RÓŻNOŚCI

Pierwsze narodziny antylopowca szablorogiego w gdańskim ZOO. „To ciekawy gatunek”

ZOO Gdańsk

W gdańskim zoo na świat przyszedł reprezentant ciekawego gatunku, antylopowca szablorogiego.

To samczyk, urodzony 16 maja 2021 roku. Jego rodzice to 6-letnia samica, która do Gdańska przyjechała z Francji i 5 letni samiec, urodzony w Pradze. Nowego mieszkańca z powodzeniem można obserwować na wybiegu.

– To pierwszy przychówek antylopowca szablorogiego w naszym zoo – mówi Andrzej Gutowski, kierownik sekcji zwierząt kopytnych w ZOO Gdańsk. Każde narodziny w zoo to sukces hodowlany. Stwarzamy naszym podopiecznym bardzo dobre warunki do życia, są w bardzo dobrej kondycji, a to sprawia, że z powodzeniem się rozmnażają, dając tym samym nadzieję kolejnym pokoleniom – dodaje Andrzej Gutowski.

Pierwsze narodziny antylopowca szablorogiego w gdańskim ZOO (fot. Sabina Buczyńska/ZOO Gdańsk)

Antylopowiec szablorogi w naturze zamieszkuje zalesione sawanny Afryki Wschodniej i Południowej. W porze deszczowej przemieszczają się na tereny zadrzewione, natomiast, gdy przychodzi pora sucha wędrują na sawanny w poszukiwaniu pokarmu.

Po 9-miesięcznej ciąży samica rodzi zwykle jedno młode.

– Obserwując małego antylopowca możemy zauważyć jego piaskową sierść, która świetnie sprawdza się jako kamuflaż, chroniąc tym samym młode przed drapieżnikami – mówi Michał Targowski, dyrektor ZOO Gdańsk. Cielę przez około 5 do 10 dni leży zwykle w ukryciu, w wysokich trawach – dodaje Michał Targowski.

Zachęcamy do odwiedzania ZOO Gdańsk o każdej porze roku. Zoo otwarte jest dla swoich gości przez 365 dni w roku, w każde święta i dni wolne od pracy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button