Podsłuchy w hotelach. Rada Europy zajmie się inwigilacją przez polskie służby specjalne

UE - Polska

Z inicjatywy posła Lewicy Krzysztofa Śmiszka, Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zajmie się doniesieniami nt. stosowania podsłuchów i inwigilacji przez polskie służby specjalne w hotelach należących do Polskiego Holdingu Hotelowego.

Wniosek o rezolucję w tej sprawie podpisało 25 parlamentarzystów i parlamentarzystek z różnych krajów (m.in. z Holandii, Islandii, Węgier, Portugalii, Niemiec, Chorwacji, Finlandii, Austrii) i z różnych grup politycznych (socjaliści, zieloni, liberałowie, europejska partia ludowa, niezależni).

– To, co opisały niedawno polskie media (w Polsce nie ma mediów! To pseudotwory zależne m.in. od partii – red.) musi zostać wyjaśnione. W sposób niezależny i obiektywny. Nie wierze, że polskie władze, w tym prokuratura zajmą się tą kwestią – mówi Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy, inicjator wniosku o rezolucje w tej sprawie. Jak dodaje, potrzebujemy niezależnego międzynarodowego dochodzenia w sprawie, która poruszyła wielu zagranicznych parlamentarzystów.

– Nielegalne podsłuchiwanie i inwigilacja polityków opozycji, działaczy społecznych i zagranicznych gości, to naruszenie podstawowych praw i wolności, co do których w Europie panuje konsensus – przede wszystkim prawa do prywatności – dodaje poseł Śmiszek, który reprezentuje wnioskodawców.

We wniosku o rezolucję parlamentarzyści wnoszą o:

W rezolucji wnioskodawcy wnoszą także o to, aby Zgromadzenie Parlamentarne wyraziło solidarność z wszystkimi, których prawa zostały naruszone poprzez inwigilację w Polsce zarówno oprogramowaniem Pegasus jak i innymi środkami inwigilacyjnymi.