CIEKAWOSTKIRÓŻNOŚCI

Płockie Zoo. Urodziły się dwa tygryski syberyjskie. To gatunek zagrożony wyginięciem

ZOO Płock

Sensacyjne wieści z płockiego ZOO! Po raz pierwszy szczęśliwymi rodzicami została para tygrysów: 6-letnia LUNA i 10-letni CYCERO.

Pasiaste maluchy przyszły na świat z końcem kwietnia. Luna do tej pory skrzętnie ukrywała swoje dzieci przed oczami opiekunów i nie odstępowała ich na krok. Pierwsze tygodnie po narodzinach są niezwykle ważne w odchowie młodych, więc musiano zapewnić im spokój i cierpliwie poczekać, aż matka pozwoli zbliżyć się do swoich dzieci. Luna zaczęła wyprowadzać młode na zewnątrz.

Tygrysiątka przeszły pierwszą wizytę lekarską, podczas której oprócz profilaktycznych zabiegów i szczepień, została określona ich płeć. Okazało się, że to parka tygrysiątek, którym teraz trzeba będzie nadać imiona. Obserwujcie facebookowy profil, ponieważ wkrótce zoo ogłosi konkurs na najpiękniejsze imiona dla kociąt.

Ten podgatunek tygrysa znajduje się na granicy wyginięcia i objęty jest Europejskim Programem Hodowli Gatunków Zagrożonych Wyginięciem EEP.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy w Europie urodziły się jedynie 23 tygrysy syberyjskie w 7 ogrodach zoologicznych, a to w płockim ZOO jest jedynym rozmnożeniem tego podgatunku w Polsce w ciągu minionego roku.

Płockie Zoo. Urodziły się dwa tygryski syberyjskie (fot. Zoo Płock)

Najpotężniejszy kot

Tygrys syberyjski, nazywany też amurskim (Panthera tigris altaica) uważany jest za największego przedstawiciela rodziny kotowatych i jednego z największych żyjących lądowych drapieżników. To piękne i dostojne zwierzę może osiągać ponad 3 m długości (wraz z ogonem) oraz ważyć powyżej 300 kg. Samice są mniejsze od samców.

Władca Syberii

Żyje w Azji, głównie na wschodnich krańcach Rosji oraz w dolnym biegu Amuru, na granicy wschodniej Rosji i północno–wschodnich Chin. Temperatura w tych rejonach spada do -40°C.

Zwinny drapieżnik

Tygrys jest samotnikiem, bardzo dobrze pływa i skacze. Przez całe dorosłe życie przemierza tereny łowieckie w poszukiwaniu pokarmu, na który składają się głównie jelenie, łosie, dziki, rysie, niedźwiedzie i dzikie kozy. Jednorazowo może on zjeść nawet 35 kg mięsa.

Tygrysie potomstwo

Ciąża trwa około 3,5 miesiąca i zwykle na świat przychodzą 2 – 3 młode, które ssą mleko przez około 2 miesiące. Pozostają z matką przez 2 – 3 lata, dopóki nie nauczą się same polować. Żyją ok. 15 lat.

Płockie Zoo. Urodziły się dwa tygryski syberyjskie (fot. Zoo Płock)

Ratujmy tygrysy!

Tygrys syberyjski objęty jest całkowitą ochroną. Wielkość populacji szacuje się na ok. 500 osobników. Powodem tak małej liczebności jest przede wszystkim wyniszczanie lasów, co doprowadziło do znacznego ograniczenia populacji dzików, ulubionego pokarmu tygrysa syberyjskiego. Drugim powodem zagrożenia do niedawna było kłusownictwo dla niezwykle cennej skóry oraz części ciała, używanych w tradycyjnej medycynie chińskiej. Obecnie w wyniku licznych działań ochronnych, liczebność podgatunku jest stabilna.
(Zoo Płock)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button