GOSPODARKAPOLSKAŚWIAT

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Amerykański Westinghouse Nuclear wykonawcą. Sasin leci do Korei Południowej

Energia nuklearna

Amerykański Westinghouse Nuclear zbuduje pierwszą elektrownię jądrową w Polsce.

28 października Stany Zjednoczone przekazały wszystkie uzupełniające dokumenty i wyjaśnienia uzgodnione w czasie spotkania w Waszyngtonie.


Komplet materiałów wraz z uchwałą został przekazany na Radzie Ministrów. Kolejny etap to projektowanie.

„Mamy to! Pierwszą elektrownię jądrową w Polsce zbuduje amerykański Westinghouse Nuclear. To nie jest nasze ostatnie słowo. W poniedziałek w Seulu kolejne rozmowy o dużym projekcie dot. energetyki jądrowej. Konsekwentnie budujemy bezpieczeństwo energetyczne Polski” – napisał Sasin na Twitterze.


– W rozmowach z premierem Polski Morawieckim w Warszawie i telefonicznie dałam jasno do zrozumienia, że partnerstwo USA w tym projekcie jest dla nas wszystkich korzystne: możemy zaradzić kryzysowi klimatycznemu, wzmocnić europejskie bezpieczeństwo energetyczne i pogłębić amerykańsko-polskie relacje – powiedziała wiceprezydent USA Kamala Harris.


Ambasador Mark Brzezinski: „Fantastyczne wieści od Premiera Morawieckiego: w wyniku jego współpracy z wiceprezydent Kamalą Harris, Polska wybrała amerykański rząd oraz firmę Westinghouse na swojego partnera w energetyce jądrowej. Formalnie proces zakończy się w przyszłym tygodniu!

Dziękuję Morawieckiemu i Sekretarz Energii Jennifer Granholm za ciężką pracę nad tym projektem. Razem wzmocnimy nasze stosunki dwustronne i bezpieczeństwo energetyczne Polski dla przyszłych pokoleń!”


Jennifer Granholm:

„Premier Polski Mateusz Morawiecki właśnie ogłosił, że Polska wybierze rząd USA i Westinghouse do pierwszej części ich projektu nuklearnego o wartości 40 miliardów dolarów, tworząc lub utrzymując ponad 100 000 miejsc pracy dla amerykańskich pracowników.

To OGROMNY krok we wzmacnianiu naszych relacji z Polską w celu stworzenia bezpieczeństwa energetycznego dla przyszłych pokoleń. Cieszymy się, że możemy kontynuować to partnerstwo w celu przyspieszenia przejścia na czystą energię z naszymi odpowiednikami w Europie.

Zapowiedź ta wysyła również jasny sygnał do Rosji: nie pozwolimy im dłużej bronić energii. Zachód stanie razem przeciwko tej niesprowokowanej agresji, jednocześnie dywersyfikując łańcuchy dostaw energii i wzmacniając współpracę klimatyczną.”

Wizyta wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina w Korei Południowej

Wicepremier Jacek Sasin udaje się z wizytą do Korei Południowej. Wicepremierowi towarzyszyć będą Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej oraz Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Głównym tematem rozmów będzie współpraca polsko-koreańska w zakresie energetyki jądrowej i przemysłu zbrojeniowego.

31 października Minister Aktywów Państwowych spotka się z Lee Chang-Yang, Ministrem Handlu, Przemysłu i Energii, a także z Eom Dong-Hwan, Ministrem Agencji Planowania Zakupów Obronnych.

1 listopada przewidziana jest wizyta Wicepremiera Jacka Sasina w południowokoreańskiej elektrowni jądrowej Shin-Kori.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button