Pierwszy samolot z Chin z wyposażeniem medycznym. Kontrola na granicy przedłużona

MON i wojsko zaangażowane w działania związane z zagrożeniem koronawirusem

W czwartek 29 marca wyląduje pierwszy samolot z Chin z wyposażeniem medycznym.

– W czwartek wyląduje w Polsce pierwszy samolot z Chin z wyposażeniem medycznym, a w najbliższych dniach możemy się spodziewać kolejnych samolotów – zapowiedział prezydent Andrzej Duda

Duda poinformował o telefonicznej rozmowie, jaką przeprowadził z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, dodając, że Chiny powoli, ale konsekwentnie wracają do pracy i dzięki temu Polska będzie mogła kupić potrzebny sprzęt. – Pan prezydent powiedział, że Polska ma zielone światło do tego, aby takich zakupów dokonywać i takie zakupy są dokonywane – relacjonował Andrzej Duda.

Prezydent powiedział również, że do projektu tarczy antykryzysowej wprowadzono zwolnienie na trzy miesiące z KRUS-u, a także przepisy, które powodują, że rolnicy będą traktowani jak przedsiębiorcy, będą im przysługiwały te same formy pomocy.

– Z lotnisk w Pekinie i Szanghaju wystartowały dwa samoloty z zakupionymi przez Polskę materiałami ochronnymi dla służby zdrowia, na pokładzie każdego jest po kilkaset ton paczek; dziś po południu powinny być już w Warszawie – poinformował w czwartek rano Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

Kolejne zmiany w przekraczaniu granicy. Kontrola na granicy przedłużona o kolejne 20 dni

Polska przedłużyła kontrolę na granicy z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją do 13 kwietnia br. Minister Mariusz Kamiński poinformował o tym na konferencji prasowej. Wprowadzone zostaną także nowe zasady dotyczące osób, które z powodu zatrudnienia w innym kraju, regularnie przekraczały polską granicę.

Szef MSWiA wyjaśnił, że przedłużenie kontroli granicznej na granicy wewnętrznej Unii Europejskiej do 13 kwietnia nie wpływa na transport towarów. – Zamknięcie granic nie oznacza zamknięcia na przepływ towarów. Tu nie ma żadnych ograniczeń. Wszelkie towary, które są niezbędne dla naszych obywateli, dla naszego kraju i handlu, płynnie przekraczają granice – powiedział minister Mariusz Kamiński. – Kierowcy samochodów ciężarowych są zwolnieni z kwarantanny – podkreślił gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej.

Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Granicę wewnętrzną można przekraczać w 42 wyznaczonych miejscach na granicy lądowej: na granicy z Czechami – 18, ze Słowacją – 5, z Niemcami – 16, z Litwą – 3. Kontrola graniczna jest też prowadzona w 4 portach morskich oraz na 17 lotniskach.

Gdzie można przekroczyć polską granicę?

Granicę wewnętrzną można przekraczać:

na granicy z Niemcami: 
– przez przejścia drogowe – Jędrzychowice, Olszyna, Świecko, Krajnik Dolny, Kołbaskowo, Świnoujście-Garz, Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą;
– w ruchu pieszym – Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą;

na granicy z Litwą: Budzisko, Ogrodniki;

na granicy ze Słowacją: Barwinek, Chyżne;  

na granicy z Czechami
– przez przejścia drogowe – Cieszyn-Chotĕbuz, Gorzyczki, Nowe Chałupki, Kudowa Słone, Trzebina, Jakuszyce, Gołkowice, Lubawka, Głuchołazy;
– w ruchu pieszym – Cieszyn-Český Tĕšín (Most Przyjaźni).

Na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą ruch graniczny został znacznie ograniczony. Granicę polsko-rosyjską będzie można przekraczać jedynie w Bezledach i Grzechotkach, granicę z Białorusią – w Kuźnicy, Bobrownikach i Terespolu, a z Ukrainą – w Dorohusku, Hrebennem i Korczowej.

Utrzymano duże ograniczenia dla cudzoziemców

Na przejściach granicznych – zarówno na granicy wewnętrznej, jak i zewnętrznej – przy wjeździe do Polski utrzymane zostają ograniczenia dla cudzoziemców.

Duże ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do naszego kraju związane są z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Chodzi o uniknięcie wjazdu na teren Polski osób, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

W zakresie ruchu osobowego na kierunku wjazdowym do Polski na lądowych przejściach granicznych oraz w lotniczych i morskich przejściach granicznych przekraczać granicę państwową mogą:

Obowiązkowa kwarantanna także dla osób powracających z pracy za granicą

Nowe obostrzenia dotyczą natomiast osób, które z powodu zatrudnienia na terenie innego kraju regularnie przekraczały polską granicę. Do tej pory – w drodze do pracy i z pracy – osoby te mogły przekraczać granicę i nie były objęte kwarantanną. Zgodnie z nowymi regulacjami od 27 marca 2020 r. (piątek, godz. 00:00) zostaną one po znalezieniu się na terenie Polski objęte obowiązkową 14-dniową kwarantanną. Dwudniowe odsunięcie w czasie obowiązywania nowych regulacji ma dać tym osobom czas na ustabilizowanie sytuacji zawodowej. Ograniczenia będą obowiązywać na całej granicy RP.

MON i wojsko zaangażowane w działania związane z zagrożeniem koronawirusem

W czwartek w działania mające na celu walkę z koronawirusem zaangażowanych jest 5242 żołnierzy i pracowników wojska oraz 528 jednostek sprzętu. 2056 żołnierzy będzie wspierać służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji w ochronie granicy.

Od poniedziałku żołnierze kontynuują współpracę ze Strażą Graniczną i Policją na granicy Polski. Wojsko cały czas pomaga osobom starszym i objętym kwarantanną. Ruszają również kolejne akcje krwiodawstwa. 23 marca w walkę ze skutkami koronawirusa zaangażowanych było 4968 żołnierzy i pracowników wojska. Ponad 1800 żołnierzy wspierało Straż Graniczną i Policję w ochronie granic. We wtorek na terenie całej Polski zadania wykonywało ponad 4700 żołnierzy oraz pracowników cywilnych. W środę oddelegowanych do zadań zostało 5235 żołnierzy i pracowników wojska.