PLL LOT – kobiety w lotnictwie. Emirates dąży do równości

Dzień Kobiet

Z okazji Dnia Kobiet Polskie Linie Lotnicze LOT przygotowały materiał filmowy, w którym główną rolę zagrały pracownice i współpracownice spółek Polskiej Grupy Lotniczej.

Jak wygląda #GirlPower w lotnictwie?

Paulina, Edyta, Kasia, Gabriela, Klaudia i Monika z pasją opowiedziały o swojej pracy, a przede wszystkim o tym, dlaczego nie może ich zabraknąć na swoich stanowiskach! Trudno o lepszą reprezentację kobiecej siły w lotnictwie niż obecność Pań za sterami samolotów, na pokładzie, w Centrum Operacyjnym czy w pracy Koordynatora Obsługi Naziemnej.

Załoga PLL LOT (fot. Kamil Andrukowicz)

Niezależnie od wykonywanego zawodu, Dziewczyny jednogłośnie twierdzą, że w ich pracy potrzebne jest opanowanie, odpowiedzialność, umiejętność pracy w zespole, ale też wdzięk i urok osobisty. Słowem – girl power w najlepszym lotniczym wydaniu!

To praca, która uczy otwartości na świat – mówi Paulina. Tak jak ja zaplanuję trasę, tak samolot poleci – dodaje Klaudia. Jestem niezbędna na pokładzie, aby przygotować pasażerów na nieplanowane sytuacje – kwituje Edyta.

Kim są bohaterki tego wideo?

Międzynarodowy Dzień Kobiet – Emirates dąży do równości

Misją Grupy Emirates jest tworzenie inkluzywnych kultur pracy, w których kariera kobiet kwitnie, a ich osiągnięcia są doceniane. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, działania Grupy, zainspirowane tegorocznym hasłem #EmbraceEquity (#ZaakceptujRówność), skupiają się wokół tematu równości płci, rekordowej liczby awansów kobiet i zapewnianiu dostępu do szkoleń z obszaru „Unconscious Bias” (Nieświadome Uprzedzenia) w całej organizacji.

Kobiety w Grupie Emirates

W Grupie Emirates zatrudnionych jest ponad 23 tysiące kobiet, co stanowi 41% wszystkich pracowników Emirates na całym świecie i dostawcy usług lotniskowych dnata w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ta pokaźna liczba wykazuje w 2023 roku tendencję wzrostową, a rekrutacje nieustannie trwają. Obecnie prawie 40% stanowisk kierowniczych średniego i wyższego szczebla Emirates w grupach nieoperacyjnych zajmują kobiety.

Grupa Emirates niedawno zademonstrowała swoje zaangażowanie na rzecz równouprawnienia oficjalnie podpisując zobowiązanie Rady ds. Równouprawnienia ZEA, wspierając przy tym wysiłki rządu ZEA na rzecz zwiększenia reprezentacji kobiet na stanowiskach kierowniczych średniego i wyższego szczebla do 2025 r. Zobowiązanie wspiera Cel Zrównoważonego Rozwoju ONZ, jakim jest osiągnięcie równości płci, które wzmocni pozycję wszystkich kobiet i dziewcząt. W ramach zobowiązania Emirates zgodziło się wspierać prace Rady ds. Równouprawnienia w ZEA poprzez dzielenie się danymi i wzorcami postępowania, a także prowadzenie stałego wewnętrznego przeglądu polityki, praktyk i procedur firmy.

Równość płac

Jako największe na świecie międzynarodowe linie lotnicze i jeden z największych na świecie dostawców usług lotniczych, Emirates i dnata są znane jako jedni z najlepszych pracodawców w ZEA. Struktury płac i świadczeń Grupy Emirates są wolne od uprzedzeń płciowych, a wynagrodzenie oferowane jest w oparciu o umiejętności i doświadczenie, niezależnie od płci czy narodowości.

Rekordowe awanse dla kobiet

W ciągu ostatnich 12 miesięcy, 56% wszystkich awansów w Grupie Emirates dotyczyło kobiet, co jest najwyższym wynikiem w historii. Wiele kobiet obejmuje stanowiska kierownicze – często są do osoby, które pracują w organizacji od ponad dekady i regularnie awansują w strukturach firmy.

Dostęp do światowej klasy szkoleń

Pracownicy Grupy Emirates mają dostęp do szerokiej gamy kursów edukacyjnych i możliwości kształcenia, a także do szkoleń stacjonarnych o różnorodnej tematyce. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet wszyscy pracownicy zostaną skierowani na kurs „Unconscious Bias” (Nieświadome Uprzedzenia) na nowo uruchomionym portalu Emirates „Future Skills” (Umiejętności przyszłości). Opracowana przez Emirates ścieżka edukacyjna jest dostępna dla wszystkich pracowników i obejmuje 6 modułów, w tym Break the Bias (Przełamać Uprzedzenia), Valuing Intersectionality (Docenianie Intersekcjonalności), Women’s Voices (Głosy Kobiet) Diversity, Equity & Inclusion (Różnorodność, Równość i Inkluzywność), Allyship (Sojusznictwo) oraz Culture of Belonging (Kultura Przynależności). Dział kadr jest liderem w tej dziedzinie – ponad 500 pracowników tego sektora rozpoczęło szkolenia i jak dotąd ukończyło ją ponad 70%. Kobiety mają również dostęp do pakietu programów Executive Leadership (Przywództwo Kierownicze) oraz możliwość zdobycia międzynarodowych kwalifikacji edukacyjnych, wspieranych finansowo przez firmę.

Załoga Emirates (fot. pras.)

Świętowanie osiągnięć

Oprócz awansów, pracownicy mogą być wynagradzani nagrodami Najm w ramach programu honorującego wybitne zasługi w całej Grupie Emirates. Celem programu Najm jest wzmocnienie poczucia przynależności i docenienie pracowników, dzięki czemu czują się podbudowani, zainspirowani i mają możliwość osiągania istotnych celów. Nagrody Najm przyznawane są w formie nagród pieniężnych, voucherów podróżnych, kart upominkowych i innych. Są również odnotowywane w oficjalnym rejestrze zatrudnienia pracownika jako wyróżnienie w karierze. W ciągu ostatnich 12 miesięcy 35% nagród Najm otrzymały kobiety.

Spojrzenie w przyszłość

Dla Grupy Emirates Międzynarodowy Dzień Kobiet, w tym roku pod hasłem #EmbraceEquity (#ZaakceptujRówność), jest okazją do wyznaczenia istotnego kierunku działań na rzecz równouprawnienia i ich intensyfikacji. Podpisując zobowiązanie Rady ds. Równouprawnienia ZEA, Grupa Emirates zobowiązała się do wprowadzenia jeszcze większej liczby rozwiązań, których celem jest zapobieganie uprzedzeniom w procesach rekrutacyjnych, identyfikacja, rozwój i podejmowanie stanowisk kierowniczych przez kobiety w organizacji oraz weryfikacji polityki wewnętrznej – w taki sposób, by równość płci była niekwestionowanych priorytetem.

O Międzynarodowym Dniu Kobiet

Międzynarodowy Dzień Kobiet (8 marca) jest globalnym dniem świętowania społecznych, ekonomicznych, kulturowych i politycznych osiągnięć kobiet. Dzień ten jest również wezwaniem do przyspieszenia działań na rzecz równouprawnienia kobiet. IWD (Międzynarodowy Dzień Kobiet) obchodzony jest od ponad stu lat, a w pierwszym zgromadzeniu IWD w 1911 roku wzięło udział ponad milion osób.

Exit mobile version