PLK. Na przejazdach kolejowo-drogowych mniej wypadków. Akcja „Bezpieczne Piątki” – podsumowanie

#ŻółtaNaklejkaPLK

Ponad 20 proc. mniej wypadków i ośmiokrotnie mniej ofiar.

Tegoroczne wakacje na przejazdach kolejowo-drogowych były bezpieczniejsze od zeszłorocznych. Były kontrole, ulotki, materiały edukacyjne i pouczenia.

Zmalała liczba wakacyjnych zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych. W lipcu i sierpniu były 23 wypadki na przejazdach, w tym 21 z udziałem pojazdów, pozostałe z ludźmi. W 2019 r. w tym samym okresie było 30 zdarzeń, w tym 26 z pojazdami. Ośmiokrotnie mniej osób zginęło podczas tegorocznych wakacji w porównaniu z zeszłorocznymi. W 2019 r. było 16 ofiar w bieżącym roku 2.

Również porównanie ośmiu miesięcy 2020 r. z 2019 r. pokazuje spadek zdarzeń na przejazdach. Liczba wypadków zmniejszyła się około 13%. Od stycznia do sierpnia było 108 zdarzeń, a w analogicznym okresie ubiegłego roku 125.

– Minione wakacje na przejazdach kolejowo drogowych były najbezpieczniejsze od co najmniej 10 lat. By zwiększyć bezpieczeństwo budujemy bezkolizyjne skrzyżowania, montujemy dodatkowe urządzenia i szkolimy pracowników. „Bezpieczne piątki” to dodatkowe, wakacyjne działania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w ramach kampanii Bezpieczny Przejazd. Ambasadorzy Bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo drogowych apelują do kierowców o rozsądek i zgodne z przepisami zachowanie, by powstrzymać tragiczne zdarzenia – powiedział Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Wakacyjne „Bezpieczne Piątki” to ponad pół tysiąca dodatkowych działań na przejazdach kolejowo-drogowych w lipcu i sierpniu. Ambasadorzy Bezpieczeństwa wraz z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei przekazali ulotki i materiały edukacyjne o bezpieczeństwie na skrzyżowaniach torów kilkudziesięciu tysiącom kierowców, rowerzystów i pieszych.

Podczas Bezpiecznych Piątków instruowano, pouczano i karano mandatami kierowców, którzy rażąco łamali zasady bezpieczeństwa. Funkcjonariusze SOK wystawili 136 mandatów i przeprowadzili blisko 400 kontroli trzeźwości.

W październiku Ambasadorzy Bezpieczeństwa zawitają do szkół w całej Polsce. „Październik miesiącem edukacji” to kolejne dodatkowe działania dedykowane uczniom.

Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych zwiększają żółte naklejki PLK. #ŻółtaNaklejkaPLK znajduje się na każdym przejeździe. #ŻółtaNaklejkaPLK ma trzy ważne numery. To indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Exit mobile version