POLSKA

Policjanci uratowali rannego łabędzia. Bocian ze złamanym skrzydłem noc spędził w… areszcie

Policjanci ratują ranne ptaki

Dbają o bezpieczeństwo wypoczywających i niosą pomoc nie tylko ludziom. Policjanci z posterunku wodnego w Barkowicach Mokrych otrzymali zgłoszenie o zaplątanym w żyłkę łabędziu. Szybkie i zdecydowane działania policjantów pozwoliły na szczęśliwy finał interwencji.

18 lipca 2020 roku policjanci z Nieetatowego Zespołu ds. Prewencji na Wodzie i Terenach Przywodnych z siedzibą w Barkowicach Mokrych (woj. łódzkie) pełnili służbę na terenie Zalewu Sulejowskiego w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Około godziny 17:00 amatorzy wypoczynku nad wodą zauważyli, że łabędź, który pływał po zalewie był oplątany żyłką, której jeden koniec miał w dziobie. Dodatkowo w dziobie ptaka utkwiła tzw. błystka. Widząc cierpienie zwierzęcia funkcjonariusze od razu podjęli działania. Przy pomocy podbieraka wędkarskiego policjanci unieruchomili zwierzę. Aby nie powodować dodatkowego stresu u zwierzęcia, jeden z policjantów wskoczył do wody. Funkcjonariusz wyjął łabędziowi z dzioba haczyk i odplątał żyłkę, która zahaczyła się o skrzydła. Dzięki szybkiemu działaniu ptak bezpiecznie odpłynął.

Policjanci przypominają, że dzikie zwierzęta mogą zachowywać się agresywnie i spowodować obrażenia ciała u człowieka. W przypadku odnalezienia rannego lub usidlonego zwierzęcia poinformujmy odpowiednie służby i nie podejmujmy samodzielnych prób jego uwolnienia.

Bocian noc spędził w komendzie (fot. policja)

Policjanci interweniowali wobec… bociana. Ptak noc spędził w komendzie

Niecodzienną interwencję przeprowadzili policjanci szczycieńskiej komendy. Funkcjonariusze zaopiekowali się rannym młodym bocianem, który zagubiony spacerował po DK-57 na trasie Szczytno – Biskupiec. Ptak miał złamane skrzydło, był wyczerpany i miał problemy z poruszaniem się. Z uwagi na wieczorną porę i brak możliwości zapewniania mu innej opieki, funkcjonariusze przewieźli go radiowozem do szczycieńskiej jednostki. Bociek niebawem trafi do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Ptaków, gdzie zostanie udzielona mu specjalistyczna pomoc.

W poniedziałek, 20.07.2020 r., tuż przed godz. 20:00, oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał anonimowe zgłoszenie, z którego wynikało, że po drodze krajowej 57 na trasie Szczytno – Biskupiec błąka się mały bocian i stwarza zagrożenie dla siebie jak i dla uczestników ruchu drogowego. Na miejsce zostali skierowani policjanci z referatu patrolowo – interwencyjnego sierż. Sebastian Chamera oraz st. post. Kamil Mendelewski. Funkcjonariusze w okolicy miejscowości Popowa Wola, w gminie Dźwierzuty, napotkali ranne zwierzę. Ptak miał złamane skrzydło, był wyczerpany i miał problemy z poruszaniem się.

Policjanci poinformowali oficera dyżurnego o swoich ustaleniach. Z uwagi na późną porę i brak możliwości zapewniania zwierzęciu innej opieki, policjanci postanowili przewieźć ranne zwierzę do szczycieńskiej komendy, aby uchronić je przed ewentualnym zagrożeniem ze strony poruszających się ruchliwą trasą pojazdów.

Funkcjonariusze nawiązali również kontakt z pracownikami Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Ptaków, którzy niebawem przetransportują zwierzę do lecznicy i udzielą mu specjalistycznej pomocy.
(KWP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button