FESTIWALEFILM I SERIALE

Po premierze na 78. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. „Żeby nie było śladów” z owacją na stojąco

Światowa premiera filmu „Żeby nie było śladów”

Na 78. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji odbyła się światowa premiera filmu „Żeby nie było śladów”.

Najnowsze dzieło Jana P. Matuszyńskiego było prezentowane w Konkursie Głównym i walczyło o najważniejszy laur tej prestiżowej imprezy – statuetkę Złotego Lwa. Na premierze prócz reżysera filmu obecni byli główni aktorzy, w tym m.in. Tomasz Ziętek, Sandra Korzeniak, Tomasz Kot, Jacek Braciak, Agnieszka Grochowska, Robert Więckiewicz i Mateusz Górski.

„Żeby nie było śladów” z owacją na stojąco w Wenecji (ot. Agnieszka Kot/Aurum Film)

Prócz nich na gali pojawili się m.in. charakteryzatorka Pola Guźlińska, scenograf Paweł Jarzębski, kostiumografka Małgorzata Zacharska i kierowniczka produkcji Ewa M. Pawłowska, a także producenci Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham, scenarzystka Kaja Krawczyk-Wnuk, reporter Cezary Łazarewicz, na podstawie książki którego powstał film, oraz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski. Od premierowego pokazu – zakończonego owacją na stojąco! – minęła niespełna doba, a w Internecie mnożą się kolejne recenzje produkcji. Polski film jest doceniany m.in. za świetną grę aktorską – tutaj zwłaszcza kreacje Tomasza Ziętka i Jacka Braciaka. Komentatorzy podkreślają też realizm i uniwersalność filmu, czy jego warstwę wizualną.

„Żeby nie było śladów” z owacją na stojąco w Wenecji (ot. Agnieszka Kot/Aurum Film)

Międzynarodowy zwiastun filmu

Dwa tygodnie temu powołana przez dyrektora PISF Komisja Oscarowa pod przewodnictwem Ewy Puszczyńskiej zdecydowała, że to właśnie „Żeby nie było śladów” będzie reprezentować Polskę w wyścigu po Oscary w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Zanim to nastąpi, produkcja zadebiutuje w Polsce – na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Oscarowe nominacje poznamy 8 lutego 2022 roku, 94. gala wręczenia Nagród Akademii odbędzie się 27 marca 2022 roku.

„Żeby nie było śladów” – główny zwiastun filmu

„Żeby nie było śladów” – teaser

Polska, 1983 roku. W kraju wciąż obowiązuje, mimo zawieszenia, wprowadzony przez komunistyczne władze stan wojenny, mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. 12 maja Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicyjny. Przemyk umiera po dwóch dniach agonii. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest jeden z kolegów Grzegorza, Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania. Początkowo aparat państwowy, w tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, bagatelizuje sprawę. Jednak gdy ponad 20 tysięcy ludzi przemaszeruje przez ulice Warszawy za trumną Przemyka, władza decyduje się użyć wszelkich narzędzi przeciwko świadkowi i matce zmarłego, aby ich skompromitować i zapobiec złożeniu przez Jurka zeznań w sądzie. Rozpoczyna się, nadzorowana osobiście przez Ministra Spraw Wewnętrznych, generała Czesława Kiszczaka, operacja „Junior”, której głównym celem jest powstrzymanie Jurka przed ujawnieniem prawdy oraz zrzucenie winy na sanitariuszy, którzy wieźli Przemyka po pobiciu na pogotowie. Armia esbeków zaczyna śledzić Jurka i jego rodziców, inwigilując ich życie prywatne 24 godziny na dobę, zaś media i prokuratura są kierowane i naciskane przez władzę, aby do opinii publicznej trafiały tylko „właściwe” komunikaty. Z kolei Barbara Sadowska nie traci nadziei na sprawiedliwość, a przedstawiciele władzy państwowej i specjalna grupa śledczych prowadzą kolejne narady, jak ukręcić łeb sprawie Przemyka…

„Żeby nie było śladów” z owacją na stojąco w Wenecji (ot. Agnieszka Kot/Aurum Film)

Obsada: Tomasz Ziętek („Boże Ciało”, „Cicha Noc”, „Konwój”, „Żużel”), Sandra Korzeniak („Dziura w głowie”, „Niewidzialne”, „Hiszpanka”), Mateusz Górski („Ułaskawienie”), Jacek Braciak („Kler”, „Róża”, Córka trenera”), Agnieszka Grochowska („W ciemności”, „Obce niebo”, „Bez wstydu”), Robert Więckiewicz („Kler”, „W ciemności”, „Pod Mocnym Aniołem”), Aleksandra Konieczna („Boże Ciało”, „Ostatnia Rodzina”, Jak pies z kotem”, „W imię”), Sebastian Pawlak („Kler”, „Pokot”), Adam Bobik („Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”, „Król”), Tomasz Kot („Zimna wojna”, „Bogowie”, „(Nie)znajomi”)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button