INNE

Poland Darts Masters 2024. Siedemnastoletni Luke Littler triumfował w Gliwicach

Jak poszło Polakom?

W dniach 14-15.06.2024 w Arenie w Gliwicach odbyło się darterskie święto.

Po zeszłorocznym debiucie turnieju w Polsce, organizatorzy postanowili przenieść wydarzenie z warszawskiego Torwaru na znacznie większą Arenę w Gliwicach.

Na scenie mogliśmy zobaczyć największe gwiazdy darta w skład, w który wchodzą: Luke Littler, Michael Van Gerwen, Michael Smith, Nathan Aspinall, Rob Cross, Peter Wright, Luke Humphries oraz zastępujący Gerwyna Price’a Stephen Bunting. Ich przeciwnikami byli zawodnicy z środkowej Europy. Wśród nich znajdowało się czterech Polaków (Krzysztof Ratajski, Sebastian Białecki, Radek Szagański, Jacek Krupka). Niestety wszyscy polscy zawodnicy zakończyli zmagania już w piątek, przegrywając swoje mecze.

Poland Darts Masters w Gliwicach (fot. Kamil Długosz / Kronika24.pl)

Najbliżej sprawienia sensacji był Radek Szagański, który przegrał z Michaelem Smithem 6:4. W sobotę turniej wkroczył w fazę finałową. Triumfatorem Poland Darts Masters 2024 został rewelacyjny w tym sezonie siedemnastoletni Luke Littler, pokonując w finale 8:3 mistrza świata z 2018 roku Roba Cross’a.

Poland Darts Masters w Gliwicach. Luke Littler (fot. Kamil Długosz / Kronika24.pl)

Wydarzenie cieszyło się sporą popularnością. W piątek na halę przybyło około siedem tysięcy fanów, a na sobotnie finały około dwa tysiące więcej. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku PDC znów zawita w Polsce.

Poland Darts Masters w Gliwicach (fot. Kamil Długosz / Kronika24.pl)

Poland Darts Masters w Gliwicach

Luke Littler zdobył swój drugi tytuł World Series of Darts w 2024 roku, wygrywając w sobotę w Poland Darts Masters w Gliwicach.

Littler pokonał Roba Crossa 8:3 po wspaniałym występie w finale i zdobył swój szósty tytuł etapowy roku PDC przed ponad 9 tys. fanów.

Littler, zwycięzca turnieju Bahrain Darts Masters w swoim styczniowym debiucie w World Series, wygrał dwa z czterech wydarzeń World Series w bezprecedensowym roku debiutu, pokonując także Petera Wrighta i Michaela Smitha w sobotnich finałach.

„Jestem zachwycony zwycięstwem. To niesamowite uczucie wznosić trofea przed ogromną publicznością” – powiedział Littler.

„Miałem tydzień wolnego w Orlando [po US Darts Masters] i czasami było trochę zardzewiały, ale ogólnie grałem dobrze.

Uwielbiam grać na dużych arenach przed tysiącami ludzi; nie spodziewałem się, że będzie tu dziś wieczorem 9 000 ludzi, to po prostu niesamowite.

To niesamowite przeżycie podróżować po świecie w ramach World Series. Bardzo podobał mi się czas spędzony w Polsce.

Chcę wygrywać tak dużo, jak tylko się da. Pierwsze sześć miesięcy roku było naprawdę dobre i nie mogę się doczekać drugiej połowy sezonu” – dodał.

Po pokonaniu w ćwierćfinale średniej 109,73 Wrighta i przetrwaniu rzutków meczowych w półfinałowym thrillerze przeciwko Smithowi, Littler wybrał prostszą drogę do zwycięstwa w finale.

Uzyskał średnio 101,84, w tym zabójcze 164 trafienia, co dało mu prowadzenie 4-1, a mistrz US Darts Masters Cross nie był w stanie powrócić na boisko.

„Luke był genialny, ale w finale nie zachowałem się sprawiedliwie” – przyznał Cross, który w ciągu tylu tygodni wystąpił w trzech finałach World Series.

„Uwielbiałem być z powrotem w Polsce, publiczność była absolutnie niesamowita i bardzo chciałbym wrócić w przyszłym roku.

Cieszę się grą bardziej niż kiedykolwiek. Czuję się bardzo szczęśliwy, że mogę występować na tak dużych scenach”.

W półfinale Cross uzyskał średnią 106,68, pokonując aktualnego mistrza Michaela van Gerwena 7:2.

Najwyższą średnią wieczoru odnotowano w ćwierćfinale, kiedy Van Gerwen uzyskał średnią 109,98 w wygranym 6:0 meczu z Borisem Krcmarem, a Chorwat stracił nadzieję na powtórzenie piątkowego zwycięstwa nad Nathanem Aspinallem.

Smith w zaciętym ćwierćfinale pokonał mistrza świata Luke’a Humphriesa, a Cross pokonał Buntinga 6:4 w ostatnich ośmiu meczach.

Poland Darts Masters w Gliwicach. Finaliści Luke Littler i Rob Cross (fot. Simon O Connor/PDC)

World Series of Darts powraca w dniach 9–10 sierpnia wraz z drużyną Australian Darts Masters, podczas gdy Cross będzie bronił tytułu w pierwszym z double-headerów Down Under.

Ostatnia tegoroczna globalna impreza odbędzie się w dniach 16–17 sierpnia z udziałem New Zealand Darts Masters w Hamilton, przed wrześniowymi finałami JACKS.NL World Series of Darts w Amsterdamie.

Poland Darts Masters 2024

Sobota 15 czerwca

Ćwierćfinały

Luke Littler 6-3 Peter Wright

Michael Smith 6-5 Luke Humphries

Rob Cross 6-4 Stephen Bunting

Michael van Gerwen pokonał Borisa Krcmara 6:0

Półfinały

Luke Littler 7-6 Michael Smith

Rob Cross 7-2 z Michaelem van Gerwenem

Finał

Luke Littler 8-3 Rob Cross
(Kamil Długosz, org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button