ŚWIAT

Pekin. Andrzej Duda rozmawiał z premierem Chin Li Qiangiem. „O szacunku”

Kolejna "wycieczka" na koszt podatników. Ostatnio dużo "podróżuje"

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pekinie z premierem Chińskiej Republiki Ludowej Li Qiangiem.

– Polsko-chińskie relacje liczą już sobie 75 lat. Przez cały ten czas były bardzo dobre, niezależnie od wszystkich wydarzeń opierały się zawsze na wzajemnym szacunku i uznaniu. Chciałbym, aby zawsze takie pozostawały – mówił Andrzej Duda.

Dodał, że wizyta ma na celu promowanie polskich produktów i gospodarki, ale przede wszystkim budowanie więzi międzyludzkich.

Jeszcze dziś Andrzej Duda będzie rozmawiał z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem.

Pod przewodnictwem prezydenta RP i przewodniczącego ChRL zaplanowane są rozmowy plenarne delegacji, a następnie podpisanie kilku umów i porozumień dwustronnych.

– Chcemy uzyskać większe otwarcie chińskiego rynku przede wszystkim na nasze produkty rolne. Podpiszemy kilka porozumień, ale najważniejsze są trwające zabiegi, które – mam nadzieję – uwieńczymy sukcesem, jeżeli chodzi o otwarcie rynku chińskiego na polski drób – mówił jeszcze przed wizytą Andrzej Duda. – Mamy nadzieję na większe inwestycje chińskie w Polsce. O tym także będę rozmawiał z Prezydentem Xi Jinpingiem – dodał.

Pekin. Andrzej Duda i Li Qiang (fot. KPRP)

Rozmowy mają również dotyczyć kwestii bezpieczeństwa.

– Przedstawię całą sytuację bezpieczeństwa, która jest teraz w naszej części Europy. Bo ta wizyta – w moim przekonaniu – ma ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa w Europie – wskazywał prezydent.

Dziś także Andrzej Duda spotka się z przewodniczącym Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Zhao Lejiem.

Duda odwiedził Chiny dwukrotnie: w listopadzie 2015 roku złożył oficjalną wizytę w tym kraju, a w lutym 2022 roku wziął udział w ceremonii otwarcia 24. Zimowych Igrzysk Olimpijskich i przy tej okazji spotkał się w Pekinie z przewodniczącym Xi Jinpingiem. Z kolei w czerwcu 2016 roku odbyła się oficjalna wizyta w Polsce przewodniczącego Xi Jinpinga z małżonką. W 2024 roku przypada 75. rocznica nawiązania stosunków dwustronnych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button