POLSKA

Podsumowanie akcji „Znicz 2018”. Więcej zabitych osób niż w 2017 roku

Akcja "Znicz" 2018

Podczas akcji „ZNICZ 2018” na polskich drogach w ciągu pięciu dni doszło do 408 wypadków, w których zginęło 50 osób a 502 zostało ranne.

Przeprowadzone przez policjantów badania stanu trzeźwości pozwoliły na wyeliminowanie z ruchu 1299 nietrzeźwych kierujących. W stosunku do zeszłego roku odnotowano znacznie mniej zdarzeń drogowych. Do najpoważniejszych zdarzeń doszło z powodu brawurowej jazdy kierowców i nadmiernej prędkości.

Akcja „Znicz 2018″ poprzedzona została drugą edycją akcji informacyjno-edukacyjnej „Nie zabijaj, Chcę żyć” przygotowaną wspólnie przez Policję, Konferencję Episkopatu Polski oraz Polską Radą Ekumeniczną. Celem akcji jest przede wszystkim przypominanie i uświadamianie kierowcom, że nieprzestrzeganie przepisów, nadmierna prędkość, alkohol to główne czynniki mające wpływ na liczbę wypadków oraz ich skutki, kształtowanie właściwych postaw i zachowań kierowców, jak również wzmacnianie poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Mimo poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w dalszym ciągu zbyt dużo ludzi ginie na polskich drogach. Od 31 października do 4 listopada 2018 roku na polskich drogach doszło do 408 wypadków, w których zginęło 50 osób, a 502 zostało rannych. W dalszym ciągu zatrważająca jest liczba osób, które decydują się wsiąść za kierownicę po alkoholu (1299). Do wielu wypadków doszło z powodu brawurowej jazdy kierowców i nadmiernej prędkości.

W stosunku do ubiegłorocznej akcji odnotowano znacznie mniejszą liczbę zdarzeń drogowych (- mniej o 70) oraz osób w nich rannych (- mniej o 49). Najtragiczniejsze w skutkach wypadki charakteryzowały się jednak dużą ilością ofiar w poszczególnych zdarzeniach (+ więcej o 7).

Akcja „Znicz” 2017

W ubiegłym roku od 31 października do 5 listopada doszło do 478 wypadków. Wówczas zginęły 43 osoby, a 551 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 1240 nietrzeźwych kierowców.

Największe natężenie ruchu odnotowano na drogach dojazdowych i wokół cmentarzy. W wielu miejscach zmieniona została organizacja ruchu, tak by z jednej strony umożliwić wszystkim sprawne dotarcie do cmentarzy, z drugiej zaś przygotować miejsca parkingowe dla odwiedzających groby. W tych miejscach policjanci wspierani przez inne służby kierowali ruchem i pomagali kierowcom w sprawnym przemieszczaniu się.
(KWP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button