POLSKA

Polska. Prognoza pogody na sierpień. Czy będzie upalny i burzowy?

Jak interpretować długoterminowe prognozy pogody?

Temperatura „powyżej normy” na obszarze całego kraju, z wyjątkiem Mazowsza, Podlasia i miejscami Pomorza, gdzie prognozowane są temperatury „w normie”.

Prognozy średniej temperatury powietrza na sierpień 2020 r. dla wybranych miast według modelu IMGW-PIB (model regresyjny) i modeli CFS2 zgodnie wskazują na miesiąc z średnią temperaturą w klasie „powyżej normy” lub w górnej granicy „w normie”. Jedynie w przypadku Poznania, Warszawy i Wrocławia wskazania z modelu IMGW-PIB przewidują wartości wyższe niż z modeli CFS (Grafika 1-2.).

Grafika 1. Granice normy średniej temperatury powietrza w sierpniu (fot. IMGW)

W sierpniu na obszarze prawie całego kraju temperatura będzie powyżej normy, mogą zdarzyć się upalne dni z temperaturą przekraczającą 30 stopni.

Grafika 2. Prognozowane średnie temperatury powietrza dla wybranych miast w sierpniu 2020 r. według modelu IMGW-PIB na tle prognozCFS2 (fot. IMGW)

Model IMGW-PIB (model klasyfikatora Bayesa) na sierpień 2020 r. prognozuje średnią temperaturę powietrza „w normie” jedynie na Mazowszu, Podlasiu i miejscami na Pomorzu. Na pozostałym obszarze kraju, z wysokim prawdopodobieństwem, występować będą średnie temperatury w klasie „powyżej normy” (Grafika 4-5.).

Grafika 4. Najbardziej prawdopodobna klasa średniej temperatury powietrza w sierpniu 2020 r. według modelu IMGW-PIB (fot. IMGW)

W celu ustalenia jakiej klasy średniej temperatury powietrza („poniżej normy”, „w normie” i „powyżej normy”) należy spodziewać się w konkretnej lokalizacji, prosimy przyjrzeć się rycinom z prognozą prawdopodobieństwa wystąpienia klas (Grafika 5.)

Grafika 5. Prawdopodobieństwo wystąpienia klas „poniżej normy”, „w normie” i „powyżej normy” dla średniej temperatury powietrza w sierpniu 2020 r. według modelu IMGW-PIB (fot. IMGW)

Prognoza sumy opadów

Sumy opadów „powyżej normy” przeważnie na Podlasiu oraz na Warmii i Mazurach, a także miejscami na Lubelszczyźnie, Śląsku i w zachodniej Małopolsce. Opady “poniżej normy” na ogół na Kielecczyźnie, Podkarpaciu i w Tatrach oraz miejscami na Mazowszu i Ziemi Lubuskiej. Sumy opadów w pozostałej części kraju „w normie”
Sumy opadów na sierpień 2020 r. dla wszystkich wybranych miast według modelu IMGW-PIB (model regresyjny) powinny być w klasie „poniżej normy”, z wyjątkiem Szczecina – tam „w normie”. Prognozy sumy opadów według modeli CFS2 są wyższe, w zależności od miasta prognozowane wartości są „w normie” lub „powyżej normy” (Grafika 6).

Grafika 6. Granice normy sumy opadów w sierpniu (fot. IMGW)

Według modelu IMGW-PIB (model klasyfikatora Bayesa) najwyższe prawdopodobieństwo wystąpienia miesięcznej sumy opadów „powyżej normy” w sierpniu 2020 r. znajduje się przeważnie na Podlasiu oraz na Warmii i Mazurach, a także miejscami na Śląsku i w zachodniej Małopolsce. Opady „poniżej normy” prognozowane są na ogół na Kielecczyźnie, Podkarpaciu i w Tatrach, a także miejscami na Mazowszu i Ziemi Lubuskiej (Grafika 9-10).

Grafika 9. Najbardziej prawdopodobna klasa sumy opadów w sierpniu 2020 r. według modelu IMGW-PIB (fot. IMGW)
Grafika 10. Prawdopodobieństwo wystąpienia klas „poniżej normy”, „w normie” i „powyżej normy” dla sumy opadów w sierpniu 2020 r. według modelu IMGW-PIB (fot. IMGW)

W celu ustalenia jakiej klasy średniej temperatury powietrza („poniżej normy”, „w normie” i „powyżej normy”) należy spodziewać się w konkretnej lokalizacji, prosimy przyjrzeć się rycinom z prognozą prawdopodobieństwa wystąpienia klas (Grafika 5.)

Dni z opadami

Liczba dni z opadem na terenie całego kraju na ogół „w normie”. Miejscami na Lubelszczyźnie liczba dni “powyżej normy”, a na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Pomorzu, Podlasiu, Warmii i Mazurach, Tatrach, Beskidach i Bieszczadach „poniżej normy”

Według modelu IMGW-PIB (model klasyfikatora Bayesa) liczba dni z opadem w sierpniu 2020 r. na przeważającym obszarze kraju powinna mieścić się “w normie”. Najwyższe prawdopodobieństwo wystąpienia liczby dni z opadem “powyżej normy” prognozuje się na Lubelszczyźnie. Miesiąc “poniżej normy” pod względem liczby dni z opadem przewiduje się miejscami na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Pomorzu, Podlasiu, Warmii i Mazurach, Tatrach, Beskidach i Bieszczadach.

Czym jest prognoza długoterminowa?

To orientacyjna prognoza pogody, oparta na analizie wyników modeli meteorologicznych z dłuższym wyprzedzeniem czasowym (powyżej 7 dni).

Prognoza miesięczna IMGW-PIB zawiera następujące parametry meteorologiczne: średnią temperaturę powietrza, sumy opadów, liczbę dni z opadem. Charakterystyki powyższych parametrów dla danego miesiąca są porównywane ze średnimi wartościami z wielolecia rekomendowanego przez Światową Organizację Meteorologiczną. Dokonując takiego zestawienia, można stwierdzić, czy najbliższy miesiąc będzie cieplejszy lub chłodniejszy od normy wieloletniej oraz czy będzie to okres bardziej suchy lub deszczowy. Jest to tzw. odchylenie od normy wieloletniej, które pośrednio może świadczyć o sezonowej zmienności pogody.

Jak interpretować długoterminowe prognozy pogody?

Prognozy pogody z wyprzedzeniem kilkumiesięcznym zawsze są obarczone dużą niepewnością. Pomimo stale powiększających się zasobów wiedzy o procesach zachodzących w atmosferze i coraz większej mocy obliczeniowej komputerów, nie można uniknąć błędów. Wynikają one zarówno ze specyfiki stosowanych metod prognostycznych i uproszczeń w opisie procesów atmosferycznych, jak i ryzyka nagłego pojawienia się zjawiska (często lokalnego), które zaburza procesy pogodowe.

W związku z powyższym nie można opierać się na wynikach tylko z jednego modelu prognostycznego, a wnioski końcowe należy wyciągać na podstawie wiązki prognoz otrzymanych z różnych modeli (statystycznych i numerycznych), bazujących na różnych danych wejściowych i używających różnych metod analizujących informację zawartą w dostarczonych danych.

Obecnie odnotowuje się tendencję do odchodzenia od prognoz kategorycznych na rzecz prognoz probabilistycznych, które nie wykluczają wystąpienia innych klas, a jedynie wskazują najbardziej prawdopodobną. W tym kierunku idą też prace nad wciąż rozwijanymi modelami w IMGW-PIB.
W swojej pracy nasi specjaliści od prognoz długoterminowych opierają się zarówno na autorskich statystycznych modelach (modele IMGW-PIB), jak i modelach renomowanych światowych ośrodków prognostycznych, takich jak NOAA, Met Office, IRI Columbia, NASA.

W modelach prognostycznych IMGW-PIB stosuje się pojęcie klas „poniżej normy”, „w normie”, „powyżej normy”. Należy przy tym pamiętać, że sformułowania „poniżej normy”, „powyżej normy” nie zawierają informacji na ile prognozowana wartość będzie niższa od dolnej granicy normy lub wyższa od górnej granicy normy (może to być nawet tylko 0.1 oC).

Prognoza na 26 lipca: ciepło, miejscami burze

Sytuacja baryczna dla Polski
Polska będzie w obszarze obniżonego ciśnienia, po południu nad województwa zachodnie nasunie się strefa frontu okluzji. Z Południowego zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarne morskie.
Ciśnienie powoli będzie spadać.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże z postępującymi z zachodu przelotnymi opadami deszczu i burzami. W czasie burz prognozowana suma opadów miejscami do 20 mm. Temperatura maksymalna od 24°C do 28°C. Wiatr umiarkowany, południowo-wschodni i południowy. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

Gdańsk  24°C  Koszalin  26°C  Szczecin  28°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Pogodnie, tylko na zachodzie regionu po południu wzrost zachmurzenia do dużego i przelotne opady deszczu, możliwe też burze. W czasie burz prognozowana suma opadów do 15 mm. Temperatura maksymalna od 24°C do 26°C. Wiatr słaby, południowy. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h

Olsztyn  26°C       Suwałki  25°C          Białystok  26°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Prognozowana suma opadów miejscami do 15 mm. Temperatura maksymalna od 25°C do 29°C. Wiatr umiarkowany, południowy. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

Poznań   28°C         Gorzów      28°C        Toruń              25°C
Kalisz      28°C         Bydgoszcz   25°C        Zielona Góra    29°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Pogodnie, tylko na Lubelszczyźnie okresami wzrost zachmurzenie do dużego i tam miejscami przelotny deszcz i burze. Temperatura maksymalna od 25°C do 28°C. Wiatr słaby, południowy. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

Warszawa   27°C          Łódź  25°C        Lublin   26°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Temperatura maksymalna od 26°C do 29°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

Wrocław   28°C     Jelenia Góra       26°C     Legnica            27°C
Opole     28 °C      Katowice           27°C     Częstochowa    27°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami. W czasie burz prognozowana suma opadów do 20 mm. Temperatura maksymalna od 25°C (w rejonach podgórskich od 22°C) do 27°C. Wiatr słaby, zmienny. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

Kraków   26°C      Kielce  26°C      Rzeszów  25°C     Zakopane  22°C

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button