POLSKA

Piotr Gliński przekaże 117 mln zł na muzeum „biznesmena Rydzyka”

Muzeum "Pamięć i Tożsamość" w Toruniu

Minister kultury Piotr Gliński powiększył kwotę jaką przeznaczy na budowę toruńskiego Muzeum „Pamięć i Tożsamość”.

Początkowo miało to być 70 mln zł, a obecnie jest to już 117 mln zł.

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” – WIZUALIZACJA (fot. MKiDN)

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II będzie prowadzone przez Fundację „Lux Veritatis” (prezesem jest o. Tadeusz Rydzyk) oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W publicznym przetargu zgłosiła się tylko jedna firma Rafako. Za projekt i wybudowanie budynku chce 117,7 mln zł netto, tj. 144,7 mln zł brutto.

Posłowie PO Andrzej Halicki i Paweł Olszewski uznali tę sytuację za skandaliczną.

– Brakuje pieniędzy dla nauczycieli, a minister kultury przekaże dotację na muzeum w wysokości 150 mln zł, którą będzie budował dyrektor Tadeusz Rydzyk – powiedzieli posłowie na konferencji prasowej.

Panowie też stwierdzili, że Rydzyk jest biznesmenem („czerpie wielkimi łyżkami z koneksji politycznych na rozwój swoich biznesów”) i nie ma nic wspólnego z duchowieństwem.

Politycy źle wyliczyli kwotę. MKiDN sprostował te wypowiedzi.

Muzeum powstanie w Toruniu w 2021 roku.

Wartość eksponatów przekazanych do muzeum przez Fundację „Lux Veritatis” została wyceniona na 88 mln zł.

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” – WIZUALIZACJA (fot. MKiDN)

Sprostowanie – MKiDN: promesa finansowania inwestycji Muzeum „Pamięć i Tożsamość”

W związku z nieprawdziwymi informacjami przekazywanymi przez posłów PO-KO Pawła Olszewskiego i Andrzeja Halickiego jakoby minister kultury miał podjąć „decyzję o sfinansowaniu za 150 mln zł muzeum, które będzie budował dyrektor Tadeusz Rydzyk”, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że minister kultury podjął decyzję o wydaniu promesy finansowania w najbliższych latach współprowadzonej przez MKiDN inwestycji pn. Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II kwotą 117 milionów zł.

Zgodnie z umową o współprowadzeniu Muzeum z dnia 20.06.2018 r., MKiDN zobowiązało się do przeznaczenia w latach 2018-2020 70 mln zł na budowę siedziby muzeum wraz z infrastrukturą umożliwiającą rozpoczęcie działalności. Aktualizacja kwoty wynika z sytuacji na rynku inwestycji, w szczególności inwestycji muzealnych oraz realnych kosztów realizacji przedsięwzięcia.

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” – WIZUALIZACJA (fot. MKiDN)

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II jest kolejną instytucją kultury współtworzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Istotnym zadaniem placówki ma być m.in. upowszechnianie wyników badań naukowych dotyczących postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej. W muzeum eksponowane będą m. in. relacje świadków z tamtych czasów gromadzone od wielu lat przez toruński ośrodek (ponad 40 tys. notacji zebranych od 1995 roku). O tym, jak bardzo brakuje w Polsce instytucji podnoszących tę tematykę, świadczą aktualne wydarzenia i pojawiające się w przestrzeni publicznej głosy zmierzające do obarczenia Polski i Polaków współodpowiedzialnością za Zagładę oraz uczynienia z narodu ofiar – współsprawców zbrodni.

Większość tych umów zostało podpisanych przez poprzednie kierownictwa resortu.
(własne,MKiDN)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button