Podejrzani o nielegalne zdobycie paszportów covidowych. Trzy osoby zatrzymane

Polska

Kolejne trzy osoby zostały zatrzymane przez policjantów CBŚP w związku z podejrzeniem skorzystania z usług zorganizowanej grupy przestępczej.

Policji zatrzymali pracowników służby zdrowia wykonujących zawód lekarza, pielęgniarki oraz położnej w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej uzyskującej poświadczające nieprawdę „paszporty covidowe”. Zatrzymani to klienci, którzy kupowali nieprawdziwe potwierdzenia szczepień.

W Wydziale Zamiejscowym Prokuratury Krajowej 3 kobietom przedstawiono zarzuty korupcyjne.

ZOBACZ WIĘCEJ: Rozbito grupę przestępczą. Sprzedawali „paszporty covidowe” za 1-1,5 tys. zł

25 listopada policjanci CBŚP zatrzymali kolejne 3 osoby podejrzane o zakupienie fałszywych zaświadczeń potwierdzających przyjęcie szczepionki przeciwko Covid-19. Działania przeprowadzono w województwie pomorskim i małopolskim. Wszystkie 3 kobiety są powiązane ze środowiskiem medycznym, w związku z czym prokurator zastosował wobec nich zawieszenie w prawach wykonywania zawodu.

Śledztwo dotyczy działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie są podejrzani o organizowanie tzw. paszportów covidowych za opłatą. Sprawę wyjaśniają policjanci z Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie. Funkcjonariusze od kilku miesięcy wyjaśniają sposób działania grupy, osoby zaangażowane w przestępczy proceder oraz ich klientów.

Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika, że członkowie gangu docierali do osób, które nie chciały się zaszczepić szczepionką przeciw Covid-19, ale chciały posiadać zaświadczenie potwierdzające takie szczepienie. Następnie wprowadzano dane „klienta” do systemu, wystawiając przy tym stosowne zaświadczenie. W ten sposób zdobywano tzw. paszporty covidowe bez zaszczepienia się. Taka usługa kosztowała klienta od tysiąca do 1,5 tysiąca złotych.

W wyniku wprowadzenia danych osobowych i potwierdzenia przeprowadzenia szczepienia przez uczestniczącego w przestępstwie pracownika punktu szczepień  „klienci” uzyskiwali tzw. „paszporty covidowe” upoważniające np. do wjazdu do niektórych państw czy też zwolnienie z obowiązku odbycia kwarantanny 

Łącznie w sprawie występuje 14 podejrzanych i sprawa wciąż jest rozwojowa. Policjanci wspólnie z prokuratorem ustalają wszystkie osoby zamieszane w ten proceder, w tym także osoby, które kupowały fałszywe poświadczenie zaszczepienia się.
(CBŚP)

Exit mobile version