W drugim dniu wizyty w Szwecji, premier Donald Tusk i premier Ulf Kristersson podpisali nowe porozumienie o strategicznym partnerstwie pomiędzy Polską i Szwecją.
Współpraca będzie dotyczyć m.in. obrony, bezpieczeństwa, wspierania Ukrainy, rozwoju gospodarki oraz walki z nielegalną migracją. Donald Tusk spotkał się także z premierem Norwegii Jonasem Gahr Størem.
Sojusz Polski i Szwecji
Polskę i Szwecję łączy nie tylko historia oraz położenie geograficzne, oba kraje podzielają te same wartości i tak samo postrzegają zagrożenia – szczególnie te, które wiążą się z agresywną polityką Moskwy. Dlatego Warszawa i Sztokholm postanowiły zacieśnić współpracę, aby zapewnić swoim obywatelom bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy.
.@SwedishPM, dziękuję za zaproszenie. Sprawiłeś, że wszyscy czuliśmy się jak w domu. pic.twitter.com/SKXLPkhcCk
— Donald Tusk (@donaldtusk) November 28, 2024
„Polska i Szwecja to wzór do naśladowania, jeśli chodzi o przyjaźń i wzajemną lojalność. Tworzymy solidny blok państw, które w najtrudniejszych sprawach mówią i myślą dokładnie w ten sam sposób” – mówił Prezes Rady Ministrów podczas wspólnej konferencji z premierem Szwecji.
Na dobre relacje pomiędzy oboma krajami zwrócił także uwagę szef szwedzkiego rządu.
„Polska i Szwecja są bliskimi sąsiadami. Jesteśmy dobrymi przyjaciółmi, a obecnie też sojusznikami w NATO i Unii Europejskiej. Nasze bezpieczeństwo i nasze gospodarki są ze sobą głęboko połączone. Bezpieczeństwo Polski to bezpieczeństwo Szwecji. […] Podpisując odnowione partnerstwo strategiczne, więzi między Polską i Szwecją są silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej” – podkreślił Ulf Kristersson.
Premier Donald Tusk nawiązał jednocześnie do wczorajszego szczytu szefów rządów państw nordyckich, bałtyckich i Polski. Jak ocenił to strategiczna grupa państw, które ponoszą wspólną odpowiedzialność za bezpieczeństwo dużej części wschodniej granicy Unii Europejskiej i NATO.
Porozumienie o strategicznym partnerstwie
Wzrost napięć geopolitycznych w Europie oraz nowy wymiar stosunków między Polską a Szwecją jako sojusznikami w NATO, skłoniły oba państwa do pogłębienia wzajemnej współpracy i podpisania strategicznego partnerstwa. Do jego najważniejszych dziedzin należą:
- Bezpieczeństwo i obrona – Polska i Szwecja będą współdziałać na rzecz wspierania obrony w regionie Morza Bałtyckiego, a także dążyć do wzmocnienia obecności militarnej sojuszników na wschodniej flance NATO. Chodzi również o zwalczanie agresywnych działań Rosji oraz przeciwdziałanie jej zdolności do destabilizacji przestrzeni europejskiej.
- Wspieranie Ukrainy i Partnerstwa Wschodniego – Warszawa i Sztokholm będą pomagać Ukrainie na drodze do pełnej integracji euroatlantyckiej, a także wspierać jej prawo do samoobrony. Współpraca dotyczyć będzie także szkolenia wojsk oraz wzmacniania ukraińskiego potencjału produkcyjnego w dziedzinie obronności. Oba kraje mają również kontynuować wsparcie dla sił demokratycznych i społeczeństwa obywatelskiego Białorusi, w tym dla niezależnych mediów i obrońców praw człowieka.
- Migracje i bezpieczeństwo zewnętrznej granicy UE – Polska i Szwecja będą współdziałać w celu zwiększenia liczby powrotów oraz zapobiegania nielegalnej migracji. Chodzi także o zachowanie strefy Schengen, przy jednoczesnym utrzymaniu bezpieczeństwa granic zewnętrznych UE na najwyższym poziomie.
- Współpraca handlowa, inwestycyjna i gospodarcza – oba kraje będą pogłębiać relacje handlowe i biznesowe oraz współpracę gospodarczą. Warszawa i Sztokholm zorganizują także specjalny szczyt biznesowy w drugiej połowie 2025 roku w Szwecji, a w 2026 roku w Polsce. Tematem będzie zwiększenie konkurencyjności, innowacje, czysta energia i cyfryzacja.
- Energetyka, klimat i środowisko w regionie Morza Bałtyckiego – Polska i Szwecja będą rozwijać współpracę między instytucjami zajmującymi się budową nowych instalacji jądrowych, a także pobudzać rozwój zielonych technologii. Oba państwa mają również działać na rzecz zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi, promowania gospodarki o obiegu zamkniętym oraz budowania odporności na katastrofy naturalne.
Strategiczne partnerstwo Polski i Szwecji będzie obejmowało rządy, przedsiębiorstwa, ośrodki analityczne i instytucje badawcze.
Polska prezydencja motorem zmian w Unii Europejskiej
1 stycznia 2025 roku Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Nasz kraj chce ściśle współpracować na tym polu ze Szwecją oraz Danią, która obejmie prezydencję po Polsce.
Ever since the Harpsund estate was donated to the Swedish state in the mid-1950s, it has been a tradition to invite guests for a tour in the ‘Harpsundsekan’ rowing boat.
Today, @donaldtusk and I continued that tradition. pic.twitter.com/qdLdq4pV0C
— SwedishPM (@SwedishPM) November 28, 2024
„Chciałbym, żeby najbliższy rok, a więc dwie prezydencje – polska i duńska – m.in. z udziałem Szwecji, nadawały ton niezbędnym zmianom w filozofii europejskiej” – podkreślił Donald Tusk.
Priorytetem będzie obronność UE, ale ważna jest także deregulacja gospodarki, wsparcie przedsiębiorczości oraz troska o niskie ceny energii.
„Dziękuję za zrozumienie potrzeby unii energetycznej w Europie. To wspólne działanie, które spowoduje, że UE będzie konkurencyjna, jeśli chodzi o ceny energii” – mówił Prezes Rady Ministrów.
Współpraca w kwestiach energetycznych jest kluczowa dla dalszego rozwoju i bezpieczeństwa Unii Europejskiej.
Jednocześnie Prezes Rady Ministrów zapowiedział, że NATO i UE, w tym Szwecja i Polska, nie przestraszą się gróźb Kremla, związanych z możliwością użycia nowych pocisków balistycznych.
„Jeśli przestraszymy się gróźb Putina, będzie to jego zwycięstwo […] Przegrywa ten, kto się boi” – ocenił szef polskiego rządu.
Dlatego potrzebne jest dalsze wspieranie Ukrainy – tak długo, jak będzie to konieczne.
Rozmowy Polski i Norwegii
Podczas wizyty w Szwecji szef polskiego rządu spotkał się także z premierem Norwegii Jonasem Gahr Størem. Jak poinformował Donald Tusk, Norwegia weźmie na siebie część odpowiedzialności za bezpieczeństwo centrum logistycznego w Rzeszowie-Jasionce, przez które przechodzi większość pomocy kierowanej do Ukrainy.
„Norwegia będzie wspierała swoimi systemami bezpieczeństwo tego miejsca […]. Będzie to robiła w ramach NATO” – wyjaśnił premier.
Przez hub w Rzeszowie-Jasionce przechodzi ok. 90 proc. pomocy dla Ukrainy.