PE: Nagroda im. Sacharowa 2020 przyznana. Demokratyczna opozycja na Białorusi – „za wolność myśli”

Nagroda im. Sacharowa

Demokratyczna opozycja na Białorusi otrzymała nagrodę im. Sacharowa 2020 za wolność myśli.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli ogłosił laureatów na posiedzeniu plenarnym w Brukseli w czwartek w południe, w następstwie wcześniejszej decyzji Konferencji Przewodniczących (przewodniczący i przywódcy grup politycznych).

„Pozwolę sobie pogratulować przedstawicielom białoruskiej opozycji odwagi, odporności i determinacji. Byli nadal pozostają silni w obliczu znacznie silniejszego przeciwnika. Ale mają po swojej stronie coś, czego brutalna siła nie jest w stanie nigdy pokonać – jest to prawda. Tak więc moje przesłanie dla was, drodzy laureaci, brzmi: pozostańcie silni i nie poddawajcie się w walce. Wiedzcie, że jesteśmy po waszej stronie” powiedział Przewodniczący Sassoli po ogłoszeniu decyzji.

„Chciałbym również dodać kilka słów na temat niedawnego zabójstwa jednego z tegorocznych finalistów, pana Arnolda Joaquína Morazána Erazo, należącego do grupy ekologicznej Guapinol. Grupa ta jest przeciwna kopalni tlenku żelaza w Hondurasie. Konieczne jest wszczęcie wiarygodnego, niezależnego i natychmiastowego dochodzenia w tej sprawie, a osoby odpowiedzialne muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności”.

Protestując przeciwko brutalnemu reżimowi

Demokratyczna opozycja na Białorusi, reprezentowana przez Radę Koordynacyjną, inicjatywa odważnych kobiet oraz działaczy politycznych i społeczeństwa obywatelskiego. Tutaj możesz przeczytać więcej zarówno o laureatach jak i innych finalistach

Od czasu spornych wyborów prezydenckich w dniu 9 sierpnia Białoruś przeżywa kryzys polityczny, który doprowadził do powstania przeciwko autorytarnemu prezydentowi Aleksandrowi Łukaszence, a następnie do brutalnego stłumienia demonstracji przez reżim.

Uroczystość wręczenia nagrody Sacharowa odbędzie się 16 grudnia.

W środę Parlament przyjął również nowe zalecenia wzywające do kompleksowego przeglądu stosunków UE z Białorusią.

Nagroda im. Sacharowa za Wolności Myśli jest przyznawana co roku przez Parlament Europejski. Została ona ustanowiona w 1988 roku, aby uhonorować osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności. Nazwano ją na cześć sowieckiego fizyka i politycznego dysydenta Andrieja Sacharowa, a nagroda pieniężna wynosi 50 000 euro.

W ubiegłym roku nagroda została przyznana Ilhamowi Tohti, ujgurskiemu ekonomiście walczącemu o prawa mniejszości ujgurskiej w Chinach.

Jewher Ilham odbiera Nagrodę im. Sacharowa 2019 w imieniu swojego ojca Ilhama Tohtiego (fot. PE)

Nagroda im. Sacharowa 2020: nominacje

Demokratyczna opozycja na Białorusi, reprezentowana przez Radę Koordynacyjną, inicjatywę odważnych kobiet oraz polityków i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego

Demokratyczną opozycję na Białorusi reprezentuje Rada Koordynacyjna, inicjatywa odważnych kobiet, główna kandydatka opozycji Swiatłana Cichanouska; laureatka Nagrody Nobla Swiatłana Aleksijewicz; muzyk i działaczka polityczna Maryja Kalesnikawa; aktywistki polityczne Olga Kowalkowa i Weranika Capkała oraz postacie ze świata polityki i przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego: wideobloger i więzień polityczny Siergiej Tichanowski; założyciel białoruskiej organizacji praw człowieka „Wiosna” Alaksandr Bialacki; Siergiej Dylewski; założyciel kanału NEXTA w komunikatorze Telegram Sciapan Puciła oraz więzień polityczny i kandydat na prezydenta w wyborach w 2010 r. Mikoła Statkiewicz.

Wielebny Najeeb Michaeel, Arcybiskup Mosulu (Irak)

Kiedy Państwo Islamskie dotarło do Mosulu w sierpniu 2014 r., Arcybiskup Mosulu, wielebny Najeeb Michaeel, zapewnił ewakuację chrześcijan oraz wyznawców katolickich Kościołów Wschodnich do irackiego Kurdystanu i zabezpieczył ponad 800 historycznych rękopisów pochodzących z okresu od XIII do XIX wieku. Te rękopisy zostały później zdigitalizowane i wystawione we Francji i Włoszech. Od 1990 r. przyczynił się do zabezpieczenia 8 000 kolejnych rękopisów i 35 000 dokumentów Kościoła Wschodniego.

Aktywiści z Guapinolu oraz Berta Caceres z Hondurasu

Działacze na rzecz środowiska z Guapinolu – Porfirio Sorto Cedillo, José Avelino Cedillo, Orbin Naún Hernández, Kevin Alejandro Romero, Arnold Javier Aleman, Ever Alexander Cedillo, Daniel Marquez i Jeremías Martínez Díaz – są członkami Miejskiego Komitetu Obrony Dóbr Wspólnych i Publicznych Tocoa. Przebywają w więzieniu za udział w pokojowym obozie protestacyjnym przeciwko firmie wydobywczej, której działalność doprowadziła do skażenia rzek Guapinol i San Pedro. Podczas gdy inni więźniowie zostali uwolnieni, obrońcy Guapinolu są nadal przetrzymywani, mimo że prokuratura nie przedstawiła żadnych solidnych dowodów uzasadniających.

Polscy aktywiści LGBTI Jakub Gawron, Paulina Pająk, Paweł Preneta i Kamil Maczuga, założyciele portalu Atlas Nienawiści

Polscy aktywiści LGBTI Jakub Gawron, Paulina Pająk, Paweł Preneta i Kamil Maczuga założyli w 2019 r. witrynę Atlas Nienawiści z interaktywną mapą Polski, na której zaznaczyli samorządy w Polsce, które przyjęły, odrzuciły lub pracują nad uchwaleniem „deklaracji anty-LGBTI”, oraz przekazali te informacje aktywistom, mediom i politykom. Dziś ponad 100 polskich gmin i samorządów ogłosiło się „strefami wolnymi od LGBT” lub przyjęło tak zwaną Samorządową Kartę Praw Rodzin. W 2020 r. Gawron, Pająk i Prenet zostali pozwani do sądu przez pięć samorządów za naruszenie dóbr sobistych; lokalne władze zażądały też przeprosin i rekompensaty ekonomicznej dla „organizacji przyjaznych rodzinie” w ich regionach.

Parlament Europejski przyznał nagrodę dziennikarską im. Caruany Galizii w rocznicę jej morderstwa (fot. PE)

Parlament Europejski przyznał nagrodę dziennikarską im. Caruany Galizii w rocznicę jej morderstwa

Upamiętniając trzecią rocznicę zabójstwa maltańskiej dziennikarki śledczej, Parlament Europejski zainaugurował nagrodę za dziennikarstwo odzwierciedlające zasady i wartości UE.

Wyróżnienie wybitnego dziennikarstwa UE

Nagroda ma na celu wyróżnienie wybitnego dziennikarstwa, które odzwierciedla wartości i zasady Unii Europejskiej, zapisane w Europejskiej Karcie Praw Podstawowych. Parlament Europejski uważa, że ochrona wolności prasy na całym świecie, a szczególnie dziennikarzy śledczych wykonujących swoją pracę, leży w istotnym interesie społeczeństw demokratycznych.

Mimo tego, że nagroda jest inicjowana i wspierana przez Parlament, będzie zarządzana przez niezależnego europejskiego partnera medialnego, aby chronić niezależność nagrody oraz pracy mediów.

Kolejne kroki

Parlament Europejski rozpocznie wkrótce wybór niezależnej organizacji, w celu ustalenia szczegółowych kryteriów przyznawania nagrody oraz zadecydowania kto zasiądzie w jury. Zaproszenie do składania ofert zostanie ogłoszone przed końcem 2020 roku.

Nominacje do nagrody rozpoczną się w okolicach 3 maja 2021 r. – Światowego Dnia Wolności Prasy. Coroczna ceremonia wręczenia nagród będzie odbywać się około rocznicy śmierci Daphne Caruany Galizii.

Daphne Caruana Galizia była maltańską blogerką i dziennikarką śledczą zajmującą się zwalczaniem korupcji, która zginęła w zamachu bombowym w samochodzie 16 października 2017 r. Zajmowała się dziennikarstwem śledczym, w szczególności relacjonowaniem przypadków korupcji w rządzie, prania brudnych pieniędzy oraz przestępczością zorganizowaną.
(PE)

Exit mobile version