WARSZAWA

Podwyżki dla stołecznych nauczycieli. Rafał Trzaskowski powołał sztab kryzysowy

Prezydent Warszawy powołał sztab kryzysowy

Radni Warszawy podjęli uchwałę o zwiększeniu uposażenia nauczycieli stażystów i kontraktowych.

Są to podwyżki samorządowe, finansowane z budżetu Warszawy.

– Tak jak obiecałem, wprowadzamy podwyżki pensji dla najmłodszych stażem nauczycieli, po to, aby z jednej strony przyciągnąć do pracy w naszych szkołach absolwentów uczelni, a z drugiej – zatrzymać już obecnie pracujących. Warszawskie podwyżki obejmą 9,6 tysiąca nauczycieli stażystów i kontraktowych. Przy najbliższej wypłacie nauczyciele otrzymają większe pieniądze i to z wyrównaniem od stycznia – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Zabezpieczono w tegorocznym budżecie 39 mln zł na zapowiedziane w programie „Warszawa dla wszystkich” podwyżki dla nauczycieli – 250 zł dla stażystów z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym oraz 270 zł dla nauczycieli kontraktowych z tymi samymi kwalifikacjami. Już teraz wyższą pensję otrzymają także nauczyciele mianowani, którzy mają najniższą płacę zasadniczą. Wyższe wynagrodzenie otrzyma 9,6 tys. nauczycieli. To pierwszy etap podwyżek. W grudniu 2018 r. podniesiono też zarobki pracowników obsługi szkół.

„Warszawa dla uczniów”

Przypomnijmy, w ramach programu „Warszawa dla uczniów”, oprócz podwyżek dla nauczycieli, miasto realizuje między innymi takie projekty jak 100 złotych rocznie dla stołecznych uczniów na wyjścia do instytucji kultury, nauki czy sportu, rozwija indywidualne doradztwo dla nastolatków, przygotowuje szkoły na podwójny rocznik.

Prezydent Warszawy powołał sztab kryzysowy

Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, powołał sztab kryzysowy w związku z planowanym strajkiem nauczycieli w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych. Planowany strajk to wynik fiaska rozmów Ministerstwa Edukacji Narodowej z oświatowcami.

– Szanujemy i rozumiemy postulaty nauczycieli. Niestety, rząd nie traktuje ich poważnie, dlatego mamy obecnie sytuację, że do sporu zbiorowego przystąpiło 80 procent placówek oświatowych. Jeśli strajk nauczycieli je obejmie, to bez opieki pozostanie ponad 200 tysięcy dzieci i młodzieży. Podkreślam, naszym priorytetem jest zapewnienie opieki i bezpieczeństwa warszawskim przedszkolakom i uczniom. To ogromne wyzwanie logistyczne. Musimy pomóc rodzicom – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Zadaniem zespołu jest przygotowanie logistyczne do sytuacji kryzysowej, monitorowanie i reagowanie na zagrożenie bezpieczeństwa w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych w czasie prowadzenia akcji strajkowej nauczycieli. Zespół składa się z przedstawicieli zarządów dzielnic oraz dyrektorów miejskich biur: Edukacji, Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Pomocy i Projektów Społecznych, Sportu i Rekreacji, Kultury, Polityki Mobilności i Transportu, Centrum Komunikacji Społecznej, Stołecznego Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA.

Sztab składa się z wielu biur, ponieważ będą rozpatrywane różne scenariusze działań. Sytuacja będzie dynamiczna i rozwiązania będą do niej dostosowywane. I tak przykładowo, musimy przygotować autobusy przewożące dzieci pomiędzy szkołami. Sprawdzimy dostępność miejskich instytucji kultury oraz ośrodków sportu i rekreacji, jako miejsc, które mogłyby zorganizować dzieciom opiekę. Kolejnym wyzwaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa starszym uczniom, jeśli lekcje będą odwołane. To wiąże się z liczniejszymi patrolami strażników miejskich na ulicach. W piątek, 15 marca, na posiedzeniu sztabu będą przedstawione pierwsze sprawozdania, w jaki sposób zaplanować opiekę nad dziećmi i młodzieżą.

Gotowość pomocy i wsparcia zgłosili także przedstawiciele miejskiej Komisji Dialogu Społecznego ds. edukacji, zrzeszającej organizacje pozarządowe.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button