KRAKÓWŁÓDŹWARSZAWA

Polska. Kurtyny wodne i kranówka na upały

Kraków, Łódź i Warszawa

Do Warszawy dotarła fala upałów.

Stolica pomoże mieszkańcom znaleźć ochłodę rozstawiając kurtyny wodne oraz beczkowozy z warszawską kranówką w popularnych lokalizacjach oraz apeluje, aby zadbać o odpowiednią ochronę siebie oraz zwierząt.

W najbliższych dniach temperatura powietrza w Warszawie może przekraczać 30 stopni Celsjusza.

To może mieć wpływ na samopoczucie oraz zdrowie mieszkańców, dlatego w centrum miasta pojawią się kurtyny wodne, które pozwalają znaleźć ochłodę i nawilżają powietrze w okolicy rozpryskując mgiełkę wodną na wysokości ok. 1-2 metrów. Wodne pióropusze będą działały od piątku (18 czerwca) do czasu ustania upałów w dziewięciu popularnych lokalizacjach:

1.       Plac Zamkowy,

2.       Krakowskie Przedmieście przy Pomniku Mikołaja Kopernika,

3.       Pl. Trzech Krzyży przy Pomniku Wincentego Witosa,

4.       Pl. Konstytucji (od strony ul. Waryńskiego),

5.       Pl. Defilad (w okolicy skrzyżowania Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej)

6.       Ul. Floriańska (przy Bazylice Św. Floriana),

7.       Płyta Desantu przy ul. Solec (Bulwar Flotylli Wiślanej),

8.       Ul. Nowy Świat przy ul. Smolnej,

9.       Przy Skwerze Hoovera,

Dodatkowo w miejscach, w których planowane są wydarzenia dla mieszkańców, na wniosek jednostek miejskich, Wodociągi Warszawskie rozstawią beczkowozy z warszawską kranówką. Pojawią się m.in. pod Pałacem Kultury i Nauki, na Żoliborzu (Kępa Potocka), na Ursusie, Wilanowie oraz w Lesie Bielańskim.

Upałów nie można lekceważyć

Jednocześnie miasto apeluje, aby w czasie upałów chronić się przed słońcem i dbać o odpowiednie nawodnienie. Dotyczy to szczególnie seniorów i dzieci. Ich organizmy najgorzej reagują na upały. W najbliższych dniach nie powinni zbyt długo przebywać na dworze. Osoby starsze powinny być otoczone uważną opieką.

Należy również pamiętać, że upały mogą być równie dotkliwe dla ludzi, jak i zwierząt. W tym czasie nie wolno zostawiać czworonożnych podopiecznych na otwartym i nasłonecznionym terenie, np. przed sklepem. Pupili, w żadnym wypadku, nie można pozostawiać również w zamkniętych samochodach – nawet na przysłowiową „minutkę”.

Czworonogom należy zapewnić także nieograniczony dostęp do świeżej, czystej wody – również w czasie spacerów. Wychodząc z domu należy pamiętać, by zabrać wodę dla siebie i naszych podopiecznych.

W gorącym okresie szczególnej pomocy potrzebują także dzikie ptaki i inne wolno żyjące zwierzęta. Wszystkie one chętnie skorzystają z wody udostępnionej w płaskich naczyniach, ustawionych w cieniu. 

Wszelkie informacje o błąkających się zwierzętach (porzuconych, zagubionych), a także pozostawionych w pojazdach, należy niezwłocznie zgłaszać do Eko-Patrolu Straży Miejskiej pod  całodobowym numerem telefonu 986.

Kranówka w Łodzi (fot. UMŁ)

Łódź. Kurtyna wodna na Piotrkowskiej i zdrój wody przed siedzibą ZWIK

Wraz z upałami na Piotrkowskiej pojawiła się kurtyna wodna ZWIK. Pracownicy wodociągów zamontowali ją przy pasażu Schillera.

Nie ma obaw o zmoczenie ubrań, jeśli obok niej przechodzimy. Z zainstalowanych w urządzeniu dysz wydostaje się tylko wodna mgiełka. W upalne dni kurtyna będzie ustawiana w godzinach porannych i demontowana wieczorem. Oznacza to, że w czasie największego nasilenia temperatur – będzie można schłodzić się w wodnej mgiełce. Żeby wszyscy mieli okazję do skorzystania z kurtyny prosimy nie dotykać jej stojaka. Szarpanie niebieskiego słupka powoduje uszkodzenie urządzenia. Woda zamiast wypływać przez dysze wylewa się z podstawy stojaka na chodnik.

Najlepszym sposobem na ochronę organizmu przed upałami jest picie dużej ilości wody. Namawiamy więc łodzian do noszenia ze sobą butelek wielokrotnego użytku i uzupełniania ich łódzką wodą. Nie kupujmy wody w jednorazowych plastikowych butelkach, które zaraz po opróżnieniu wyrzucamy, przez co stają się uciążliwym dla środowiska odpadem. Pijmy więc wodę, nawadniajmy się, ale nie produkujmy przy tej okazji odpadów.

W największe upały przed siedzibą ZWIK na ulicy Wierzbowej 52 dostępny jest dla łodzian bezdotykowy zdrój na wodę. Jest on bezpieczny w użytkowaniu – żeby napić się wody nie trzeba niczego dotykać. Wystarczy podstawić pod kran własną (wielokrotnego użytku!) butelkę i popłynie woda. Ugasić pragnienie można też ze zdroju stojącego w Biurze Obsługi Klientów ZWIK. Apelujemy również do właścicieli ogródków o częstowanie łodzian wodą, wystawianie na stoły karafek. Prosimy także o wystawianie na ulice misek z wodą dla zwierząt.

Kraków. Kurtyny wodne dadzą ochłodę

Wodociągi Miasta Krakowa uruchomiły kurtyny wodne. Wszystko po to, by w upalne dni nieco ochłodzić krakowian i turystów.

Od godz. 10.00 kurtyny wodne działają w następujących miejscach:

  • Rynek Główny
  • Mały Rynek
  • Rynek Podgórski
  • plac Centralny – aleja Róż

Kurtyny są czynne do godz. 19.00.

Jak informują Wodociągi Miasta Krakowa, kurtyny wodne są uruchamiane, kiedy prognozy pogody zapowiadają przekroczenie temperatury 27 st. C, a także brak opadów atmosferycznych. W razie potrzeb kurtyny wodne będą instalowane w dodatkowych punktach w mieście.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button