RÓŻNOŚCI

Polska Reprezentacja Olimpijska Pekin 2022 na złotej i srebrnej monecie

ZIO Pekin 2022

W Narodowym Banku Polskim można kupić dwie nowe monety kolekcjonerskie „Polska Reprezentacja Olimpijska Pekin 2022” (temat indywidualny) – złotą o nominale 200 zł oraz srebrną o nominale 10 zł.

Polska Reprezentacja Olimpijska Pekin 2022, 200 zł, opakowanie (fot. NBP)

Polska Reprezentacja Olimpijska Pekin 2022

Rewers złotej monety przedstawia sylwetkę skoczka narciarskiego, otoczoną skrzącymi się płatkami śniegu.

Polska Reprezentacja Olimpijska Pekin 2022, 200 zł, rewers (fot. NBP)
Polska Reprezentacja Olimpijska Pekin 2022, 200 zł, awers (fot. NBP)

Na rewersie srebrnej monety została umieszczona sylwetka zawodniczki startującej w short tracku, a na awersie przedstawiono wizerunek Pawilonu Modlitwy o Urodzaj, będącego jednym z budynków w kompleksie Świątyni Nieba w Pekinie.

Polska Reprezentacja Olimpijska Pekin 2022, 10 zł, rewers (fot. NBP)
Polska Reprezentacja Olimpijska Pekin 2022, 10 zł, awers (fot. NBP)

Złota moneta zostanie wyemitowana w nakładzie do 1200 sztuk i będzie ją można nabyć w cenie 3900 zł brutto. Nakład srebrnej monety wyniesie do 15 tys. sztuk, a cena – 160 zł brutto.

W dniach 4–20 lutego 2022 r. w Pekinie odbędą się XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Stolica Chin to pierwsze w historii miasto goszczące uczestników zarówno letnich, jak i zimowych igrzysk. W samym Pekinie zostaną jednak rozegrane zawody tylko w dyscyplinach „lodowych”, a miejscem „śnieżnych” będą dwa ośrodki odległe od stolicy o mniej więcej 160 km. Polska w zimowych igrzyskach debiutowała już w 1924 r., ale na pierwszy medal przyszło nam czekać aż 32 lata – do czasu gdy w Cortinie d’Ampezzo Franciszek Gąsienica Groń sięgnął po brązowy krążek w kombinacji norweskiej. Pierwszym polskim złotym medalistą zimowych igrzysk olimpijskich był skoczek narciarski Wojciech Fortuna, zwycięzca konkursu w 1972 r. w Sapporo. To właśnie skoki narciarskie stały się dyscypliną, która w następnych zimowych startach przyniosła polskiemu sportowi najwięcej sukcesów. Medale olimpijskie indywidualnie zdobyli Adam Małysz (trzy srebrne i jeden brązowy) oraz Kamil Stoch (trzy złote), a w konkursie drużynowym Stefan Hula, Maciej Kot, Dawid Kubacki i Kamil Stoch wywalczyli brązowy medal.

Polska Reprezentacja Olimpijska Pekin 2022, 10 zł, opakowanie (fot. NBP)

Nie tylko skoki dostarczały nam olimpijskich sukcesów – nie zapominajmy o fenomenalnej biegaczce narciarskiej Justynie Kowalczyk oraz o osiągnięciach sportowców w łyżwiarstwie szybkim czy biathlonie. Przed igrzyskami w Pekinie spore nadzieje wiążemy z uprawiającą short track Natalią Maliszewską. Olimpijski sezon rozpoczęła bardzo udanie, triumfując m.in. w zawodach Pucharu Świata w… Pekinie – napisał w folderze numizmatycznym Henryk Urbaś z Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button