POLSKA

Policyjna akcja „TELEFONY”. „Ludzkie życie w Twojej ręce”: kierowca vs smartfon – SPOT

"Ludzkie życie w Twojej ręce"

16 września 2019 roku policjanci ruchu drogowego w całym kraju przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn. „TELEFONY”.

Ich celem jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku, niemniej jednak policjanci będą reagować na każde zachowanie niezgodne z prawem. W tym samym czasie akcje o podobnym charakterze prowadzone są niemal we wszystkich państwach europejskich.

Wybieranie numeru telefonu czy pisanie wiadomości tekstowych sprawia, że kierujący pojazdem, nawet przez kilka sekund nie patrzy na drogę. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Dlatego też telefon może być tzw. „rozpraszaczem” dekoncentrującym kierowcę. Niższy poziom koncentracji powoduje wydłużenie czasu reakcji i ma wpływ na podejmowane decyzje. Niewłaściwe zachowania uczestników ruchu drogowego mogą mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje.

Zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku dotyczy wszystkich kierujących pojazdami, również rowerzystów. Przy czym „korzystanie z telefonu” to nie tylko rozmowa, zabronione jest również pisanie wiadomości, przeglądanie Internetu, przewijanie menu, itp.

W sytuacji, gdy kierujący pojazdem nie może obejść się bez telefonu, bo np. jest on narzędziem pracy, powinien wyposażyć się w tzw. zestaw słuchawkowy lub głośnomówiący. Tego typu sprzęt umożliwia prowadzenie rozmowy telefonicznej i kierowanie pojazdem bez potrzeby odrywania wzroku od drogi.

Przestrzeganie przepisów, koncentracja, obserwacja drogi i jej otoczenia, nawiązanie kontaktu wzrokowego kierowca- pieszy, wzajemny szacunek i życzliwość to czynniki, które z pewnością mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Działania Policji będą wspierane emisją spotu skierowanego do kierujących pojazdami pn. „Nie używaj telefonu w trakcie jazdy”.

„Ludzkie życie w Twojej ręce” – spot lubińskich policjantów

„Ludzkie życie w Twojej ręce” – to kampania lubińskich policjantów, której głównym celem jest przeciwdziałanie zagrożeniom wynikającym z korzystania z telefonów komórkowych podczas kierowania samochodem. Znaczna ilość kierowców rozmawia przez telefon w czasie jazdy, czyta, a nawet pisze wiadomości tekstowe, mimo, że takie zachowanie kilkukrotnie zwiększa ryzyko wypadków drogowych, bardzo często tragicznych w skutkach.

Prowadzenie pojazdów wymaga stałej koncentracji oraz zaangażowania kierowcy w uczestniczenie w ruchu drogowym. Reakcje kierowcy piszącego wiadomości tekstowe podczas prowadzenia pojazdu są znacznie spóźnione. Pisanie sms-ów powoduje konieczność oderwania wzroku od tego co się dzieje na drodze, dodatkowo wymusza zabrania jednej ręki z kierownicy, co w newralgicznych sytuacjach może spowodować brak odpowiedniej reakcji kierującego i prowadzić do bardzo niebezpiecznych, nieodwracalnych konsekwencji, nie tylko u samego kierowcy czy pasażerów, ale także innych uczestników ruchu drogowego.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że samo zerknięcie na ekran telefonu komórkowego, chociażby po to, aby sprawdzić kto dzwoni, zajmuje kierowcy ok. 5 sekund. W tym czasie, jadąc z prędkością 100 km/h, pokonuje się ok. 140 metrów. Przeciętnie 12 sekund zajmuje wybranie numeru, z którym chcemy się połączyć, w tym czasie przy prędkości 100 km/h, kierowca może pokonać 330 metrów.

Apelujemy do kierujących pojazdami o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
(KGP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button