Policja od początku pandemii koronawirusa wystawiła 21820 mandatów karnych za brak maseczki.
Pouczono ponad 176,2 tys. osób oraz 7780 przypadków skierowano o ukaranie do sądu za nieprzestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa.
Tylko ostatniej doby było to ponad 1 tys. mandatów, 3100 pouczeń i 180 wniosków do sądu.
Funkcjonariusze prawie 18 milionów razy sprawdzali osoby będące na kwarantannie.
Ostatniej doby policjanci sprawdzili prawie 200 tys. osób na kwarantannie. Było aż 600 przypadków kwalifikujących się do ich ukarania. Inspektor Sanitarny może wymierzyć karę pieniężna w wysokości od 5 do 30 tys. zł.
Około 8900 funkcjonariuszy było na kwarantannie (obecnie jest ich ok. 1420), a 633 policjantów zakażonych covid-19 wyzdrowiało.
Od początku wprowadzenia obostrzeń dokonano ponad 126 tys. kontroli w publicznym transporcie zbiorowym (ostatniej doby funkcjonariusze skontrolowali 5 tys.).
Skontrolowano też ponad 250 tys. placówek handlowych oraz ok. 2,7 miejsc z możliwością tańczenia (m.in. dyskoteki). Obecnie wprowadzony jest całkowity zakaz organizacji tego typu imprez.
Od 10 października cała Polska znajduje się w żółtej strefie. W tym 32 powiaty i 6 miast są w czerwonym obszarze.
Zakrywanie nosa i ust nie jest obowiązkowe, np. w lasach, na plażach, podczas uprawiania sportu, jazdy na rowerze czy parkach.
W całym kraju mamy obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej: w sklepie, autobusie, ale także na wolnym powietrzu. Zwolnione z tego obowiązku będą jedynie osoby, które będą posiadały zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.