CEV Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej mężczyzn zostaną rozegrane w Polsce, Czechach, Estonii i Finlandii.
Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej (CEV) zdecydowała, że kolejna edycja siatkarskich mistrzostw Europy rozegrana zostanie według znanej nam z tego sezonu formuły. W czempionacie w dalszym ciągu uczestniczyć będą 24 zespoły, które zostaną podzielone na cztery grupy (po sześć drużyn w każdej). Wśród startujących ekip na pewno znajdą się kraje-gospodarze, a także osiem najlepszych zespołów ME 2019, czyli Serbia, Słowenia, Francja, Rosja, Włochy, Ukraina, Niemcy i Belgia. Stawkę uzupełni 12 drużyn wyłonionych podczas kwalifikacji, które odbędą się latem 2020 roku.
Honory gospodarza cały czas pełnić będą cztery kraje, a tym razem zaszczyt organizacji tej rangi imprezy przypadł Polsce, Czechom Estonii i Finlandii. To jednak nasz kraj gościł będzie najwięcej meczów.
W Polsce rozegrane zostaną bowiem wszystkie spotkania grupowe (15 meczów), cztery mecze 1/8 czempionatu, dwa starcia ćwierćfinałowe, obydwa półfinały, a także mecz o 3.miejsce i wielki finał ME 2021. Łącznie przed polską publicznością odbędzie się aż 25 spotkań EuroVolley!
– Jestem dumny i szczęśliwy, że Polska będzie jednym z czterech organizatorów EuroVolley 2021 Mężczyzn. To kolejny najwyższej rangi turniej, który odbędzie się w naszym kraju! Jestem pewien, że Polski Związek Piłki Siatkowej dołoży wszelkich starań, aby przeprowadzić to prestiżowe wydarzenie na najwyższym poziomie organizacyjnym – powiedział Jacek Kasprzyk, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej. – Cieszę się, że mistrzostwa ponownie odbędą się w czterech krajach. Ta formuła znakomicie służy promocji siatkówki w Europie, a dla nas gospodarzy – Czech, Estonii, Finlandii i Polski jest wyzwaniem, ale też dowodem zaufania ze strony Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej. Jestem przekonany, że wszyscy sprawimy ogromną radość fanom siatkówki w Europie! – dodał.
Polska będzie organizatorem CEV Mistrzostw Europy siatkarzy po raz trzeci. Pierwszy raz czempionat Starego Kontynentu odbył się w naszym kraju w 2013 roku, kiedy wraz z Danią współorganizowaliśmy tej rangi imprezę. Cztery lata później – w 2017 roku – Polska była samodzielnym organizatorem EUROVOLLEY Polska 2017.
W zakończonym niedawno sezonie nasz kraj był współorganizatorem CEV Mistrzostw Europy 2019 Kobiet, dzięki czemu nowa formuła czempionatu jest nam doskonale znana nie tylko od strony sportowej, ani też organizacyjnej.
– Jesteśmy bardzo szczęśliwi i wdzięczni Polskiemu Związkowi Piłki Siatkowej, że zdecydował się być współorganizatorem EuroVolley 2021 – powiedział Aleksandar Boricić, prezes Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej. – Zrobimy wszystko, by nasza współpraca zapewniła mistrzostwom sukces, a drużynom, fanom i mediom jeszcze lepsza warunki podczas tego siatkarskiego święta!
Reprezentacja Polski w mistrzostwach Europy wystartuje po raz 27-my. Z dziewięciu czempionatów polscy siatkarze wracali z medalami – trzykrotnie zajęli 3.miejsce (1967, 2011, 2019), a pięć razy sięgali po tytuł wicemistrzów Europy (1975, 1977, 1979, 1981, 1983). Tylko raz w historii, w 2009 roku w Izmirze zostali mistrzami Starego Kontynentu.
(org.)