Polonez – tradycyjny taniec polski – z certyfikatem UNESCO

Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe Ludzkości UNESCO

Certyfikat UNESCO odebrali przedstawiciele instytucji i organizacji zaangażowanych w opracowanie wniosku o wpisanie naszego tańca na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.

Polonez – tradycyjny taniec polski – został uhonorowany w grudniu 2023 r. podczas 18. sesji Komitetu Międzyrządowego ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa w Kasane w Botswanie. To szósta polska tradycja jaka znajduję się na liście dziedzictwa UNESCO.

W uroczystości, która odbyła się w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uczestniczyli przedstawiciele Sekcji Polskiej CIOFF – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwalu Sztuki Ludowej, Baletu Dworskiego Cracovia Danza, Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie, Urzędu Miasta Krakowa, Teatru Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” oraz Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej.

Tradycja poloneza

Tradycja tańczenia poloneza sięga XVI wieku pod nazwą chodzony, zaś pod nazwą polonez od wieku XVIII. Taniec ten jest jednym z pięciu tradycyjnych tańców polskich i ma wymiar symboliczny. Uznaje się go za taniec otwarty i egalitarny. Towarzyszące mu wartości, takie jak równość i współpraca, stanowią o jego łączącym charakterze.

Balet Cracovia Danza. Polonez – taniec (fot. Tomasz Korczyński/MKiDN)

Współcześnie, zwyczaj tańczenia poloneza nierozerwalnie łączy się z ważnymi wydarzeniami w życiu. W niemal każdym polskim liceum tradycją jest, że to właśnie ten taniec uroczyście otwiera studniówkę. Polonez jest też częstym elementem wesel i uroczystości lokalnych. Ze względu na swoją popularność, tańczony jest także spontanicznie w związku z obchodami świąt narodowych. To żywa tradycja praktykowana powszechnie w całej Polsce, zarówno w małych miejscowościach, jak i w dużych ośrodkach miejskich.

Polonez jest szóstą polską tradycją wpisaną na listę UNESCO. W poprzednich latach wpisem wyróżnione zostały: szopkarstwo krakowskie (2018 r.), kultura bartnicza (2020), sokolnictwo (2021 r.), tradycja dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała (2021 r.) i flisactwo (2022 r.).

Exit mobile version