ŚWIAT

Pfizer. Trzecia dawka szczepionki skuteczna przeciw mutacji Omikron

Pandemia

Firmy Pfizer i BioNTech ogłosiły wyniki wstępnego badania laboratoryjnego wykazujące, że przeciwciała surowicy indukowane przez szczepionkę Pfizer-BioNTech COVID-19 (BNT162b2) neutralizują wariant SARS-CoV-2 Omicron po trzech dawkach.

Surowice otrzymane od zaszczepionych miesiąc po otrzymaniu szczepionki przypominającej (trzecia dawka szczepionki BNT162b2) neutralizowały wariant Omicron do poziomów porównywalnych z tymi obserwowanymi dla białka wypustkowego SARS-CoV-2 typu dzikiego (pierwotnego) po dwóch dawkach.

Wstępne badania laboratoryjne wykazują, że trzy dawki szczepionki Pfizer-BioNTech COVID-19 neutralizują wariant Omicron (linia B.1.1.529), podczas gdy dwie dawki wykazują znacznie obniżone miana neutralizacji.

Dane wskazują, że trzecia dawka BNT162b2 zwiększa miana przeciwciał neutralizujących 25-krotnie w porównaniu z dwiema dawkami przeciwko wariantowi Omicron. Miana po podaniu dawki przypominającej są porównywalne z mianami obserwowanymi po dwóch dawkach przeciwko wirusowi typu dzikiego, które są związane z wysokim poziomem ochrony.

80% epitopów w białku wypustkowym rozpoznawanych przez limfocyty T CD8+ nie jest dotkniętych mutacjami w wariancie Omicron, dwie dawki mogą nadal indukować ochronę przed ciężką chorobą.

Firmy nadal rozwijają szczepionkę specyficzną dla wariantu dla Omicron i spodziewają się, że będzie ona dostępna do marca na wypadek konieczności dostosowania w celu dalszego zwiększenia poziomu i czasu trwania ochrony. Pfizer już zaktualizował szczepionki w odpowiedzi na wariant Beta (wykryty po raz pierwszy w RPA) oraz wariat Delta (w Indiach), ale nie były one potrzebne.

Surowice od osób, które otrzymały dwie dawki aktualnej szczepionki COVID-19, wykazywały średnio ponad 25-krotne obniżenie mian neutralizacji przeciwko wariantowi Omicron w porównaniu z typem dzikim, co wskazuje, że dwie dawki BNT162b2 mogą być niewystarczające w celu ochrony przed infekcją wariantem Omicron. Jednakże zdecydowana większość epitopów, na które celowane są komórki T wywołane szczepionką, nie jest dotknięta mutacjami w Omicronie, firmy uważają, że zaszczepione osoby mogą nadal być chronione przed ciężkimi postaciami choroby i ściśle monitorują skuteczność w świecie rzeczywistym przeciwko Omicronowi.

Według wstępnych danych firm, trzecia dawka zapewnia podobny poziom przeciwciał neutralizujących przeciwko Omicronowi, jaki obserwuje się po dwóch dawkach przeciwko dzikim i innym wariantom, które pojawiły się przed Omicronem. Te poziomy przeciwciał są związane z wysoką skutecznością zarówno przeciwko wirusowi typu dzikiego, jak i tym wariantom. Trzecia dawka również silnie zwiększa poziomy limfocytów T CD8+ przeciwko wielu epitopom białek wypustek, które uważa się za korelujące z ochroną przed ciężką chorobą. W porównaniu z wirusem typu dzikiego, zdecydowana większość tych epitopów pozostaje niezmieniona w wariancie piku Omicron.

„Chociaż dwie dawki szczepionki mogą nadal zapewniać ochronę przed poważną chorobą wywoływaną przez szczep Omicron, z tych wstępnych danych jasno wynika, że ​​trzecia dawka naszej szczepionki zapewnia lepszą ochronę” — powiedział Albert Bourla, prezes i dyrektor generalny firmy Pfizer. „Upewnienie się, że jak najwięcej osób jest w pełni zaszczepionych dwiema pierwszymi seriami dawek, a dawka przypominająca pozostaje najlepszym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19”.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button