LOTNICZE NEWSY

Pierwszy „zielony” lot na specjalnej trasie Bukareszt – Lyon

Ciekawostki lotnicze

Wizz Air wykonał swój pierwszy „zielony” lot na specjalnej trasie Bukareszt-Lyon z częściowym wykorzystaniem zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF).

Stosując jeszcze bardziej zrównoważone praktyki na pokładzie, samolot wystartował z lotniska Henri Coanda w Bukareszcie i wylądował na lotnisku Lyon-Saint Exupéry w ramach działań linii lotniczych z okazji konferencji UE na temat zrównoważonej mobilności “Connecting Europe Days 2022”.

Osiągnięcie kolejnego, wyższego poziomu jest możliwe dzięki samolotowi Airbus A321neo będącego podstawą solidnego transportu lotniczego. Zielone loty demonstracyjne częściowo wykorzystujące zrównoważone paliwo lotnicze (SAF) to kluczowy moment dla Wizz Air i całej branży. SAF to mieszanka standardowego paliwa lotniczego i paliwa “biojet”, wytwarzanego z odpadów i pozostałości pochodzących z gospodarki o obiegu zamkniętym, co może zmniejszyć emisję CO2 nawet o 90%. Podczas operacji pokazowych Wizz Air użyto 4,5 tony mieszanki paliwowej SAF (pochodzącej ze zużytego oleju spożywczego) zawierającej 30% czystego paliwa SAF i 70% paliwa Jet A1. To również pomogło Wizz Air osiągnąć obecnie w Europie najniższą możliwą emisję przypadającą na 1 pasażera na 1 kilometr wśród linii biorących udział w tych zrównoważonych działaniach. W czasie lotu WIZZ wykorzystano 14,2% mieszanki SAF, co spowodowało redukcją emisji CO2 o 12,8%. Linia posiada już w swojej flocie wydajne, światowej klasy silniki i samoloty, które mają kluczowe znaczenie dla osiągania niższej emisji. Przewoźnik jest dumnym posiadaczem jednej z najmłodszych flot w Europie, w której średni wiek samolotu to niespełna 5 lat. Ten wynik będzie się poprawiał i w 2024 roku wyniesie nieco ponad 3,5 roku, by w 2026 roku zbliżyć się jeszcze bardziej do 3 lat.

Przeprowadzony lot był bardziej ekologiczny również w odniesieniu do serwisu pokładowego udowadniając, że zrównoważone lotnictwo może być wdrażane na wszystkich poziomach podróży zapewniając pasażerom jednocześnie doskonałą obsługę. Podczas lotu Johan Eidhagen, Chief People and ESG Officer w Wizz Air zapoznał dziennikarzy, influencerów, członków załogi i wszystkich pasażerów ze szczegółami programów środowiskowych Wizz Air i sposobów na zmniejszenie swojego śladu środowiskowego podczas wyboru lotu. Z kolei kapitan lotu opowiedział o stosowanych w linii praktykach mających na celu oszczędność paliwa, co sprawia, że Wizz Air wyróżnia się w branży niską emisją dwutlenku węgla. Wizz Air zachęca pasażerów do podróżowania z jak najlżejszym bagażem, selektywnej zbiórki odpadów na pokładzie i wybierania wegańskich posiłków.

Wizz Air z tytułem „Najbardziej Zrównoważonej Niskokosztowej Linii Lotniczej”

Linia Wizz Air została uznana za wiodącą linię lotniczą w zakresie możliwości zrównoważonego podróżowania stale poprawiając się w tym obszarze na przestrzeni ostatnich lat. Podkreślając swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój, na początku 2022 roku Wizz Air uruchomił kampanię ‘Fly the Greenest’. Natomiast 27 czerwca, przewoźnik otrzymał tytuł „Najbardziej Zrównoważonej Niskokosztowej Linii Lotniczej” – w ramach konkursu World Finance Sustainability Awards 2022 – ogłoszony w letnim numerze magazynu World Finance. To czwarta edycja plebiscytu wyłaniającego firmy, które na pierwszym miejscu stawiają ekologiczne wartości i aktywnie wdrażają je w swojej działalności biznesowej.

Pasażer podróżujący z Wizz Air będzie średnio emitować ślad węglowy na poziomie zaledwie 57,2 gr na 1 pasażerokilometr ). Gdyby każda linia lotnicza była równie wydajna, wówczas europejska emisja CO2 pochodzącego z lotnictwa zmniejszyłaby się o 34%. Poza nowoczesną flotą, samoloty Wizz Air nie latają zapełnione tylko do połowy, nie posiadają klasy biznes, a loty realizowane są tylko na bezpośrednich trasach. W ten sposób unikamy niepotrzebnych zanieczyszczeń i przyjmujemy niskoemisyjny model transportu.

Johan Eidhagen, Chief People i ESG Officer w Wizz Air, powiedział: – Wizz Air jest najszybciej rozwijającą się linią lotniczą w Europie z ambitną strategią rozwoju zakładającą rozszerzenie floty i zwiększenie liczebności załogi. Dążymy do tego, aby każdego dnia obsługiwać coraz więcej pasażerów i zapewniać przystępne ceny podróży lotniczych z jednoczesnym uwzględnianiem założeń zrównoważonego rozwoju. Nasz pierwszy zielony lot pokazowy z Bukaresztu do Lyonu towarzyszył konferencji UE poświęconej zrównoważonej mobilności “Connecting Europe Days” i stanowi wyraz naszego zaangażowania w tworzenie bardziej ekologicznej przyszłości dla sektora lotniczego. Dziękuję wszystkim moim kolegom, którzy pracowali nad tym, by linia Wizz Air stała się jedną z najbardziej zrównoważonych linii lotniczych w Europie i wszystkim pasażerom, którzy każdego dnia wybierają najbardziej „zielone” loty!

Plany Wizz Air zakładają, że do końca dekady linia urośnie trzykrotnie i będzie zatrudniać 20 000 pracowników, a jej flota będzie składać się z 500 samolotów. W pierwszych pięciu miesiącach 2022 roku przewoźnik zatrudnił ponad 1000 nowych członków personelu pokładowego i 400 pilotów, znacząco przyczyniając się tym samym do odbudowy sektora lotniczego.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button