraz E.E. Cummings. W latach 1994–1995 współtworzył krakowski kabaret „Zielone Szkiełko”, a na początku lat 90. aktywnie działał w punkrockowym zespole „Gównoprawda” oraz w rockowych grupach „Moonwalker”, „Obcy”, „Jutro” i „Zanderhaus”. Od 1999 roku nieprzerwanie występuje w spektaklach muzycznych. Artysta jest bardzo często zapraszany do udziału w okolicznościowych koncertach, na które przygotowuje specjalne utwory lub aranżacje coverów. Współpracował m.in. ze Zbigniewem Preisnerem, Leszkiem Możdżerem, Piotrem Rubikiem czy Piwnicą Pod Baranami. W 2003 roku zdobył uznanie na 40. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, otrzymując nagrodę dziennikarzy za wykonanie utworu „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena. Rok później, z piosenką „Pocztówka z Avignon”, zajął piąte miejsce w Krajowych Eliminacjach do 49. Konkursu Piosenki Eurowizji.
Justyna Steczkowska – „Gaja”
Wokalistka, skrzypaczka, kompozytorka, autorka tekstów i aktorka, której talent docenili światowej sławy artyści, tacy jak José Carreras, Plácido Domingo czy Howard Shore („Władca Pierścieni”). zapraszając ją do wspólnych koncertów. Justyna jest jedną z niewielu polskich wokalistek, która może pochwalić się czterooktawową skalą głosu. Artystka ma na koncie 19 albumów studyjnych, które otrzymały certyfikaty Gold i Platinum Music Recording, 300 piosenek, około 40 teledysków oraz kilka tysięcy zagranych koncertów. Zdobyła wiele wyróżnień i nagród muzycznych, w tym: 6 Fryderyków, 2 Wiktory, Róże Gali i Bursztynowego Słowika. Regularnie zasiadała na fotelu trenerki programu „The Voice of Poland”.
Sw@da x Niczos „Lusterka”
Duet polsko-kolumbijskiego producenta muzycznego Sw@dy nominowanego do Fryderyka w 2023 roku za album „Sad” i Niczos – wokalistki i raperki z Podlasia, która współtworzy klubowe aranżacje, wzbogacając je o elementy tradycyjnego śpiewu oraz rapu w języku podlaskim. Pochodzący z Podlasia muzycy odwołują się mocno do magii miejsca swojego pochodzenia, zestawiając tradycyjne pierwiastki z brazylijskim baile funkiem, afrobeatami, brzmieniami jersey club, a nawet przesterowanymi brzmieniami phonku. W 2024 roku wydali swój pierwszy album #INDAWOODS, wyznaczając na nim szlak nowego gatunku, który sami określają mianem Podlasie Bounce.
Kuba Szmajkowski – „Pray”
Piosenkarz młodego pokolenia. W 2018 roku został finalistą pierwszej edycji programu „The Voice Kids”, a rok później zdobył dwie nominacje do Fryderyków. Przez 3 lata współtworzył popularny zespół 4 Dreamers. W 2021 r. został laureatem nagrody Young Choice Awards. Jego piosenka „Running With Lightning” została wydana w sześciu krajach: Polsce, Norwegii, Finlandii, Danii, Islandii i Szwecji, a kolejne utwory, takie jak „Cold Heart” oraz piosenka do filmu „Czarny Młyn” (wykonana wspólnie z Sarą James), cieszą się dużą popularnością.
Teo Tomczuk – „Immortal”
Pochodzący z Bergen Teo Tomczuk od najmłodszych lat wykazywał talent muzyczny, ucząc się śpiewu oraz gry na gitarze i perkusji. Jego pasją jest także aktorstwo – wystąpił m.in. w musicalu „Les Misérables” w Brighton oraz w norweskim serialu dla nastolatków pt. „Rykter”. Dzięki karcie uczestnictwa, 3 lutego 2025 roku Teo został dopuszczony do wielkiego finału polskich eliminacji do 69. Konkursu Piosenki Eurowizji. Na scenie zaprezentuje utwór pt. „Immortal”.
TYNSKY – „Miracle”
21-letni artysta, producent oraz autor tekstów. Muzykę Tynsky’ego docenili nie tylko polscy słuchacze, ale też dziennikarze legendarnego magazynu „Rolling Stone” umieszczając artystę w zestawieniu podsumowującym 2022 rok. Jako trzeci męski polski wykonawca został zaprezentowany na billboardzie na Times Square w Nowym Jorku. Supportował zespół Simply Red w Atlas Arenie w Łodzi. Jego debiutancki krążek „See what’s on my mind” ukazał się w 2022 w streamingu oraz w limitowanej wersji na winylu. Po dłuższej przerwie wraca z nową EP-ką „It’s All About The Changes”, zawierającą 6 utworów. Singlem promującym wydawnictwo jest utwór „Miracle”.